Bäckstrand Production AB
Bäckstrand Production AB har organisationsnummer 559283-3437 (5592833437)
Aktiebolag • Org.nr: 559283-3437
Om företaget
Bäckstrand Production AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskededalen. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200). Företaget bedriver även verksamhet inom produktion av film, video och tv-program.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 17 procent till 147 975 kr räkenskapsåret 2025 (177 521 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bäckstrand Production AB 147 975 kr och redovisade ett resultat på 3 647 kr. Rörelsemarginalen var 2,4 procent, under branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 49,7 procent, under branschens median (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 198,9 procent, under branschens median (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,4 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,5 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 49,7 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 198,9 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -16,6 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 148 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 54 000 kr | 421 000 kr | 144 000 kr till 642 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 170 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 430 av 558 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 44 304 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 920 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 237 375 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,5 procent | 10,3 procent | -126,0 procent | -11,2 procent | 2,4 procent |
| Vinstmarginal | 68,5 procent | 10,4 procent | -125,2 procent | -11,3 procent | 2,5 procent |
| Soliditet | 44,1 procent | 35,0 procent | 62,1 procent | 54,8 procent | 49,7 procent |
| Kassalikviditet | 228,8 procent | 208,1 procent | 187,8 procent | 186,1 procent | 198,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,1 procent | 17,9 procent | -21,6 procent | -25,3 procent | 4,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -40,9 procent | -73,7 procent | 37,6 procent | -16,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 491 000 kr | 129 000 kr | 178 000 kr | 148 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 241 000 kr | 208 000 kr | 72 000 kr | 54 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Tyresövägen 351 C LGH 1302c/o c/o Pär Bäckstrand
12134 Enskededalen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom fotografering, film, reklamfotografering och filmproduktion, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 829 772 kr | 490 746 kr | 129 013 kr | 177 521 kr | 147 975 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 14 178 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 4 530 kr | 5 295 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 238 281 kr | 190 066 kr | 55 789 kr | 97 034 kr | 67 545 kr |
| Personalkostnader | - | 241 154 kr | 208 194 kr | 72 148 kr | 53 881 kr |
| Avskrivningar | 23 000 kr | 23 000 kr | 23 000 kr | 23 000 kr | 23 000 kr |
| Rörelseresultat | 568 491 kr | 50 704 kr | -162 500 kr | -19 956 kr | 3 549 kr |
| Ränteintäkter | - | 264 kr | 1 103 kr | 9 kr | 98 kr |
| Räntekostnader | - | - | 96 kr | 100 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 568 491 kr | 50 968 kr | -161 493 kr | -20 047 kr | 3 647 kr |
| Bokslutsdispositioner | -140 000 kr | 0 kr | 140 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 92 201 kr | 11 484 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 336 290 kr | 39 484 kr | -21 493 kr | -20 047 kr | 3 647 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 92 000 kr | 69 000 kr | 46 000 kr | 23 000 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 92 000 kr | 69 000 kr | 46 000 kr | 23 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 727 102 kr | 561 663 kr | 113 985 kr | 121 553 kr | 166 721 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 175 959 kr | 9 456 kr | 14 kr | 39 973 kr |
| Kassa och bank | 727 102 kr | 385 704 kr | 104 529 kr | 121 539 kr | 126 748 kr |
| Summa tillgångar | 819 102 kr | 630 663 kr | 159 985 kr | 144 553 kr | 166 721 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 361 290 kr | 220 774 kr | 99 281 kr | 79 235 kr | 82 882 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 156 290 kr | 95 774 kr | 74 282 kr | 54 235 kr |
| Årets resultat | 336 290 kr | 39 484 kr | -21 493 kr | -20 047 kr | 3 647 kr |
| Obeskattade reserver | 140 000 kr | 140 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 317 812 kr | 269 889 kr | 60 704 kr | 65 318 kr | 83 839 kr |
| Leverantörsskulder | 1 125 kr | 7 068 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 92 201 kr | 103 683 kr | 11 482 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 204 486 kr | 113 300 kr | 49 222 kr | 65 318 kr | 83 839 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 819 102 kr | 630 663 kr | 159 985 kr | 144 553 kr | 166 721 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom fotografering, film, reklamfotografering och filmproduktion, och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Pär B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bäckstrand Production AB för organisationsnummer?
Bäckstrand Production AB har organisationsnummer 559283-3437 (5592833437).
Var ligger Bäckstrand Production AB?
Bäckstrand Production AB har sin registrerade adress Gamla Tyresövägen 351 C LGH 1302, 12134 Enskededalen.
Vilken bransch är Bäckstrand Production AB verksamt i?
Bäckstrand Production AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bäckstrand Production AB?
Bäckstrand Production AB hade en nettoomsättning på 147 975 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bäckstrand Production AB?
Bäckstrand Production AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.