Kalso Management AB
Kalso Management AB har organisationsnummer 559281-0179 (5592810179)
Aktiebolag • Org.nr: 559281-0179
Om företaget
Kalso Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2617 procent till 733 378 kr räkenskapsåret 2025 (26 994 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Efter flera år med vilande verksamhet har bolaget återupptagit konsultuppdrag under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kalso Management AB 733 378 kr och redovisade ett resultat på 453 632 kr. Rörelsemarginalen var 103,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 51,5 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 87,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 103,1 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 103,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 51,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 87,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 48,1 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 13 210 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 770 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 31 111 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 55 826 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 167 981 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,4 procent | - | - | - | 103,1 procent |
| Vinstmarginal | 21,4 procent | - | - | - | 103,1 procent |
| Soliditet | 73,1 procent | 98,4 procent | 97,2 procent | 97,1 procent | 51,5 procent |
| Kassalikviditet | 371,2 procent | 136,1 procent | 18,0 procent | 61,5 procent | 87,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,1 procent | -1,2 procent | -2,0 procent | 1,1 procent | 48,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -99,9 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 1 447 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 1 050 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jungfrugatan 19, lght 1403c/o Sjöberg
11444 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsulterverksamhet inom företagsledning eller Interim chef
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 894 183 kr | 1 694 kr | 0 kr | 26 994 kr | 733 378 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 866 kr | 0 kr | - | 6 000 kr | 142 833 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 170 186 kr | 42 707 kr | 19 340 kr | 19 782 kr | 40 932 kr |
| Personalkostnader | 2 099 007 kr | -40 214 kr | 0 kr | - | 78 853 kr |
| Rörelseresultat | 619 363 kr | -799 kr | -19 340 kr | 13 212 kr | 756 426 kr |
| Ränteintäkter | - | 5 kr | 1 kr | 2 kr | 13 kr |
| Räntekostnader | 811 kr | 11 469 kr | 27 kr | 0 kr | 10 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 618 552 kr | -12 263 kr | -19 366 kr | 13 214 kr | 756 377 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -187 000 kr |
| Skatt | 135 539 kr | 0 kr | - | - | 115 745 kr |
| Årets resultat | 483 013 kr | -12 263 kr | -19 366 kr | 13 214 kr | 453 632 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 1 000 000 kr | 1 010 005 kr | 1 203 390 kr | 1 216 837 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 000 000 kr | 1 010 005 kr | 1 203 390 kr | 1 216 837 kr |
| Omsättningstillgångar | 695 342 kr | 21 675 kr | 5 178 kr | 22 008 kr | 614 549 kr |
| Kortfristiga fordringar | 305 324 kr | 5 191 kr | 483 kr | 6 186 kr | 345 467 kr |
| Kassa och bank | 390 018 kr | 16 484 kr | 4 695 kr | 15 822 kr | 269 082 kr |
| Summa tillgångar | 695 342 kr | 1 021 675 kr | 1 015 183 kr | 1 225 398 kr | 1 831 386 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 508 013 kr | 1 005 750 kr | 986 384 kr | 1 189 598 kr | 943 230 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 993 013 kr | 980 750 kr | 1 151 384 kr | 464 598 kr |
| Årets resultat | 483 013 kr | -12 263 kr | -19 366 kr | 13 214 kr | 453 632 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 187 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 187 329 kr | 15 925 kr | 28 799 kr | 35 800 kr | 701 156 kr |
| Leverantörsskulder | 2 248 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 17 681 kr | 4 951 kr | 0 kr | - | 115 745 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 127 186 kr | 2 974 kr | 20 799 kr | 27 799 kr | 585 411 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 695 342 kr | 1 021 675 kr | 1 015 183 kr | 1 225 398 kr | 1 831 386 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom företagsledning och interimuppdrag. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Michael S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kalso Management AB för organisationsnummer?
Kalso Management AB har organisationsnummer 559281-0179 (5592810179).
Var ligger Kalso Management AB?
Kalso Management AB har sin registrerade adress Jungfrugatan 19, lght 1403, 11444 Stockholm.
Vilken bransch är Kalso Management AB verksamt i?
Kalso Management AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kalso Management AB?
Kalso Management AB hade en nettoomsättning på 733 378 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.