Gspec AB

Gspec AB har organisationsnummer 559286-1677 (5592861677)

Aktiebolag • Org.nr: 559286-1677

Reparation och underhåll av maskinerJärfälla

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Gspec AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120).

Ekonomi

3 419 790 krOmsättning▲ 14 procent
-122 515 krÅrets resultat
2Antal anställda
53,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 14 procent till 3 419 790 kr räkenskapsåret 2025 (3 005 998 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Gspec AB 3 419 790 kr och redovisade ett resultat på -122 515 kr. Rörelsemarginalen var -3,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 53,9 procent, över branschens median (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 171,8 procent, under branschens median (median 236,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-3,4 procent9,9 procent1,9 procent till 22,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-3,6 procent9,8 procent1,6 procent till 22,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet53,9 procent53,5 procent34,6 procent till 73,6 procentöver branschens median
Kassalikviditet171,8 procent236,0 procent134,4 procent till 420,7 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital-25,0 procent21,6 procent1,8 procent till 47,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt13,8 procent0,8 procent-17,4 procent till 23,3 procentöver branschens median
Omsättning per anställd1 710 000 kr1 344 000 kr877 000 kr till 2 100 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd650 000 kr569 000 kr362 000 kr till 721 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 320 av 1 435 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
  • Plats 12 av 42 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Stockholm.
  • Plats 9 655 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 15 943 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 51 499 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal5,9 procent19,8 procent6,4 procent17,9 procent-3,4 procent
Vinstmarginal5,7 procent19,7 procent5,4 procent17,4 procent-3,6 procent
Soliditet38,0 procent22,8 procent31,1 procent52,5 procent53,9 procent
Kassalikviditet161,4 procent153,8 procent125,7 procent165,0 procent171,8 procent
Avkastning på eget kapital27,9 procent71,2 procent38,6 procent67,9 procent-25,0 procent
Omsättningstillväxt-162,9 procent220,0 procent71,0 procent13,8 procent
Omsättning per anställd--879 000 kr1 503 000 kr1 710 000 kr
Personalkostnad per anställd--339 000 kr562 000 kr650 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Sångvägen 4b
c/o c/o Viktor Gustafsson
17736 Järfälla

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall utföra service, reparationer och förvaring av motorer för båtar, fordon och övriga installationer, tillverkning och försäljning av verktyg och reservdelar, installation, tillverkning och försäljning av tekniska system samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning208 906 kr549 442 kr1 758 230 kr3 005 998 kr3 419 790 kr
Övriga rörelseintäkter---4 286 kr0 kr
Råvaror och förnödenheter21 101 kr117 068 kr366 278 kr497 420 kr811 859 kr
Övriga externa kostnader174 798 kr322 559 kr539 263 kr757 018 kr1 284 890 kr
Personalkostnader700 kr779 kr677 296 kr1 123 690 kr1 300 055 kr
Avskrivningar--63 182 kr92 849 kr137 626 kr
Rörelseresultat12 307 kr109 036 kr112 211 kr539 307 kr-114 640 kr
Ränteintäkter--217 kr482 kr2 770 kr
Räntekostnader-880 kr16 768 kr16 299 kr10 645 kr
Resultat efter finansiella poster12 307 kr108 156 kr95 660 kr523 490 kr-122 515 kr
Skatt2 632 kr22 278 kr19 922 kr108 094 kr0 kr
Årets resultat9 675 kr85 878 kr75 738 kr415 396 kr-122 515 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-283 920 kr348 737 kr523 953 kr386 327 kr
Materiella anläggningstillgångar-283 920 kr348 737 kr396 766 kr259 140 kr
Finansiella anläggningstillgångar---127 187 kr127 187 kr
Omsättningstillgångar91 135 kr244 829 kr281 539 kr641 165 kr521 533 kr
Kortfristiga fordringar42 196 kr129 949 kr121 533 kr343 844 kr246 727 kr
Kassa och bank48 939 kr114 880 kr160 006 kr297 321 kr274 806 kr
Summa tillgångar91 135 kr528 749 kr630 276 kr1 165 118 kr907 860 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital34 675 kr120 552 kr196 291 kr611 687 kr489 172 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat0 kr9 674 kr95 553 kr171 291 kr586 687 kr
Årets resultat9 675 kr85 878 kr75 738 kr415 396 kr-122 515 kr
Kortfristiga skulder56 460 kr159 155 kr223 930 kr388 537 kr303 621 kr
Leverantörsskulder3 418 kr72 312 kr65 401 kr63 524 kr100 205 kr
Skatteskulder2 632 kr24 910 kr42 200 kr128 016 kr108 094 kr
Övriga kortfristiga skulder50 410 kr35 115 kr115 937 kr196 605 kr94 930 kr
Summa eget kapital och skulder91 135 kr528 749 kr630 276 kr1 165 118 kr907 860 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget har sitt säte i Järfälla och registrerades år 2020 och skall utföra service, reparationer och förvaring av motorer för båtar, fordon och övriga installationer, tillverkning och försäljning av verktyg och reservdelar, installation, tillverkning och försäljning av tekniska system samt idka därmed förenlig verksamhet.

Företrädare

  • Carl Viktor Roger G (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-11-27
Registrerat hos Bolagsverket
Gspec AB
2020-11-27
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Gspec AB för organisationsnummer?

Gspec AB har organisationsnummer 559286-1677 (5592861677).

Var ligger Gspec AB?

Gspec AB har sin registrerade adress Sångvägen 4b, 17736 Järfälla.

Vilken bransch är Gspec AB verksamt i?

Gspec AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Gspec AB?

Gspec AB hade en nettoomsättning på 3 419 790 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Gspec AB?

Gspec AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-11-27
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar