Sundslätt Mark och Bygg AB
Sundslätt Mark och Bygg AB har organisationsnummer 559283-7438
Aktiebolag • Org.nr: 559283-7438
Om företaget
Sundslätt Mark och Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Urshult. Verksamheten startade 2020 och har 6 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 43 procent till 151 321 kr räkenskapsåret 2025 (264 496 kr föregående år).
Bolagets verksamhet har varit något lägre under året pga. att den har avyttrats till nya ägare.
Adress
Sundslätt 6c/o Mattsson
36295 Urshult
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och markarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 408 142 kr | 555 932 kr | 264 496 kr | 151 321 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 395 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 160 181 kr | 140 518 kr | 25 800 kr | 57 194 kr |
| Övriga externa kostnader | 61 072 kr | 370 827 kr | 221 981 kr | 48 481 kr |
| Personalkostnader | 267 099 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 12 200 kr | 10 200 kr | 10 200 kr | 10 200 kr |
| Rörelseresultat | 17 885 kr | 38 587 kr | 6 515 kr | 5 646 kr |
| Ränteintäkter | - | 0 kr | 87 kr | 28 kr |
| Räntekostnader | 10 990 kr | 8 702 kr | 5 393 kr | 1 813 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 6 895 kr | 29 885 kr | 1 209 kr | 3 861 kr |
| Skatt | 1 739 kr | 6 285 kr | 292 kr | 933 kr |
| Årets resultat | 5 156 kr | 23 600 kr | 917 kr | 2 928 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 49 631 kr | 39 431 kr | 29 232 kr | 19 031 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 49 631 kr | 39 431 kr | 29 232 kr | 19 031 kr |
| Omsättningstillgångar | 172 378 kr | 375 757 kr | 261 331 kr | 221 139 kr |
| Varulager | 96 900 kr | 101 100 kr | 101 100 kr | 71 300 kr |
| Kortfristiga fordringar | 75 478 kr | 266 988 kr | 155 704 kr | 141 466 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 7 669 kr | 4 527 kr | 8 373 kr |
| Summa tillgångar | 222 009 kr | 415 188 kr | 290 563 kr | 240 170 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 30 156 kr | 53 756 kr | 54 673 kr | 57 601 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 5 156 kr | 28 756 kr | 29 673 kr |
| Årets resultat | 5 156 kr | 23 600 kr | 917 kr | 2 928 kr |
| Kortfristiga skulder | 38 219 kr | 282 293 kr | 178 755 kr | 147 200 kr |
| Leverantörsskulder | - | 221 700 kr | 177 750 kr | 142 750 kr |
| Skatteskulder | - | 945 kr | 0 kr | 933 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 219 kr | 59 648 kr | 1 005 kr | 3 517 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 222 009 kr | 415 188 kr | 290 563 kr | 240 170 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets säte är i Tinsgryds kommun och till huvudsak monteras markskruv med tillhörande byggnationer. Även vissa andra entreprenadarbeten och byggarbeten görs. Bolaget är franchisetagare till Sluta Gräv-konceptet för Kronobergs län.
Under året har bolaget sålts till två privatpersoner som fortsatt driva verksamheten enligt tidigare.
Företrädare
- Charlie Karl Henry B (styrelseledamot)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-17
- Status
- Verksam