Åhl Holding AB
Åhl Holding AB har organisationsnummer 559285-6438 (5592856438)
Aktiebolag • Org.nr: 559285-6438
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareVästerås
Om företaget
Åhl Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Åhl Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på -17 422 kr. Soliditeten var 96,1 procent, över branschens median (median 93,8 procent). Kassalikviditeten var 263,6 procent, under branschens median (median 565,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,1 procent | 93,8 procent | 62,5 procent till 99,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 263,6 procent | 565,8 procent | 113,9 procent till 3473,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -2,2 procent | 0,9 procent | -2,2 procent till 20,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 208 av 4 264 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 13 av 71 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Västerås.
- Plats 3 985 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 987 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,0 procent | 94,1 procent | 95,5 procent | 94,4 procent | 96,1 procent |
| Kassalikviditet | 3351,9 procent | 780,9 procent | 769,4 procent | 337,9 procent | 263,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,9 procent | 35,6 procent | -1,0 procent | -1,3 procent | -2,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svarvargatan 8 Fc/o Thomas Carlberg
72337 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 19 500 kr | 86 700 kr | 10 900 kr | 10 998 kr | 17 422 kr |
| Rörelseresultat | -19 500 kr | -86 700 kr | -10 900 kr | -10 998 kr | -17 422 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 160 444 kr | 453 258 kr | -10 900 kr | -10 998 kr | -17 422 kr |
| Årets resultat | 1 160 444 kr | 453 258 kr | -10 900 kr | -10 998 kr | -17 422 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 405 000 kr | 728 958 kr | 728 958 kr | 728 958 kr | 728 958 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 405 000 kr | 728 958 kr | 728 958 kr | 728 958 kr | 728 958 kr |
| Omsättningstillgångar | 804 444 kr | 624 744 kr | 383 713 kr | 168 809 kr | 82 848 kr |
| Kassa och bank | 804 444 kr | 624 744 kr | 383 713 kr | 168 809 kr | 82 848 kr |
| Summa tillgångar | 1 209 444 kr | 1 353 702 kr | 1 112 671 kr | 897 767 kr | 811 806 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 185 444 kr | 1 273 702 kr | 1 062 802 kr | 847 804 kr | 780 382 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 795 444 kr | 1 048 702 kr | 833 802 kr | 772 804 kr |
| Årets resultat | 1 160 444 kr | 453 258 kr | -10 900 kr | -10 998 kr | -17 422 kr |
| Kortfristiga skulder | 24 000 kr | 80 000 kr | 49 869 kr | 49 963 kr | 31 424 kr |
| Leverantörsskulder | 12 500 kr | 0 kr | - | - | 250 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 500 kr | 73 000 kr | 42 869 kr | 42 963 kr | 21 174 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 209 444 kr | 1 353 702 kr | 1 112 671 kr | 897 767 kr | 811 806 kr |
Företrädare
- Thomas C
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Åhl Holding AB för organisationsnummer?
Åhl Holding AB har organisationsnummer 559285-6438 (5592856438).
Var ligger Åhl Holding AB?
Åhl Holding AB har sin registrerade adress Svarvargatan 8 F, 72337 Västerås.
Vilken bransch är Åhl Holding AB verksamt i?
Åhl Holding AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Åhl Holding AB?
Åhl Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.