Milan Rosary AB
Milan Rosary AB har organisationsnummer 559279-8549 (5592798549)
Aktiebolag • Org.nr: 559279-8549
Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorderJärfälla
Om företaget
Milan Rosary AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47771).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 61 procent till 156 051 kr räkenskapsåret 2025 (404 977 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Milan Rosary AB 156 051 kr och redovisade ett resultat på -152 317 kr. Rörelsemarginalen var -97,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,0 procent). Soliditeten var 80,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,0 procent). Kassalikviditeten var 36,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 99,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -97,4 procent | 5,0 procent | 0,0 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -97,6 procent | 4,5 procent | -0,1 procent till 15,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 80,4 procent | 53,0 procent | 25,0 procent till 76,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 36,4 procent | 99,6 procent | 38,5 procent till 260,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -173,0 procent | 8,0 procent | -1,8 procent till 29,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -61,5 procent | 7,3 procent | -9,4 procent till 30,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 222 av 286 aktiebolag inom detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder med säte i Järfälla.
- Plats 1 529 av 2 120 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 78 413 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 235 810 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,4 procent | 6,2 procent | -97,4 procent |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 5,9 procent | -97,6 procent |
| Soliditet | 50,9 procent | 81,5 procent | 80,4 procent |
| Kassalikviditet | 428,8 procent | 41,9 procent | 36,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,8 procent | 9,8 procent | -173,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -45,3 procent | -61,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Yrvädervägen 4517771 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska grundas på försäljning av olika slags smycken, dam herr samt accessoarer, allt detta säljs via internet, därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 739 707 kr | 404 977 kr | 156 051 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 2 801 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 569 kr | 48 292 kr | 41 736 kr |
| Övriga externa kostnader | 122 876 kr | 99 870 kr | 84 246 kr |
| Personalkostnader | 572 351 kr | 166 773 kr | 114 237 kr |
| Avskrivningar | 33 893 kr | 67 787 kr | 67 787 kr |
| Rörelseresultat | 10 018 kr | 25 056 kr | -151 955 kr |
| Ränteintäkter | 37 kr | 411 kr | 48 kr |
| Räntekostnader | -129 kr | 1 417 kr | 410 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 184 kr | 24 050 kr | -152 317 kr |
| Skatt | - | 4 873 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 10 184 kr | 19 177 kr | -152 317 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 247 253 kr | 179 467 kr | 101 680 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 kr | 10 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 98 954 kr | 60 374 kr | 7 807 kr |
| Varulager | 44 266 kr | 41 736 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 926 kr | 15 991 kr | 6 895 kr |
| Kassa och bank | 28 762 kr | 2 647 kr | 912 kr |
| Summa tillgångar | 346 207 kr | 239 841 kr | 109 487 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 176 178 kr | 195 355 kr | 88 038 kr |
| Aktiekapital | 26 000 kr | 26 000 kr | 26 000 kr |
| Balanserat resultat | 142 136 kr | 150 178 kr | 214 355 kr |
| Årets resultat | 10 184 kr | 19 177 kr | -152 317 kr |
| Kortfristiga skulder | 12 753 kr | 44 486 kr | 21 449 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 11 000 kr |
| Skatteskulder | 4 282 kr | 4 873 kr | 4 873 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 471 kr | 39 614 kr | 5 576 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 346 207 kr | 239 841 kr | 109 487 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med sätte i järfälla registrerades år 2020 och bedriver sedan dess nätbaserad handel med olika slags smycken,dam,herr,samt accessoarer.
Företrädare
- Naima Y (styrelseledamot)
Undertecknad i Järfälla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Milan Rosary AB för organisationsnummer?
Milan Rosary AB har organisationsnummer 559279-8549 (5592798549).
Var ligger Milan Rosary AB?
Milan Rosary AB har sin registrerade adress Yrvädervägen 45, 17771 Järfälla.
Vilken bransch är Milan Rosary AB verksamt i?
Milan Rosary AB är registrerat i branschen detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Milan Rosary AB?
Milan Rosary AB hade en nettoomsättning på 156 051 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.