FR STHLM-BYGG AB
FR STHLM-BYGG AB har organisationsnummer 559283-1993 (5592831993)
Aktiebolag • Org.nr: 559283-1993
Om företaget
FR STHLM-BYGG AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom skötsel och underhåll av grönytor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 2 994 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 246 379 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte FR STHLM-BYGG AB 2 994 000 kr och redovisade ett resultat på 66 939 kr. Rörelsemarginalen var 2,9 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 45,6 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 181,8 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,9 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 45,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 181,8 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,6 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,8 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 584 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 25 av 75 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Järfälla.
- Plats 357 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 18 037 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 58 088 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,1 procent | 5,3 procent | 5,8 procent | 6,2 procent | 2,9 procent |
| Vinstmarginal | 13,8 procent | 5,2 procent | 5,6 procent | 6,2 procent | 2,9 procent |
| Soliditet | 46,4 procent | 38,7 procent | 63,3 procent | 57,5 procent | 45,6 procent |
| Kassalikviditet | 188,3 procent | 140,7 procent | 246,9 procent | 227,4 procent | 181,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,7 procent | 65,8 procent | 41,2 procent | 37,3 procent | 18,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 97,0 procent | -1,2 procent | 30,8 procent | -7,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 257 000 kr | 1 241 000 kr | 812 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 585 000 kr | 596 000 kr | 441 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tjurgränd 59c/o Bialek
17545 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg- och renoveringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 276 061 kr | 2 514 044 kr | 2 482 857 kr | 3 246 379 kr | 2 993 905 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 217 829 kr | -144 703 kr | 77 674 kr | 89 717 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 28 963 kr | 118 439 kr | 109 960 kr | 35 090 kr | 786 990 kr |
| Övriga externa kostnader | 211 982 kr | 394 418 kr | 381 791 kr | 701 556 kr | 519 204 kr |
| Personalkostnader | 461 203 kr | 1 169 160 kr | 1 191 545 kr | 1 763 788 kr | 1 675 588 kr |
| Avskrivningar | 7 878 kr | 15 800 kr | 15 800 kr | 15 800 kr | 15 800 kr |
| Rörelseresultat | 180 214 kr | 132 030 kr | 143 246 kr | 202 537 kr | 86 040 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 269 kr | 445 kr | 262 kr |
| Räntekostnader | 3 719 kr | 1 263 kr | 4 926 kr | 2 034 kr | 634 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 176 495 kr | 130 767 kr | 138 589 kr | 200 948 kr | 85 668 kr |
| Skatt | 38 190 kr | 28 069 kr | 29 087 kr | 42 777 kr | 18 729 kr |
| Årets resultat | 138 305 kr | 102 698 kr | 109 502 kr | 158 171 kr | 66 939 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 71 122 kr | 55 322 kr | 39 522 kr | 23 722 kr | 7 922 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 71 122 kr | 55 322 kr | 39 522 kr | 23 722 kr | 7 922 kr |
| Omsättningstillgångar | 280 550 kr | 347 817 kr | 379 819 kr | 712 922 kr | 783 654 kr |
| Varulager | - | - | - | 1 126 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 106 729 kr | 216 136 kr | 184 075 kr | 299 061 kr | 659 995 kr |
| Kassa och bank | 173 821 kr | 131 681 kr | 195 744 kr | 412 735 kr | 123 659 kr |
| Summa tillgångar | 351 672 kr | 403 139 kr | 419 341 kr | 736 644 kr | 791 576 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 163 305 kr | 156 003 kr | 265 505 kr | 423 677 kr | 360 615 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 28 305 kr | 131 003 kr | 240 506 kr | 268 676 kr |
| Årets resultat | 138 305 kr | 102 698 kr | 109 502 kr | 158 171 kr | 66 939 kr |
| Kortfristiga skulder | 149 008 kr | 247 136 kr | 153 836 kr | 312 967 kr | 430 961 kr |
| Leverantörsskulder | 6 539 kr | 16 509 kr | 5 726 kr | 8 090 kr | 76 422 kr |
| Skatteskulder | 3 238 kr | 1 592 kr | -7 664 kr | 6 025 kr | 19 089 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 131 945 kr | 174 655 kr | 98 932 kr | 166 995 kr | 223 733 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 351 672 kr | 403 139 kr | 419 341 kr | 736 644 kr | 791 576 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom byggtjänster. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Adam Bartlomiej B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har FR STHLM-BYGG AB för organisationsnummer?
FR STHLM-BYGG AB har organisationsnummer 559283-1993 (5592831993).
Var ligger FR STHLM-BYGG AB?
FR STHLM-BYGG AB har sin registrerade adress Tjurgränd 59, 17545 Järfälla.
Vilken bransch är FR STHLM-BYGG AB verksamt i?
FR STHLM-BYGG AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter FR STHLM-BYGG AB?
FR STHLM-BYGG AB hade en nettoomsättning på 2 994 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår FR STHLM-BYGG AB någon utdelning?
Styrelsen i FR STHLM-BYGG AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.