SHAR Holding AB
SHAR Holding AB har organisationsnummer 559286-1354 (5592861354)
Aktiebolag • Org.nr: 559286-1354
Om företaget
SHAR Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100). Företaget bedriver även verksamhet inom övriga öppna sociala insatser för vuxna.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SHAR Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på -4 088 kr. Soliditeten var 54,8 procent, under branschens median (median 75,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,8 procent | 75,2 procent | 36,9 procent till 97,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -3,5 procent | 1,3 procent | -4,4 procent till 34,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 870 av 1 735 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 10 av 21 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Västerås.
- Plats 3 985 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 987 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,4 procent | 99,7 procent | 56,4 procent | 55,6 procent | 54,8 procent |
| Kassalikviditet | 1157,9 procent | 37152,6 procent | - | - | - |
| Avkastning på eget kapital | -24,4 procent | 97,1 procent | -1,0 procent | -3,0 procent | -3,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lodjursvägen 11c/o Rezgar Abbasi
72243 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta lös och fast egendom samt aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 900 kr | 8 100 kr | 1 200 kr | 3 575 kr | 4 088 kr |
| Rörelseresultat | -4 900 kr | -8 100 kr | -1 200 kr | -3 575 kr | -4 088 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -4 900 kr | 683 900 kr | -1 200 kr | -3 575 kr | -4 088 kr |
| Årets resultat | -4 900 kr | 683 900 kr | -1 200 kr | -3 575 kr | -4 088 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 198 512 kr | 198 512 kr | 198 512 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 198 512 kr | 198 512 kr | 198 512 kr |
| Omsättningstillgångar | 22 000 kr | 705 900 kr | 19 854 kr | 16 279 kr | 12 191 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 92 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kassa och bank | 22 000 kr | 613 900 kr | 19 854 kr | 16 279 kr | 12 191 kr |
| Summa tillgångar | 22 000 kr | 705 900 kr | 218 366 kr | 214 791 kr | 210 703 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 20 100 kr | 704 000 kr | 123 080 kr | 119 505 kr | 115 417 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 4 900 kr | 99 280 kr | 98 080 kr | 94 505 kr |
| Årets resultat | -4 900 kr | 683 900 kr | -1 200 kr | -3 575 kr | -4 088 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 900 kr | 1 900 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 22 000 kr | 705 900 kr | 218 366 kr | 214 791 kr | 210 703 kr |
Företrädare
- Rezqar A
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SHAR Holding AB för organisationsnummer?
SHAR Holding AB har organisationsnummer 559286-1354 (5592861354).
Var ligger SHAR Holding AB?
SHAR Holding AB har sin registrerade adress Lodjursvägen 11, 72243 Västerås.
Vilken bransch är SHAR Holding AB verksamt i?
SHAR Holding AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SHAR Holding AB?
SHAR Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.