
Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB
Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB har organisationsnummer 559286-2212 (5592862212)
Aktiebolag • Org.nr: 559286-2212
Om företaget
Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Knivsta. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81100). På Google Maps är verksamheten listad som hvac contractor. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 2 685 169 kr räkenskapsåret 2025 (2 599 359 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB 2 685 169 kr och redovisade ett resultat på 147 576 kr. Rörelsemarginalen var 8,3 procent, över branschens median (median 7,1 procent). Soliditeten var 47,2 procent, under branschens median (median 55,9 procent). Kassalikviditeten var 219,5 procent, under branschens median (median 241,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,3 procent | 7,1 procent | -0,7 procent till 21,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,3 procent | 6,8 procent | -0,7 procent till 21,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 47,2 procent | 55,9 procent | 27,1 procent till 77,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 219,5 procent | 241,8 procent | 127,9 procent till 476,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 53,7 procent | 12,7 procent | -1,8 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,3 procent | 0,0 procent | -23,3 procent till 22,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 685 000 kr | 905 000 kr | 518 000 kr till 1 465 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 715 000 kr | 457 000 kr | 231 000 kr till 614 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 262 av 1 343 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet med säte i Knivsta.
- Plats 108 av 664 aktiebolag med säte i Knivsta.
- Plats 1 996 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 64 333 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,4 procent | 6,5 procent | 5,3 procent | -1,8 procent | 8,3 procent |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 6,5 procent | 5,2 procent | -1,9 procent | 8,3 procent |
| Soliditet | 18,7 procent | 33,7 procent | 40,1 procent | 24,4 procent | 47,2 procent |
| Kassalikviditet | 123,0 procent | 146,0 procent | 162,5 procent | 129,1 procent | 219,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 53,6 procent | 57,9 procent | 43,6 procent | -38,5 procent | 53,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 30,6 procent | 1,4 procent | -10,8 procent | 3,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 201 000 kr | 2 875 000 kr | 2 916 000 kr | 2 599 000 kr | 2 685 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 553 000 kr | 656 000 kr | 708 000 kr | 604 000 kr | 715 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vreta 4274195 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom fastighetsteknik, VVS och byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81100Fastighetsrelaterad stödverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 200 918 kr | 2 875 331 kr | 2 915 633 kr | 2 599 359 kr | 2 685 169 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | -10 015 kr | - | 222 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 395 042 kr | 1 764 781 kr | 1 696 890 kr | 1 528 014 kr | 1 342 067 kr |
| Övriga externa kostnader | 177 643 kr | 260 414 kr | 339 925 kr | 507 234 kr | 399 115 kr |
| Personalkostnader | 553 395 kr | 655 737 kr | 708 314 kr | 603 554 kr | 715 393 kr |
| Avskrivningar | - | 6 096 kr | 6 096 kr | 6 096 kr | 6 096 kr |
| Rörelseresultat | 74 838 kr | 188 303 kr | 154 393 kr | -45 539 kr | 222 719 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 274 kr | 1 680 kr | 1 271 kr |
| Räntekostnader | 161 kr | 270 kr | 2 368 kr | 5 068 kr | 1 837 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 74 677 kr | 188 033 kr | 152 299 kr | -48 927 kr | 222 153 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -45 000 kr |
| Skatt | 16 901 kr | 40 036 kr | 31 991 kr | - | 29 577 kr |
| Årets resultat | 57 776 kr | 147 997 kr | 120 308 kr | -48 927 kr | 147 576 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 24 384 kr | 18 288 kr | 12 192 kr | 6 096 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 24 384 kr | 18 288 kr | 12 192 kr | 6 096 kr |
| Omsättningstillgångar | 575 865 kr | 734 788 kr | 670 467 kr | 509 787 kr | 576 183 kr |
| Kortfristiga fordringar | 400 853 kr | 222 863 kr | 439 505 kr | 428 946 kr | 283 395 kr |
| Kassa och bank | 175 012 kr | 511 925 kr | 230 962 kr | 80 841 kr | 292 788 kr |
| Summa tillgångar | 575 865 kr | 759 172 kr | 688 755 kr | 521 979 kr | 582 279 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 107 776 kr | 255 773 kr | 276 081 kr | 127 155 kr | 274 731 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 57 776 kr | 105 773 kr | 126 081 kr | 77 155 kr |
| Årets resultat | 57 776 kr | 147 997 kr | 120 308 kr | -48 927 kr | 147 576 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 45 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 468 089 kr | 503 399 kr | 412 674 kr | 394 824 kr | 262 548 kr |
| Leverantörsskulder | 369 549 kr | 283 956 kr | 226 300 kr | 276 223 kr | 119 325 kr |
| Skatteskulder | 16 901 kr | 56 937 kr | 72 027 kr | 31 991 kr | 29 577 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 944 kr | 154 506 kr | 80 293 kr | 76 611 kr | 103 645 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 575 865 kr | 759 172 kr | 688 755 kr | 521 979 kr | 582 279 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala län, Knivsta kommun registrerades år 2020 och bedriver sedan dess verksamhet inom VVS samt fastighetsunderhåll.
Företrädare
- Jimmy Börje Ö (styrelseledamot)
Undertecknad i Knivsta 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB för organisationsnummer?
Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB har organisationsnummer 559286-2212 (5592862212).
Var ligger Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB?
Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB har sin registrerade adress Vreta 42, 74195 Knivsta.
Vilken bransch är Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB verksamt i?
Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB är registrerat i branschen fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB?
Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB hade en nettoomsättning på 2 685 169 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB?
Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB någon utdelning?
Styrelsen i Jimmy BO VVS Fastighetsteknik AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Knivsta
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.