eLöf Invest AB
eLöf Invest AB har organisationsnummer 559279-9299 (5592799299)
Aktiebolag • Org.nr: 559279-9299
Om företaget
eLöf Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (274 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte eLöf Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på -221 975 kr. Soliditeten var 94,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 352,1 procent, över branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 352,1 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -5,3 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 918 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 973 av 1 211 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Malmö.
- Plats 9 459 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 33 523 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 97,1 procent | 99,0 procent | 85,6 procent | - |
| Vinstmarginal | 199,1 procent | 316,1 procent | -97,1 procent | - |
| Soliditet | 52,7 procent | 80,7 procent | 60,9 procent | 94,9 procent |
| Kassalikviditet | 106,5 procent | 383,6 procent | 165,3 procent | 352,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 71,7 procent | 80,0 procent | -7,1 procent | -5,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 99,9 procent | -86,0 procent | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sadelgatan 921377 Malmö
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Sadelgatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsult och partihandel inom byggsektorn. Bolaget ska också äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 980 026 kr | 1 958 601 kr | 274 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 28 580 kr | 19 655 kr | 39 569 kr | 83 489 kr |
| Rörelseresultat | 951 446 kr | 1 938 946 kr | 234 431 kr | -83 489 kr |
| Ränteintäkter | 1 kr | 2 kr | 5 333 kr | 4 002 kr |
| Räntekostnader | 330 kr | 1 876 kr | 6 220 kr | 20 590 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 951 317 kr | 6 190 330 kr | -266 186 kr | -222 171 kr |
| Skatt | 195 996 kr | 399 423 kr | 49 390 kr | 196 kr |
| Årets resultat | 1 755 321 kr | 5 790 907 kr | -315 576 kr | -221 975 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 306 250 kr | 2 314 584 kr | 2 572 884 kr | 3 636 834 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 306 250 kr | 2 314 584 kr | 2 572 884 kr | 3 636 834 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 341 151 kr | 6 660 707 kr | 4 685 250 kr | 788 697 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 180 226 kr | 5 312 405 kr | 4 532 874 kr | 669 236 kr |
| Kassa och bank | 160 925 kr | 1 348 302 kr | 152 376 kr | 119 461 kr |
| Summa tillgångar | 4 647 401 kr | 8 975 291 kr | 7 258 134 kr | 4 425 531 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 448 182 kr | 7 239 089 kr | 4 423 513 kr | 4 201 538 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 667 861 kr | 1 423 182 kr | 4 714 089 kr | 4 398 513 kr |
| Årets resultat | 1 755 321 kr | 5 790 907 kr | -315 576 kr | -221 975 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 199 219 kr | 1 736 202 kr | 2 834 621 kr | 223 993 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 21 576 kr | 6 961 kr |
| Skatteskulder | 305 671 kr | 563 319 kr | 448 813 kr | 49 194 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 872 298 kr | 1 151 633 kr | 2 217 982 kr | 21 588 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 647 401 kr | 8 975 291 kr | 7 258 134 kr | 4 425 531 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bredriver konsultverksamhet och partihandel inom byggsektorn. Bolaget äger och förvaltar även värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Företag har inte haft någon omästtning under året.
Företrädare
- Eric L (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har eLöf Invest AB för organisationsnummer?
eLöf Invest AB har organisationsnummer 559279-9299 (5592799299).
Var ligger eLöf Invest AB?
eLöf Invest AB har sin registrerade adress Sadelgatan 9, 21377 Malmö.
Vilken bransch är eLöf Invest AB verksamt i?
eLöf Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter eLöf Invest AB?
eLöf Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-10-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.