Effee Induction AB
Effee Induction AB har organisationsnummer 559279-9620 (5592799620)
Aktiebolag • Org.nr: 559279-9620
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningLimhamn
Om företaget
Effee Induction AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Limhamn. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 1 580 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 440 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Effee Induction AB 1 580 000 kr och redovisade ett resultat på 40 648 kr. Rörelsemarginalen var 3,1 procent, under branschens median (median 6,4 procent). Soliditeten var 89,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 831,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 194,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,1 procent | 6,4 procent | 0,1 procent till 17,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,3 procent | 6,7 procent | 0,0 procent till 17,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 89,9 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 831,1 procent | 194,6 procent | 103,2 procent till 434,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,7 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 580 000 kr | 2 103 000 kr | 934 000 kr till 3 962 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 365 000 kr | 557 000 kr | 273 000 kr till 767 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 522 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 15 av 26 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning med säte i Malmö.
- Plats 3 399 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 12 069 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 105 583 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,1 procent | 15,4 procent | 7,0 procent | 8,1 procent | 3,1 procent |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 15,4 procent | 6,9 procent | 8,1 procent | 3,3 procent |
| Soliditet | 49,2 procent | 59,2 procent | 83,9 procent | 89,8 procent | 89,9 procent |
| Kassalikviditet | 196,9 procent | 91,4 procent | 298,9 procent | 677,2 procent | 831,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,8 procent | 73,6 procent | 24,0 procent | 20,7 procent | 8,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -25,8 procent | -3,0 procent | -8,5 procent | 9,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 188 000 kr | 1 623 000 kr | 1 574 000 kr | 1 440 000 kr | 1 580 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 2 002 000 kr | 1 236 000 kr | 1 276 000 kr | 1 286 000 kr | 1 365 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Toftakullagatan 1021622 Limhamn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom inköp, design, framställning, marknadsföring, försäljning och uthyrning av teknisk utrustning för induktionsvärmning till industriföretag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 187 793 kr | 1 622 989 kr | 1 574 214 kr | 1 439 995 kr | 1 580 052 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 778 kr | 5 065 kr | 0 kr | 101 554 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 129 789 kr | 98 021 kr | 121 278 kr | 62 518 kr | 100 451 kr |
| Personalkostnader | 2 002 386 kr | 1 236 355 kr | 1 276 477 kr | 1 285 703 kr | 1 364 552 kr |
| Avskrivningar | - | 43 801 kr | 65 701 kr | 65 701 kr | 65 701 kr |
| Rörelseresultat | 67 210 kr | 249 613 kr | 110 758 kr | 116 814 kr | 49 348 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 147 kr | 135 kr | 2 203 kr |
| Räntekostnader | 6 872 kr | 0 kr | 2 851 kr | 319 kr | 31 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 60 338 kr | 249 613 kr | 108 054 kr | 116 630 kr | 51 520 kr |
| Skatt | 14 382 kr | 51 776 kr | 23 366 kr | 24 536 kr | 10 872 kr |
| Årets resultat | 45 956 kr | 197 837 kr | 84 688 kr | 92 094 kr | 40 648 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 284 706 kr | 219 005 kr | 153 304 kr | 87 603 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 284 706 kr | 219 005 kr | 153 304 kr | 87 603 kr |
| Omsättningstillgångar | 144 175 kr | 169 549 kr | 202 077 kr | 342 909 kr | 453 148 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 612 kr | 11 562 kr | 122 579 kr | 151 079 kr | 172 670 kr |
| Kassa och bank | 141 563 kr | 157 987 kr | 79 498 kr | 191 830 kr | 280 478 kr |
| Summa tillgångar | 144 175 kr | 454 255 kr | 421 082 kr | 496 213 kr | 540 751 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 70 956 kr | 268 793 kr | 353 482 kr | 445 575 kr | 486 224 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 45 956 kr | 243 794 kr | 328 481 kr | 420 576 kr |
| Årets resultat | 45 956 kr | 197 837 kr | 84 688 kr | 92 094 kr | 40 648 kr |
| Kortfristiga skulder | 73 219 kr | 185 462 kr | 67 600 kr | 50 638 kr | 54 527 kr |
| Leverantörsskulder | - | 37 103 kr | 0 kr | 2 494 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 23 518 kr | 42 337 kr | 17 386 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 701 kr | 106 022 kr | 50 214 kr | 48 144 kr | 54 527 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 144 175 kr | 454 255 kr | 421 082 kr | 496 213 kr | 540 751 kr |
Företrädare
- Eirik B (ordförande)
- Hans F
- Johan Carl Erik E (verkställande direktör)
Undertecknad i Limhamn 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Effee Induction AB för organisationsnummer?
Effee Induction AB har organisationsnummer 559279-9620 (5592799620).
Var ligger Effee Induction AB?
Effee Induction AB har sin registrerade adress Toftakullagatan 10, 21622 Limhamn.
Vilken bransch är Effee Induction AB verksamt i?
Effee Induction AB är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Effee Induction AB?
Effee Induction AB hade en nettoomsättning på 1 580 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Effee Induction AB?
Effee Induction AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.