Ytander Holding AB
Ytander Holding AB har organisationsnummer 559285-1090 (5592851090)
Aktiebolag • Org.nr: 559285-1090
Om företaget
Ytander Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ytander Holding AB 31 250 kr och redovisade ett resultat på 19 633 kr. Soliditeten var 73,4 procent, under branschens median (median 83,6 procent). Kassalikviditeten var 222,5 procent, under branschens median (median 339,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,4 procent | 83,6 procent | 36,2 procent till 99,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 222,5 procent | 339,2 procent | 58,3 procent till 2528,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 43,6 procent | 1,1 procent | -4,5 procent till 39,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 119 av 492 aktiebolag inom holdingverksamhet i finansiella koncerner.
- Plats 33 av 148 aktiebolag inom holdingverksamhet i finansiella koncerner med säte i Stockholm.
- Plats 50 046 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 89 015 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 266 674 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,2 procent | 4,3 procent | 3,3 procent | 75,2 procent | 73,4 procent |
| Kassalikviditet | 17,9 procent | 74,8 procent | 68,8 procent | 402,9 procent | 222,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -9,8 procent | -9,6 procent | -54,6 procent | -563,9 procent | 43,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hälsingegatan 33c/o C/o Gustaf Ytander
11331 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Hälsingegatan 33 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta aktier.
Bransch
- 64211Holdingverksamhet i finansiella koncernerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | - | 31 250 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 233 kr | 13 490 kr | 7 334 kr | 7 240 kr | 10 909 kr |
| Rörelseresultat | -2 233 kr | -13 490 kr | -7 334 kr | -7 240 kr | 20 341 kr |
| Ränteintäkter | - | 11 502 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -2 233 kr | -1 988 kr | -7 334 kr | -143 071 kr | 20 341 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 708 kr |
| Årets resultat | -2 233 kr | -1 988 kr | -7 334 kr | -143 071 kr | 19 633 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 135 831 kr | 135 831 kr | 135 831 kr | 0 kr | 25 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 135 831 kr | 135 831 kr | 135 831 kr | 0 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 24 667 kr | 342 271 kr | 270 000 kr | 33 750 kr | 36 331 kr |
| Kassa och bank | 24 667 kr | 342 271 kr | 270 000 kr | 33 750 kr | 36 331 kr |
| Summa tillgångar | 160 498 kr | 478 102 kr | 405 831 kr | 33 750 kr | 61 331 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 22 767 kr | 20 779 kr | 13 444 kr | 25 373 kr | 45 006 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -2 233 kr | -4 222 kr | 143 444 kr | 373 kr |
| Årets resultat | -2 233 kr | -1 988 kr | -7 334 kr | -143 071 kr | 19 633 kr |
| Kortfristiga skulder | 137 731 kr | 457 323 kr | 392 387 kr | 8 377 kr | 16 325 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 708 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 137 731 kr | 451 074 kr | 386 137 kr | 2 127 kr | 9 367 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 160 498 kr | 478 102 kr | 405 831 kr | 33 750 kr | 61 331 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2020 och bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier.
Företrädare
- Gustaf Y (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ytander Holding AB för organisationsnummer?
Ytander Holding AB har organisationsnummer 559285-1090 (5592851090).
Var ligger Ytander Holding AB?
Ytander Holding AB har sin registrerade adress Hälsingegatan 33, 11331 Stockholm.
Vilken bransch är Ytander Holding AB verksamt i?
Ytander Holding AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ytander Holding AB?
Ytander Holding AB hade en nettoomsättning på 31 250 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.