BLIZZARD Visuals AB
BLIZZARD Visuals AB har organisationsnummer 559284-3568 (5592843568)
Aktiebolag • Org.nr: 559284-3568
Om företaget
BLIZZARD Visuals AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Leksand. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200). Företaget bedriver även verksamhet inom turist- och bokningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 28 procent till 460 443 kr räkenskapsåret 2025 (359 130 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BLIZZARD Visuals AB 460 443 kr och redovisade ett resultat på 30 909 kr. Rörelsemarginalen var 6,5 procent, under branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 42,3 procent, under branschens median (median 62,2 procent). Kassalikviditeten var 160,6 procent, under branschens median (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,5 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,7 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 42,3 procent | 62,2 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 160,6 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 procent | 12,3 procent | -8,2 procent till 38,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 28,2 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 460 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 67 000 kr | 421 000 kr | 144 000 kr till 642 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 877 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 335 av 558 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 36 123 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 64 688 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 194 582 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,0 procent | -72,4 procent | 5,8 procent | -18,5 procent | 6,5 procent |
| Vinstmarginal | 47,0 procent | -72,9 procent | 5,8 procent | -17,5 procent | 6,7 procent |
| Soliditet | 34,0 procent | 37,7 procent | 41,9 procent | 43,2 procent | 42,3 procent |
| Kassalikviditet | 180,8 procent | 118,0 procent | 138,5 procent | 145,9 procent | 160,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,2 procent | -84,3 procent | 9,9 procent | -31,8 procent | 13,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -64,9 procent | -15,5 procent | -19,6 procent | 28,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 505 000 kr | 529 000 kr | 447 000 kr | 359 000 kr | 460 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 289 000 kr | 558 000 kr | 73 000 kr | 94 000 kr | 67 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ytteråkerö Björsgropsvägen 20c/o CORNER, våning 5
79350 Leksand
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ytteråkerö Björsgropsvägen 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva verksamhet med fotografering, filmare, journalist och produktionsbolag inom foto och film ävensom guide inom äventyrsturism samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 504 839 kr | 528 774 kr | 446 679 kr | 359 130 kr | 460 443 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 17 004 kr | 10 282 kr | 3 396 kr | 29 415 kr | 55 210 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 225 837 kr | 75 695 kr | 85 362 kr | 66 093 kr | 22 661 kr |
| Övriga externa kostnader | 279 462 kr | 257 356 kr | 222 733 kr | 252 422 kr | 356 774 kr |
| Personalkostnader | 288 993 kr | 558 403 kr | 72 843 kr | 93 531 kr | 67 230 kr |
| Avskrivningar | 20 448 kr | 30 440 kr | 43 080 kr | 43 080 kr | 39 100 kr |
| Rörelseresultat | 707 103 kr | -382 838 kr | 26 057 kr | -66 581 kr | 29 888 kr |
| Ränteintäkter | - | 144 kr | 117 kr | 3 786 kr | 1 021 kr |
| Räntekostnader | 365 kr | 3 030 kr | 454 kr | 35 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 706 738 kr | -385 724 kr | 25 720 kr | -62 830 kr | 30 909 kr |
| Bokslutsdispositioner | -188 000 kr | 188 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 111 590 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 407 148 kr | -197 724 kr | 25 720 kr | -62 830 kr | 30 909 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 94 420 kr | 164 555 kr | 121 475 kr | 78 395 kr | 39 295 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 94 420 kr | 164 555 kr | 121 475 kr | 78 395 kr | 39 295 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 176 391 kr | 457 225 kr | 499 162 kr | 377 944 kr | 500 761 kr |
| Kortfristiga fordringar | 95 343 kr | 239 903 kr | 139 567 kr | 311 260 kr | 103 714 kr |
| Kassa och bank | 1 081 048 kr | 217 322 kr | 359 595 kr | 66 684 kr | 397 047 kr |
| Summa tillgångar | 1 270 811 kr | 621 780 kr | 620 637 kr | 456 339 kr | 540 056 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 432 148 kr | 234 424 kr | 260 144 kr | 197 314 kr | 228 224 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 407 148 kr | 209 424 kr | 235 144 kr | 172 315 kr |
| Årets resultat | 407 148 kr | -197 724 kr | 25 720 kr | -62 830 kr | 30 909 kr |
| Obeskattade reserver | 188 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 650 663 kr | 387 356 kr | 360 493 kr | 259 025 kr | 311 832 kr |
| Skatteskulder | 111 590 kr | 111 590 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 539 073 kr | 275 766 kr | 360 493 kr | 259 025 kr | 311 832 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 270 811 kr | 621 780 kr | 620 637 kr | 456 339 kr | 540 056 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att bedriva journalistverksamhet och produktionsbolag inom foto och film.
Företrädare
- Erik N
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BLIZZARD Visuals AB för organisationsnummer?
BLIZZARD Visuals AB har organisationsnummer 559284-3568 (5592843568).
Var ligger BLIZZARD Visuals AB?
BLIZZARD Visuals AB har sin registrerade adress Ytteråkerö Björsgropsvägen 20, 79350 Leksand.
Vilken bransch är BLIZZARD Visuals AB verksamt i?
BLIZZARD Visuals AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BLIZZARD Visuals AB?
BLIZZARD Visuals AB hade en nettoomsättning på 460 443 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har BLIZZARD Visuals AB?
BLIZZARD Visuals AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.