Open-S Alliance AB

Open-S Alliance AB har organisationsnummer 559282-0301 (5592820301)

Aktiebolag • Org.nr: 559282-0301

Intressebevakning inom branschorganisationerStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Momsregistrerad

Om företaget

Open-S Alliance AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som intressebevakning inom branschorganisationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 94111).

Ekonomi

585 138 krOmsättning▲ 43 procent
229 326 krÅrets resultat
0Antal anställda
84,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 43 procent till 585 138 kr räkenskapsåret 2025 (407 869 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Open-S Alliance AB 585 138 kr och redovisade ett resultat på 229 326 kr. Rörelsemarginalen var 49,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,0 procent). Soliditeten var 84,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,8 procent). Kassalikviditeten var 632,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal49,3 procent2,0 procent-3,5 procent till 15,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal49,4 procent2,2 procent-2,7 procent till 14,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet84,2 procent50,8 procent24,1 procent till 81,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet632,5 procent233,3 procent122,6 procent till 543,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital45,3 procent5,3 procent-7,8 procent till 33,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt43,5 procent5,2 procent-7,5 procent till 14,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 37 av 54 aktiebolag inom intressebevakning inom branschorganisationer.
  • Plats 22 av 28 aktiebolag inom intressebevakning inom branschorganisationer med säte i Stockholm.
  • Plats 33 706 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 60 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 181 798 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal65,2 procent23,1 procent-25,5 procent31,3 procent49,3 procent
Vinstmarginal65,2 procent23,1 procent-25,5 procent31,4 procent49,4 procent
Soliditet84,7 procent79,9 procent86,6 procent86,9 procent84,2 procent
Kassalikviditet653,0 procent498,2 procent745,9 procent764,1 procent632,5 procent
Avkastning på eget kapital49,1 procent17,1 procent-49,9 procent42,8 procent45,3 procent
Omsättningstillväxt-17,3 procent40,2 procent31,5 procent43,5 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Karlavägen 64 7tr
c/o c/o Acto Consulting AB
11449 Stockholm

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Karlavägen 64 7tr som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet med utveckling, marknadsföring och licensiering av gemensam snabbfästesstandard för grävmaskiner samt även bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning188 582 kr221 247 kr310 098 kr407 869 kr585 138 kr
Övriga rörelseintäkter--3 988 kr52 kr399 kr
Övriga externa kostnader65 621 kr169 246 kr392 179 kr277 932 kr291 229 kr
Personalkostnader-0 kr0 kr0 kr0 kr
Rörelseresultat122 961 kr51 202 kr-78 968 kr127 785 kr288 552 kr
Ränteintäkter--341 kr467 kr215 kr
Räntekostnader-9 kr396 kr0 kr-
Resultat efter finansiella poster122 961 kr51 193 kr-79 023 kr128 252 kr288 767 kr
Skatt26 313 kr10 545 kr0 kr10 054 kr59 441 kr
Årets resultat96 648 kr40 648 kr-79 023 kr118 198 kr229 326 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar232 211 kr296 885 kr182 776 kr318 100 kr600 777 kr
Kortfristiga fordringar--23 087 kr58 756 kr114 690 kr
Kassa och bank232 211 kr296 885 kr159 689 kr259 344 kr486 087 kr
Summa tillgångar232 211 kr296 885 kr182 776 kr318 100 kr600 777 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital196 648 kr237 296 kr158 273 kr276 471 kr505 797 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat-96 648 kr137 296 kr58 273 kr176 471 kr
Årets resultat96 648 kr40 648 kr-79 023 kr118 198 kr229 326 kr
Kortfristiga skulder35 563 kr59 589 kr24 503 kr41 629 kr94 980 kr
Leverantörsskulder4 250 kr12 731 kr12 003 kr11 575 kr9 906 kr
Skatteskulder26 313 kr36 858 kr0 kr10 054 kr59 441 kr
Övriga kortfristiga skulder----8 133 kr
Summa eget kapital och skulder232 211 kr296 885 kr182 776 kr318 100 kr600 777 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Open-S Alliance AB är ett gemensamt initiativ mellan två av branschens teknikledare av automatiska snabbfästessystem - Rototilt Group AB och Steelwrist AB och baseras på den etablerade, symmetriska snabbfästesstandarden för grävmaskiner (S-standarden) som är framtagen av Maskinleverantörerna. Bolaget bedriver en verksamhet som syftar till att etablera en gemensam standard, Open-S, för automatiska snabbfästes system för maskinfästen, tiltrotatorer och redskap till entreprenadmaskiner att fungera oavsett tillverkare. Under året har fler företag i branschen anslutit sig till Open-S.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Inga väsentliga händelser har förevarit under tiden mellan bokslutsdagen och årsredovisningens avlämnande.

Företrädare

  • Stefan S (styrelseledamot ordförande)
  • Anders J (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-11-10
Registrerat hos Bolagsverket
Open-S Alliance AB
2020-11-13
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Open-S Alliance AB för organisationsnummer?

Open-S Alliance AB har organisationsnummer 559282-0301 (5592820301).

Var ligger Open-S Alliance AB?

Open-S Alliance AB har sin registrerade adress Karlavägen 64 7tr, 11449 Stockholm.

Vilken bransch är Open-S Alliance AB verksamt i?

Open-S Alliance AB är registrerat i branschen intressebevakning inom branschorganisationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Open-S Alliance AB?

Open-S Alliance AB hade en nettoomsättning på 585 138 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Aldrig registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-11-10
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar