Migor fastigheter AB
Migor fastigheter AB har organisationsnummer 559284-5142 (5592845142)
Aktiebolag • Org.nr: 559284-5142
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderMjölby
Om företaget
Migor fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mjölby. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 6 procent till 632 523 kr räkenskapsåret 2026 (595 892 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Migor fastigheter AB 632 523 kr och redovisade ett resultat på -29 181 kr. Rörelsemarginalen var 35,3 procent, över branschens median (median 33,1 procent). Soliditeten var 1,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,3 procent). Kassalikviditeten var 254,6 procent, över branschens median (median 152,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,3 procent | 33,1 procent | 10,9 procent till 48,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | -4,6 procent | 17,5 procent | -1,3 procent till 36,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,9 procent | 18,3 procent | 4,9 procent till 62,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 254,6 procent | 152,3 procent | 44,1 procent till 472,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -18,7 procent | 6,9 procent | 0,0 procent till 27,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,1 procent | 3,0 procent | -4,3 procent till 8,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 643 av 7 225 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 11 av 13 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Tranås.
- Plats 253 av 425 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 4 811 av 8 531 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 175 029 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,8 procent | 30,5 procent | 6,6 procent | 33,4 procent | 35,3 procent |
| Vinstmarginal | 40,8 procent | 30,5 procent | 6,7 procent | 33,6 procent | -4,6 procent |
| Soliditet | 0,3 procent | 0,3 procent | 0,3 procent | 2,3 procent | 1,9 procent |
| Kassalikviditet | 204,8 procent | 142,5 procent | 70,1 procent | 102,8 procent | 254,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 procent | 2,0 procent | 2,1 procent | 85,8 procent | -18,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 80,8 procent | -7,9 procent | 6,8 procent | 18,2 procent | 6,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Knektagatan 1359534 Mjölby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Knektagatan 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva köp, försäljning, förvaltning och utveckling av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 283 357 kr | 512 352 kr | 471 743 kr | 503 993 kr | 595 892 kr | 632 523 kr |
| Övriga externa kostnader | 116 975 kr | 186 262 kr | 208 402 kr | 343 655 kr | 257 120 kr | 269 984 kr |
| Avskrivningar | 75 435 kr | 116 988 kr | 119 695 kr | 126 966 kr | 139 548 kr | 139 548 kr |
| Rörelseresultat | 90 947 kr | 209 102 kr | 143 646 kr | 33 372 kr | 199 224 kr | 222 991 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 8 kr | 313 kr | 789 kr | 1 042 kr |
| Räntekostnader | 900 kr | -2 kr | - | - | - | 253 214 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 90 047 kr | 209 104 kr | 143 654 kr | 33 685 kr | 200 013 kr | -29 181 kr |
| Bokslutsdispositioner | -90 000 kr | -209 000 kr | -143 000 kr | -33 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | - | 131 kr | 123 kr | 41 195 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 47 kr | 104 kr | 523 kr | 562 kr | 158 818 kr | -29 181 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 7 222 890 kr | 7 314 346 kr | 7 565 023 kr | 8 047 260 kr | 7 931 926 kr | 7 792 378 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 222 890 kr | 7 314 346 kr | 7 565 023 kr | 8 047 260 kr | 7 931 926 kr | 7 792 378 kr |
| Omsättningstillgångar | 331 926 kr | 562 682 kr | 606 488 kr | 629 376 kr | 227 184 kr | 287 377 kr |
| Kortfristiga fordringar | 115 747 kr | 82 877 kr | 79 964 kr | 117 642 kr | 143 910 kr | 84 401 kr |
| Kassa och bank | 216 179 kr | 479 805 kr | 526 524 kr | 511 734 kr | 83 274 kr | 202 976 kr |
| Summa tillgångar | 7 554 816 kr | 7 877 028 kr | 8 171 511 kr | 8 676 636 kr | 8 159 110 kr | 8 079 755 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 25 047 kr | 25 151 kr | 25 674 kr | 26 236 kr | 185 054 kr | 155 873 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 47 kr | 151 kr | 674 kr | 1 236 kr | 160 054 kr |
| Årets resultat | 47 kr | 104 kr | 523 kr | 562 kr | 158 818 kr | -29 181 kr |
| Kortfristiga skulder | 161 665 kr | 274 773 kr | 425 733 kr | 897 296 kr | 220 952 kr | 112 882 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 308 018 kr | 756 695 kr | 11 000 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 12 362 kr | 114 kr | 877 kr | 1 197 kr | 42 380 kr | 41 991 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 554 816 kr | 7 877 028 kr | 8 171 511 kr | 8 676 636 kr | 8 159 110 kr | 8 079 755 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver handel, förvaltning och utveckling av fastigheter. Företagets säte är Tranås Kommun Migor Fastigheter AB är dotterbolag till Bygg & Fastighetskonsult Öst AB (556990-1753) sedan 2025-06-30
Företrädare
- David D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Migor fastigheter AB för organisationsnummer?
Migor fastigheter AB har organisationsnummer 559284-5142 (5592845142).
Var ligger Migor fastigheter AB?
Migor fastigheter AB har sin registrerade adress Knektagatan 13, 59534 Mjölby.
Vilken bransch är Migor fastigheter AB verksamt i?
Migor fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Migor fastigheter AB?
Migor fastigheter AB hade en nettoomsättning på 632 523 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.