Active Trading & Marketing I Stockholm AB
Active Trading & Marketing I Stockholm AB har organisationsnummer 559281-0674 (5592810674)
Aktiebolag • Org.nr: 559281-0674
Om företaget
Active Trading & Marketing I Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bandhagen. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 4 procent till 3 825 000 kr räkenskapsåret 2026 (3 689 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Active Trading & Marketing I Stockholm AB 3 825 000 kr och redovisade ett resultat på 41 164 kr. Rörelsemarginalen var 1,6 procent, under branschens median (median 2,3 procent). Soliditeten var 35,5 procent, under branschens median (median 46,7 procent). Kassalikviditeten var 149,2 procent, under branschens median (median 151,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,6 procent | 2,3 procent | -2,6 procent till 8,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 2,1 procent | -2,0 procent till 8,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 35,5 procent | 46,7 procent | 16,3 procent till 81,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 149,2 procent | 151,3 procent | 41,6 procent till 474,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 procent | 8,1 procent | -6,3 procent till 36,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,7 procent | 0,8 procent | -22,7 procent till 47,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 797 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 77 av 205 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Stockholm.
- Plats 8 806 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 14 400 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 46 623 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 3,9 procent | 4,4 procent | 4,1 procent | 1,6 procent |
| Vinstmarginal | 2,1 procent | 3,9 procent | 4,4 procent | 4,1 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 17,5 procent | 23,9 procent | 28,9 procent | 36,0 procent | 35,5 procent |
| Kassalikviditet | 121,2 procent | 131,4 procent | 140,7 procent | 156,2 procent | 149,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 58,0 procent | 67,4 procent | 50,2 procent | 41,3 procent | 12,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 75,9 procent | 38,6 procent | -33,7 procent | 3,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 5 563 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 347 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Götlundagatan 34c/o c/o Active VVS AB
12471 Bandhagen
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Götlundagatan 34 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att driva försäljning av marknads- förings- och managementtjänster kopplade till motorsporten, sponsoraktiviteter som kopplar uppdragsgivare till utmaning, framgång och teamwork vilka sammankopplas med motorsport, tävlingsverksamhet inom motorsport, anordna event samt kund- och personalaktiviteter, försäljning av reklamplatser, anordna kör- säkerhetsutbildning och motorsportsresor, förvalta samt uthyra tävlingsfordon, sportiga motorfordon i premiumklassen samt arbetsfordon, arrangera och utföra evenemang, marknadsaktiviteter och resor kopplat till motorsport eller förarutbildning, att bedriva handel med varor och tjänster förknippat med motorfordon och motorsport samt bygghandel, att utföra reklam- och marknadsföringstjänster samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 282 261 kr | 4 014 617 kr | 5 563 214 kr | 3 689 423 kr | 3 824 778 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 142 773 kr | 800 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 28 769 kr | 191 026 kr | 438 504 kr | 477 774 kr | 506 835 kr |
| Personalkostnader | - | - | 347 225 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 4 662 kr |
| Rörelseresultat | 49 072 kr | 156 397 kr | 245 780 kr | 151 052 kr | 62 526 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 85 kr | 478 kr | -153 kr |
| Räntekostnader | 16 kr | 6 kr | 268 kr | 900 kr | 921 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 49 056 kr | 156 391 kr | 245 597 kr | 150 630 kr | 61 452 kr |
| Skatt | 14 500 kr | 33 425 kr | 61 746 kr | 33 464 kr | 20 288 kr |
| Årets resultat | 34 556 kr | 122 966 kr | 183 851 kr | 117 166 kr | 41 164 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 35 338 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 35 338 kr |
| Omsättningstillgångar | 341 046 kr | 764 416 kr | 1 267 316 kr | 787 873 kr | 878 082 kr |
| Kortfristiga fordringar | 41 740 kr | 525 436 kr | 360 439 kr | 644 979 kr | 621 077 kr |
| Kassa och bank | 299 306 kr | 238 980 kr | 906 877 kr | 142 894 kr | 257 005 kr |
| Summa tillgångar | 341 046 kr | 764 416 kr | 1 267 316 kr | 787 873 kr | 913 420 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 59 556 kr | 182 522 kr | 366 374 kr | 283 539 kr | 324 704 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 34 556 kr | 157 523 kr | 141 373 kr | 258 540 kr |
| Årets resultat | 34 556 kr | 122 966 kr | 183 851 kr | 117 166 kr | 41 164 kr |
| Kortfristiga skulder | 281 490 kr | 581 894 kr | 900 942 kr | 504 334 kr | 588 716 kr |
| Leverantörsskulder | 261 814 kr | 297 794 kr | 332 413 kr | 318 396 kr | 401 118 kr |
| Skatteskulder | 14 500 kr | 47 925 kr | 81 223 kr | 46 290 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 176 kr | 0 kr | 128 554 kr | 103 218 kr | 12 020 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 341 046 kr | 764 416 kr | 1 267 316 kr | 787 873 kr | 913 420 kr |
Företrädare
- Jagerkhin A (ordförande)
- Krister E (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Active Trading & Marketing I Stockholm AB för organisationsnummer?
Active Trading & Marketing I Stockholm AB har organisationsnummer 559281-0674 (5592810674).
Var ligger Active Trading & Marketing I Stockholm AB?
Active Trading & Marketing I Stockholm AB har sin registrerade adress Götlundagatan 34, 12471 Bandhagen.
Vilken bransch är Active Trading & Marketing I Stockholm AB verksamt i?
Active Trading & Marketing I Stockholm AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Active Trading & Marketing I Stockholm AB?
Active Trading & Marketing I Stockholm AB hade en nettoomsättning på 3 825 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.