Tuweo Bygg AB
Tuweo Bygg AB har organisationsnummer 559281-3140 (5592813140)
Aktiebolag • Org.nr: 559281-3140
Om företaget
Tuweo Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungälv. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet och teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 114 procent till 1 641 000 kr räkenskapsåret 2025 (767 000 kr föregående år).
Bolaget har under 2025 åtagit sig fler uppdrag varför omsättningen ökat.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tuweo Bygg AB 1 641 000 kr och redovisade ett resultat på 84 397 kr. Rörelsemarginalen var 8,6 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 35,7 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 275,6 procent, över branschens median (median 192,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,6 procent | 5,5 procent | 0,1 procent till 14,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,6 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,7 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 275,6 procent | 192,0 procent | 118,1 procent till 372,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 57,4 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 114,0 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 641 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 133 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 064 av 9 053 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 15 av 31 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Ale.
- Plats 237 av 717 aktiebolag med säte i Ale.
- Plats 17 058 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 102 150 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | 16,1 procent | 0,4 procent | -1,1 procent | 8,6 procent |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | 16,1 procent | 0,4 procent | -1,3 procent | 8,6 procent |
| Soliditet | 18,9 procent | 25,7 procent | 19,6 procent | 30,5 procent | 35,7 procent |
| Kassalikviditet | 106,8 procent | 148,9 procent | 166,3 procent | 313,4 procent | 275,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 50,0 procent | 76,2 procent | 9,7 procent | -6,9 procent | 57,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 35,8 procent | 29,5 procent | -63,9 procent | 114,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 207 000 kr | 1 639 000 kr | 2 122 000 kr | 767 000 kr | 1 641 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 433 000 kr | 255 000 kr | 555 000 kr | 280 000 kr | 133 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
romelandavägen 116c/o Tobias Bergqvist
44249 Kungälv
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten kommer hålla på med byggnationsarbete. Såsom nybyggnation samt renoveringar. Större delen av verksamheten innehåller snickeri och träarbeten men även betong och armeringsarbeten kommer utföras.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 206 668 kr | 1 638 549 kr | 2 121 724 kr | 767 478 kr | 1 640 977 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 509 408 kr | 911 048 kr | 1 300 447 kr | 307 874 kr | 1 175 242 kr |
| Övriga externa kostnader | 193 647 kr | 192 830 kr | 243 250 kr | 173 170 kr | 177 233 kr |
| Personalkostnader | 432 830 kr | 255 101 kr | 554 753 kr | 280 133 kr | 132 884 kr |
| Avskrivningar | 14 992 kr | 14 992 kr | 14 992 kr | 14 992 kr | 14 992 kr |
| Rörelseresultat | 55 791 kr | 264 578 kr | 8 282 kr | -8 691 kr | 140 626 kr |
| Ränteintäkter | - | 20 kr | 20 kr | 192 kr | 418 kr |
| Räntekostnader | 87 kr | 414 kr | 651 kr | 1 491 kr | 466 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 55 704 kr | 264 184 kr | 7 651 kr | -9 990 kr | 140 578 kr |
| Bokslutsdispositioner | -22 937 kr | -65 717 kr | 1 095 kr | 5 658 kr | -33 699 kr |
| Skatt | 7 802 kr | 38 071 kr | 2 230 kr | 0 kr | 22 482 kr |
| Årets resultat | 24 965 kr | 160 396 kr | 6 516 kr | -4 332 kr | 84 397 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 59 968 kr | 44 976 kr | 29 984 kr | 14 992 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 59 968 kr | 44 976 kr | 29 984 kr | 14 992 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 203 793 kr | 773 593 kr | 312 057 kr | 190 116 kr | 412 050 kr |
| Kortfristiga fordringar | 140 127 kr | 272 355 kr | 114 776 kr | 178 486 kr | 273 462 kr |
| Kassa och bank | 63 666 kr | 501 238 kr | 197 281 kr | 11 630 kr | 138 588 kr |
| Summa tillgångar | 263 761 kr | 818 569 kr | 342 041 kr | 205 108 kr | 412 050 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 49 965 kr | 210 361 kr | 66 877 kr | 62 545 kr | 146 942 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 24 965 kr | 35 361 kr | 41 877 kr | 37 545 kr |
| Årets resultat | 24 965 kr | 160 396 kr | 6 516 kr | -4 332 kr | 84 397 kr |
| Obeskattade reserver | 22 937 kr | 88 654 kr | 87 559 kr | 81 901 kr | 115 600 kr |
| Kortfristiga skulder | 190 859 kr | 519 554 kr | 187 605 kr | 60 662 kr | 149 508 kr |
| Leverantörsskulder | 35 055 kr | 236 858 kr | 9 028 kr | 17 525 kr | 30 734 kr |
| Skatteskulder | - | 23 364 kr | 9 550 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 565 kr | 180 228 kr | 142 753 kr | 30 137 kr | 106 774 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 263 761 kr | 818 569 kr | 342 041 kr | 205 108 kr | 412 050 kr |
Företrädare
- Tobias B
Undertecknad i Alafors 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tuweo Bygg AB för organisationsnummer?
Tuweo Bygg AB har organisationsnummer 559281-3140 (5592813140).
Var ligger Tuweo Bygg AB?
Tuweo Bygg AB har sin registrerade adress romelandavägen 116, 44249 Kungälv.
Vilken bransch är Tuweo Bygg AB verksamt i?
Tuweo Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tuweo Bygg AB?
Tuweo Bygg AB hade en nettoomsättning på 1 641 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tuweo Bygg AB?
Tuweo Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ale
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.