PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB
PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB har organisationsnummer 559283-3973 (5592833973)
Aktiebolag • Org.nr: 559283-3973
Om företaget
PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mellbystrand. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 32 procent till 944 258 kr räkenskapsåret 2025 (1 385 349 kr föregående år).
Ett kort uppehåll under verksamhetsåret har medfört att omsättningen har minskat.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB 944 258 kr och redovisade ett resultat på 5 843 kr. Rörelsemarginalen var 0,9 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 89,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 930,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 89,3 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 930,8 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -31,8 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 944 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 459 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 894 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 21 av 28 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Laholm.
- Plats 347 av 704 aktiebolag med säte i Laholm.
- Plats 4 630 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 149 793 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,4 procent | 0,1 procent | 8,4 procent | 2,6 procent | 0,9 procent |
| Vinstmarginal | 9,4 procent | 0,1 procent | 8,4 procent | 2,6 procent | 0,8 procent |
| Soliditet | 27,2 procent | 18,5 procent | 35,8 procent | 53,1 procent | 89,3 procent |
| Kassalikviditet | 93,7 procent | 107,4 procent | 151,1 procent | 213,1 procent | 930,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 54,1 procent | 0,2 procent | 55,0 procent | 10,2 procent | 2,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 54,3 procent | 60,9 procent | -30,8 procent | -31,8 procent |
| Omsättning per anställd | 807 000 kr | 1 245 000 kr | 2 003 000 kr | 1 385 000 kr | 944 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 383 000 kr | 647 000 kr | 766 000 kr | 685 000 kr | 459 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hjortvägen 631261 Mellbystrand
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggtjänster och därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta lös och fast egendom.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 806 932 kr | 1 245 128 kr | 2 003 280 kr | 1 385 349 kr | 944 258 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 23 772 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 204 409 kr | 393 207 kr | 880 502 kr | 526 563 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 92 708 kr | 150 342 kr | 134 477 kr | 117 819 kr | 134 437 kr |
| Personalkostnader | 382 556 kr | 646 716 kr | 765 844 kr | 685 246 kr | 458 824 kr |
| Avskrivningar | 51 492 kr | 53 700 kr | 53 700 kr | 20 108 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 75 767 kr | 1 163 kr | 168 757 kr | 35 539 kr | 8 430 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 55 kr | 550 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 115 kr | 16 kr | -31 kr | 851 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 75 767 kr | 1 048 kr | 168 796 kr | 36 120 kr | 7 579 kr |
| Skatt | 16 747 kr | 813 kr | 35 361 kr | 8 443 kr | 1 736 kr |
| Årets resultat | 59 020 kr | 235 kr | 133 435 kr | 27 677 kr | 5 843 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 127 508 kr | 73 808 kr | 20 108 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 127 508 kr | 73 808 kr | 20 108 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 273 073 kr | 517 592 kr | 657 746 kr | 509 396 kr | 309 458 kr |
| Kortfristiga fordringar | 121 222 kr | 268 014 kr | 368 799 kr | 116 227 kr | 65 056 kr |
| Kassa och bank | 151 851 kr | 249 578 kr | 288 947 kr | 393 169 kr | 244 402 kr |
| Summa tillgångar | 400 581 kr | 591 400 kr | 677 854 kr | 509 396 kr | 309 458 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 109 020 kr | 109 255 kr | 242 689 kr | 270 367 kr | 276 210 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 59 020 kr | 59 254 kr | 192 690 kr | 220 367 kr |
| Årets resultat | 59 020 kr | 235 kr | 133 435 kr | 27 677 kr | 5 843 kr |
| Kortfristiga skulder | 291 561 kr | 482 145 kr | 435 165 kr | 239 029 kr | 33 248 kr |
| Leverantörsskulder | 53 538 kr | 147 911 kr | 27 989 kr | 59 965 kr | 21 396 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 238 023 kr | 334 234 kr | 404 099 kr | 110 816 kr | 4 352 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 400 581 kr | 591 400 kr | 677 854 kr | 509 396 kr | 309 458 kr |
Företrädare
- Patrik A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB för organisationsnummer?
PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB har organisationsnummer 559283-3973 (5592833973).
Var ligger PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB?
PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB har sin registrerade adress Hjortvägen 6, 31261 Mellbystrand.
Vilken bransch är PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB verksamt i?
PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB?
PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB hade en nettoomsättning på 944 258 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB?
PA Bygg & Snickeri Mellbystrand AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Laholm
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.