TOBBE COOL CARRY AB
TOBBE COOL CARRY AB har organisationsnummer 559279-3201 (5592793201)
Aktiebolag • Org.nr: 559279-3201
Om företaget
TOBBE COOL CARRY AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 766 953 kr räkenskapsåret 2025 (725 297 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TOBBE COOL CARRY AB 766 953 kr och redovisade ett resultat på 134 569 kr. Rörelsemarginalen var 21,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 94,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 1468,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,9 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 22,1 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 94,1 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1468,2 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,4 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,7 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 767 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 403 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 243 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 193 av 292 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Stockholm.
- Plats 30 579 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 54 872 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 165 118 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 69,0 procent | 57,7 procent | 37,8 procent | 57,4 procent | 21,9 procent |
| Vinstmarginal | 69,0 procent | 57,7 procent | 37,8 procent | 57,3 procent | 22,1 procent |
| Soliditet | 32,7 procent | 82,9 procent | 84,9 procent | 88,3 procent | 94,1 procent |
| Kassalikviditet | 102,5 procent | 488,9 procent | 574,7 procent | 675,1 procent | 1468,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 85,0 procent | 41,9 procent | 18,4 procent | 38,0 procent | 13,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 121,3 procent | -37,5 procent | 101,2 procent | 5,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 725 000 kr | 767 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 121 000 kr | 403 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ankarsrumsgatan 3716350 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Transportlösningar, logistikhantering, konsultverksamhet och entreprenad inom segmentet färskvarubranschen.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 260 540 kr | 576 506 kr | 360 474 kr | 725 297 kr | 766 953 kr |
| Övriga externa kostnader | 72 543 kr | 209 614 kr | 155 890 kr | 141 850 kr | 130 311 kr |
| Personalkostnader | - | 1 300 kr | 35 291 kr | 120 568 kr | 403 045 kr |
| Avskrivningar | 8 301 kr | 33 204 kr | 33 204 kr | 46 742 kr | 65 704 kr |
| Rörelseresultat | 179 696 kr | 332 388 kr | 136 089 kr | 416 137 kr | 167 893 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 362 kr | 663 kr | 1 358 kr |
| Räntekostnader | 6 kr | 0 kr | 344 kr | 903 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 179 690 kr | 332 388 kr | 136 107 kr | 415 897 kr | 169 251 kr |
| Skatt | 38 454 kr | 68 470 kr | 28 039 kr | 85 815 kr | 34 682 kr |
| Årets resultat | 141 236 kr | 263 918 kr | 108 068 kr | 330 082 kr | 134 569 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 157 699 kr | 124 495 kr | 91 300 kr | 207 058 kr | 141 354 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 157 699 kr | 124 495 kr | 91 300 kr | 207 058 kr | 141 354 kr |
| Omsättningstillgångar | 351 159 kr | 635 685 kr | 601 602 kr | 776 218 kr | 924 487 kr |
| Kortfristiga fordringar | 115 159 kr | 200 741 kr | 132 478 kr | 189 707 kr | 238 112 kr |
| Kassa och bank | 236 000 kr | 434 944 kr | 469 124 kr | 586 511 kr | 686 375 kr |
| Summa tillgångar | 508 858 kr | 760 180 kr | 692 902 kr | 983 276 kr | 1 065 841 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 166 236 kr | 630 154 kr | 588 222 kr | 868 304 kr | 1 002 873 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 341 236 kr | 455 154 kr | 513 222 kr | 843 304 kr |
| Årets resultat | 141 236 kr | 263 918 kr | 108 068 kr | 330 082 kr | 134 569 kr |
| Kortfristiga skulder | 342 622 kr | 130 026 kr | 104 680 kr | 114 972 kr | 62 968 kr |
| Leverantörsskulder | 5 609 kr | 3 575 kr | 1 668 kr | 1 268 kr | 8 342 kr |
| Skatteskulder | 34 888 kr | 90 882 kr | 61 582 kr | 23 279 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 302 125 kr | 35 569 kr | 41 430 kr | 66 380 kr | 54 626 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 508 858 kr | 760 180 kr | 692 902 kr | 983 276 kr | 1 065 841 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm kommun registrerades år 2020 och bedriver sedan dess verksamhet inom transportlösningar, logistik hantering, konsultverksamhet och entreprenad inom segmentet färskvarubranschen. Försäljningen sker främst mot andra bolag.
Inga väsentliga händelser har inträffat under året.
Företrädare
- Linda S (styrelseledamot)
- Torbjörn S (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TOBBE COOL CARRY AB för organisationsnummer?
TOBBE COOL CARRY AB har organisationsnummer 559279-3201 (5592793201).
Var ligger TOBBE COOL CARRY AB?
TOBBE COOL CARRY AB har sin registrerade adress Ankarsrumsgatan 37, 16350 Spånga.
Vilken bransch är TOBBE COOL CARRY AB verksamt i?
TOBBE COOL CARRY AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TOBBE COOL CARRY AB?
TOBBE COOL CARRY AB hade en nettoomsättning på 766 953 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TOBBE COOL CARRY AB?
TOBBE COOL CARRY AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.