TrendZ AB
TrendZ AB har organisationsnummer 559284-3261 (5592843261)
Aktiebolag • Org.nr: 559284-3261
Om företaget
TrendZ AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jönköping. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som personaluthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 359 600 kr räkenskapsåret 2025 (390 891 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TrendZ AB 359 600 kr och redovisade ett resultat på 40 948 kr. Rörelsemarginalen var 11,3 procent, över branschens median (median 8,8 procent). Soliditeten var 24,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 404,3 procent, över branschens median (median 211,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,3 procent | 8,8 procent | 0,1 procent till 25,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,4 procent | 8,9 procent | 0,1 procent till 27,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 24,9 procent | 52,9 procent | 26,1 procent till 77,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 404,3 procent | 211,4 procent | 121,7 procent till 439,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 61,4 procent | 15,5 procent | -3,2 procent till 51,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -8,0 procent | -6,0 procent | -44,1 procent till 24,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 360 000 kr | 719 000 kr | 400 000 kr till 1 121 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 254 000 kr | 455 000 kr | 213 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 750 av 2 736 aktiebolag inom personaluthyrning.
- Plats 34 av 49 aktiebolag inom personaluthyrning med säte i Jönköping.
- Plats 2 648 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 5 643 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 205 914 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,8 procent | -6,2 procent | -12,1 procent | -11,1 procent | 11,3 procent |
| Vinstmarginal | -11,7 procent | -6,5 procent | -12,1 procent | -10,9 procent | 11,4 procent |
| Soliditet | 7,8 procent | 9,6 procent | 9,9 procent | 11,8 procent | 24,9 procent |
| Kassalikviditet | 54,3 procent | 153,8 procent | 158,0 procent | 323,4 procent | 404,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -133,7 procent | -67,0 procent | -127,5 procent | -166,0 procent | 61,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -3,8 procent | -3,7 procent | 45,5 procent | -8,0 procent |
| Omsättning per anställd | 290 000 kr | 279 000 kr | 269 000 kr | 391 000 kr | 360 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 66 000 kr | 2 000 kr | 34 000 kr | 130 000 kr | 254 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pelargatan 1c/o Irina Joukova
55324 Jönköping
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Pelargatan 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver personaluthyrning inom ekonomi och därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 78201PersonaluthyrningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 290 142 kr | 279 475 kr | 268 576 kr | 390 891 kr | 359 600 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 6 009 kr | 301 kr | 534 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 26 647 kr | 45 975 kr | 30 123 kr |
| Övriga externa kostnader | 199 583 kr | 203 971 kr | 196 684 kr | 142 089 kr | 34 912 kr |
| Personalkostnader | 66 084 kr | 1 677 kr | 33 774 kr | 130 201 kr | 254 475 kr |
| Avskrivningar | 33 876 kr | 50 060 kr | 50 060 kr | 50 060 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -34 275 kr | -17 364 kr | -32 580 kr | -43 377 kr | 40 625 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | 593 kr | 329 kr |
| Räntekostnader | 47 kr | 159 kr | 13 kr | 3 kr | 6 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -34 322 kr | -17 523 kr | -32 592 kr | -42 787 kr | 40 948 kr |
| Årets resultat | -34 322 kr | -17 523 kr | -32 592 kr | -42 787 kr | 40 948 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 216 424 kr | 166 364 kr | 116 304 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 114 083 kr | 106 830 kr | 142 482 kr | 219 248 kr | 267 666 kr |
| Varulager | 97 889 kr | 83 696 kr | 67 885 kr | 30 123 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 668 kr | 12 723 kr | 37 678 kr | 39 671 kr | 53 684 kr |
| Kassa och bank | 4 526 kr | 10 411 kr | 36 920 kr | 149 454 kr | 213 982 kr |
| Summa tillgångar | 330 507 kr | 273 194 kr | 258 786 kr | 219 248 kr | 267 666 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 25 678 kr | 26 155 kr | 25 562 kr | 25 776 kr | 66 723 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 35 000 kr | 18 678 kr | 33 155 kr | 43 562 kr | 776 kr |
| Årets resultat | -34 322 kr | -17 523 kr | -32 592 kr | -42 787 kr | 40 948 kr |
| Kortfristiga skulder | 29 829 kr | 15 039 kr | 47 224 kr | 58 472 kr | 66 208 kr |
| Leverantörsskulder | 5 332 kr | 0 kr | 20 662 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 498 kr | 5 040 kr | 16 917 kr | 52 472 kr | 60 208 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 330 507 kr | 273 194 kr | 258 786 kr | 219 248 kr | 267 666 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom ekonomi & redovisning. Bolaget har sitt säte i Jönköping.
Under föregående år påbörjades avveckling av frisörsverksamheten vilket fortsatt under 2025, vid årets slut är bolaget renodlat mot konsultverksamheten.
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 85 000 kr (85 000 kr).
Företrädare
- Irina J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TrendZ AB för organisationsnummer?
TrendZ AB har organisationsnummer 559284-3261 (5592843261).
Var ligger TrendZ AB?
TrendZ AB har sin registrerade adress Pelargatan 1, 55324 Jönköping.
Vilken bransch är TrendZ AB verksamt i?
TrendZ AB är registrerat i branschen personaluthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TrendZ AB?
TrendZ AB hade en nettoomsättning på 359 600 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TrendZ AB?
TrendZ AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.