Danko Fi AB
Danko Fi AB har organisationsnummer 559284-0937 (5592840937)
Aktiebolag • Org.nr: 559284-0937
Om företaget
Danko Fi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 453 000 kr räkenskapsåret 2025 (396 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Danko Fi AB 453 000 kr och redovisade ett resultat på -130 964 kr. Rörelsemarginalen var -28,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 31,4 procent, under branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 83,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -28,9 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -28,9 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 31,4 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 83,4 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -273,5 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 14,4 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 453 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 239 000 kr | 354 000 kr | 163 000 kr till 505 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 342 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 298 av 465 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Stockholm.
- Plats 36 255 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 64 904 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 195 309 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -55,2 procent | -70,6 procent | -38,5 procent | -28,9 procent |
| Vinstmarginal | - | -55,2 procent | -70,6 procent | -38,4 procent | -28,9 procent |
| Soliditet | 17,2 procent | 24,6 procent | 30,1 procent | 23,6 procent | 31,4 procent |
| Kassalikviditet | 398,5 procent | 94,2 procent | 170,3 procent | 132,2 procent | 83,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -296,9 procent | -580,2 procent | -548,4 procent | -296,7 procent | -273,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -25,5 procent | -5,2 procent | 14,4 procent |
| Omsättning per anställd | 52 000 kr | 561 000 kr | 418 000 kr | 396 000 kr | 453 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 61 000 kr | 497 000 kr | 375 000 kr | 193 000 kr | 239 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
kristinehovsgatan 18c/o COBA NAILS
11729 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva skönhetssalong, nagelvård, fotvård, hårvård, kroppsmassage, akupunktur, tatuering.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 52 164 kr | 560 757 kr | 417 553 kr | 396 248 kr | 453 277 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 12 832 kr | 50 206 kr | 11 852 kr | - | 7 152 kr |
| Övriga externa kostnader | 127 979 kr | 293 239 kr | 295 149 kr | 297 776 kr | 307 601 kr |
| Personalkostnader | 61 455 kr | 496 873 kr | 375 193 kr | 192 546 kr | 239 396 kr |
| Avskrivningar | 6 986 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Rörelseresultat | -157 088 kr | -309 561 kr | -294 641 kr | -152 331 kr | -130 872 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 kr | 24 kr | 10 kr | 11 kr |
| Räntekostnader | - | - | 12 kr | 52 kr | 103 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -157 088 kr | -309 557 kr | -294 629 kr | -152 373 kr | -130 964 kr |
| Årets resultat | -157 088 kr | -309 557 kr | -294 629 kr | -152 373 kr | -130 964 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 185 240 kr | 155 240 kr | 125 240 kr | 95 240 kr | 65 240 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 42 226 kr | 42 226 kr | 42 226 kr | 42 226 kr | 42 226 kr |
| Omsättningstillgångar | 122 541 kr | 61 869 kr | 53 087 kr | 122 638 kr | 87 147 kr |
| Varulager | 32 524 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 77 906 kr | 47 846 kr | 50 829 kr | 52 343 kr | 52 384 kr |
| Kassa och bank | 12 111 kr | 14 023 kr | 2 258 kr | 70 295 kr | 34 763 kr |
| Summa tillgångar | 307 781 kr | 217 109 kr | 178 327 kr | 217 878 kr | 152 387 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 52 912 kr | 53 355 kr | 53 726 kr | 51 353 kr | 47 889 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 160 000 kr | 312 912 kr | 298 355 kr | 153 726 kr | 128 853 kr |
| Årets resultat | -157 088 kr | -309 557 kr | -294 629 kr | -152 373 kr | -130 964 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 588 kr | 65 701 kr | 31 175 kr | 92 782 kr | 104 498 kr |
| Leverantörsskulder | - | 17 149 kr | 0 kr | 64 897 kr | 65 476 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 171 kr | 31 941 kr | 15 474 kr | 11 285 kr | 21 050 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 307 781 kr | 217 109 kr | 178 327 kr | 217 878 kr | 152 387 kr |
Företrädare
- Thuy Dam Luong H (verkställande direktör och styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Danko Fi AB för organisationsnummer?
Danko Fi AB har organisationsnummer 559284-0937 (5592840937).
Var ligger Danko Fi AB?
Danko Fi AB har sin registrerade adress kristinehovsgatan 18, 11729 Stockholm.
Vilken bransch är Danko Fi AB verksamt i?
Danko Fi AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Danko Fi AB?
Danko Fi AB hade en nettoomsättning på 453 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Danko Fi AB?
Danko Fi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.