Wendels Advisory Services AB
Wendels Advisory Services AB har organisationsnummer 559281-0740 (5592810740)
Aktiebolag • Org.nr: 559281-0740
Om företaget
Wendels Advisory Services AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 50 procent till 1 043 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 074 000 kr föregående år).
Att omsättningen minskat jämfört med föreg år beror på färre uppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Wendels Advisory Services AB 1 043 000 kr och redovisade ett resultat på -74 344 kr. Rörelsemarginalen var -7,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 78,2 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 449,9 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 78,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 449,9 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -14,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -49,7 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 043 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 821 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 534 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 048 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 26 157 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 46 881 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 141 731 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,3 procent | 46,7 procent | 27,3 procent | 6,5 procent | -7,3 procent |
| Vinstmarginal | 32,3 procent | 46,7 procent | 20,2 procent | 6,2 procent | -7,1 procent |
| Soliditet | 42,5 procent | 64,7 procent | 65,2 procent | 65,0 procent | 78,2 procent |
| Kassalikviditet | 143,8 procent | 250,2 procent | 280,8 procent | 281,6 procent | 449,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,7 procent | 90,8 procent | 45,5 procent | 17,0 procent | -14,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 50,7 procent | 4,3 procent | -9,9 procent | -49,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 465 000 kr | 2 208 000 kr | 2 302 000 kr | 2 074 000 kr | 1 043 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 785 000 kr | 905 000 kr | 1 332 000 kr | 1 405 000 kr | 821 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svanhildsvägen 1316774 Bromma
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Svanhildsvägen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom företagsutveckling, ledarskap, ekonomitjänster och IT. Därtill skall bolaget bedriva handel med värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 464 601 kr | 2 208 081 kr | 2 302 499 kr | 2 074 147 kr | 1 043 288 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 275 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 206 590 kr | 272 210 kr | 341 913 kr | 534 114 kr | 298 920 kr |
| Personalkostnader | 785 464 kr | 904 644 kr | 1 331 739 kr | 1 405 494 kr | 820 662 kr |
| Rörelseresultat | 472 547 kr | 1 031 227 kr | 629 122 kr | 134 539 kr | -76 294 kr |
| Ränteintäkter | - | 40 kr | 98 kr | 63 kr | 1 950 kr |
| Räntekostnader | - | 99 kr | 1 737 kr | 5 897 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 472 547 kr | 1 031 168 kr | 466 233 kr | 128 705 kr | -74 344 kr |
| Skatt | 102 234 kr | 212 955 kr | 130 991 kr | 29 291 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 370 313 kr | 818 213 kr | 335 242 kr | 99 414 kr | -74 344 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 161 250 kr | 161 250 kr | 25 000 kr | 12 500 kr | 12 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 161 250 kr | 161 250 kr | 25 000 kr | 12 500 kr | 12 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 768 257 kr | 1 232 219 kr | 1 104 565 kr | 888 744 kr | 641 412 kr |
| Kortfristiga fordringar | 324 414 kr | 706 367 kr | 311 790 kr | 567 412 kr | 427 011 kr |
| Kassa och bank | 443 843 kr | 525 852 kr | 792 775 kr | 321 332 kr | 214 401 kr |
| Summa tillgångar | 929 507 kr | 1 393 469 kr | 1 129 564 kr | 901 244 kr | 653 912 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 395 313 kr | 901 026 kr | 736 267 kr | 585 681 kr | 511 337 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 57 813 kr | 376 025 kr | 461 267 kr | 560 681 kr |
| Årets resultat | 370 313 kr | 818 213 kr | 335 242 kr | 99 414 kr | -74 344 kr |
| Kortfristiga skulder | 534 195 kr | 492 443 kr | 393 297 kr | 315 563 kr | 142 575 kr |
| Leverantörsskulder | 44 kr | 7 022 kr | 14 364 kr | 15 903 kr | 3 600 kr |
| Skatteskulder | 107 474 kr | 230 044 kr | 147 417 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 408 677 kr | 229 377 kr | 205 246 kr | 275 260 kr | 118 975 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 929 507 kr | 1 393 469 kr | 1 129 564 kr | 901 244 kr | 653 912 kr |
Företrädare
- Carl W
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wendels Advisory Services AB för organisationsnummer?
Wendels Advisory Services AB har organisationsnummer 559281-0740 (5592810740).
Var ligger Wendels Advisory Services AB?
Wendels Advisory Services AB har sin registrerade adress Svanhildsvägen 13, 16774 Bromma.
Vilken bransch är Wendels Advisory Services AB verksamt i?
Wendels Advisory Services AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wendels Advisory Services AB?
Wendels Advisory Services AB hade en nettoomsättning på 1 043 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Wendels Advisory Services AB?
Wendels Advisory Services AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.