JMAF Invest AB
JMAF Invest AB har organisationsnummer 559286-2980 (5592862980)
Aktiebolag • Org.nr: 559286-2980
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerGislaved
Om företaget
JMAF Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gislaved. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 115 procent till 619 690 kr räkenskapsåret 2025 (288 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JMAF Invest AB 619 690 kr och redovisade ett resultat på -258 693 kr. Rörelsemarginalen var 1,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 1,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 4,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -41,7 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 1,1 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4,2 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -277,3 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 115,2 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 449 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 20 av 26 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Gislaved.
- Plats 275 av 476 aktiebolag med säte i Gislaved.
- Plats 4 915 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 178 422 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -106,2 procent | -53,1 procent | -106,4 procent | 1,0 procent |
| Vinstmarginal | - | -189,2 procent | -156,8 procent | -252,1 procent | -41,7 procent |
| Soliditet | 1,0 procent | 0,4 procent | -2,3 procent | 0,6 procent | 1,1 procent |
| Kassalikviditet | 17,6 procent | 16,4 procent | 3,5 procent | 9,4 procent | 4,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 procent | -1067,2 procent | - | -1395,6 procent | -277,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 34,4 procent | -25,6 procent | 115,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 733221 Gislaved
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvärva, äga och förvalta fastigheter eller tomträtter för kontor, bostäder, handel, industri, sport- och idrott samt kollektiva anordningar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 275 kr | 287 795 kr | 386 922 kr | 287 877 kr | 619 690 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 504 687 kr | 421 602 kr | 733 441 kr | 816 051 kr | 739 014 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 354 611 kr | 665 278 kr | 501 340 kr | 569 718 kr | 514 200 kr |
| Avskrivningar | 100 309 kr | 327 814 kr | 821 969 kr | 838 127 kr | 838 563 kr |
| Rörelseresultat | 61 042 kr | -305 993 kr | -205 528 kr | -306 396 kr | 5 941 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 2 kr |
| Räntekostnader | 59 900 kr | 239 457 kr | 401 675 kr | 419 126 kr | 264 636 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 142 kr | -545 450 kr | -607 203 kr | -725 522 kr | -258 693 kr |
| Skatt | 243 kr | -4 264 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 899 kr | -541 186 kr | -607 203 kr | -725 522 kr | -258 693 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 410 899 kr | 10 532 910 kr | 9 818 941 kr | 8 999 814 kr | 8 695 373 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 410 899 kr | 10 532 910 kr | 9 818 941 kr | 8 999 814 kr | 8 695 373 kr |
| Omsättningstillgångar | 440 977 kr | 829 273 kr | 147 814 kr | 341 597 kr | 139 627 kr |
| Kortfristiga fordringar | 305 449 kr | 707 023 kr | 394 175 kr | 565 751 kr | 139 627 kr |
| Kassa och bank | 135 528 kr | 122 250 kr | -246 361 kr | -224 154 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 4 851 876 kr | 11 362 183 kr | 9 966 755 kr | 9 341 411 kr | 8 835 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 50 899 kr | 50 713 kr | -232 490 kr | 51 988 kr | 93 295 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 541 899 kr | 324 713 kr | 727 510 kr | 301 988 kr |
| Årets resultat | 899 kr | -541 186 kr | -607 203 kr | -725 522 kr | -258 693 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 500 698 kr | 5 046 470 kr | 4 248 265 kr | 3 652 463 kr | 3 351 326 kr |
| Leverantörsskulder | 653 974 kr | 2 964 589 kr | 2 302 628 kr | 934 218 kr | 1 560 502 kr |
| Skatteskulder | 8 473 kr | 12 439 kr | 8 230 kr | 20 370 kr | 21 705 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 824 232 kr | 2 069 442 kr | 1 937 407 kr | 2 697 875 kr | 1 769 119 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 851 876 kr | 11 362 183 kr | 9 966 755 kr | 9 341 411 kr | 8 835 000 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter.
Företrädare
- Mahsa F
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JMAF Invest AB för organisationsnummer?
JMAF Invest AB har organisationsnummer 559286-2980 (5592862980).
Var ligger JMAF Invest AB?
JMAF Invest AB har sin registrerade adress Box 7, 33221 Gislaved.
Vilken bransch är JMAF Invest AB verksamt i?
JMAF Invest AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JMAF Invest AB?
JMAF Invest AB hade en nettoomsättning på 619 690 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gislaved
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-11-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.