Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB
Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB har organisationsnummer 559287-0439 (5592870439)
Aktiebolag • Org.nr: 559287-0439
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderUppsala
Om företaget
Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 13 procent till 1 020 000 kr räkenskapsåret 2025 (901 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB 1 020 000 kr och redovisade ett resultat på 70 896 kr. Rörelsemarginalen var -28,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 14,9 procent, över branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 46,5 procent, under branschens median (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -28,8 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -71,5 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 14,9 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 46,5 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,2 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 785 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 26 av 107 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Uppsala.
- Plats 2 764 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 4 731 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 143 616 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,1 procent | 332,0 procent | 342,9 procent | -28,8 procent |
| Vinstmarginal | 15,0 procent | 280,6 procent | 264,5 procent | -71,5 procent |
| Soliditet | 1,4 procent | 10,1 procent | 18,1 procent | 14,9 procent |
| Kassalikviditet | 326,1 procent | 731,5 procent | 751,8 procent | 46,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 46,6 procent | 90,5 procent | 37,5 procent | 1,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 43,9 procent | -24,7 procent | 13,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ledungsvägen 5c/o Burhan Balikci
75440 Uppsala
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Ledungsvägen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 831 611 kr | 1 197 226 kr | 900 689 kr | 1 020 356 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 3 706 359 kr | 4 336 952 kr | 494 216 kr |
| Övriga externa kostnader | 137 122 kr | 139 062 kr | 860 715 kr | 396 337 kr |
| Avskrivningar | 149 801 kr | 254 906 kr | 224 982 kr | 512 701 kr |
| Rörelseresultat | 308 423 kr | 3 974 347 kr | 3 089 750 kr | -294 134 kr |
| Räntekostnader | 183 242 kr | 615 312 kr | 540 678 kr | 628 389 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 125 181 kr | 3 359 288 kr | 2 382 619 kr | -729 104 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -800 000 kr | -640 000 kr | 800 000 kr |
| Skatt | 25 787 kr | 527 324 kr | 397 596 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 99 394 kr | 2 031 964 kr | 1 345 023 kr | 70 896 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 14 013 661 kr | 16 169 697 kr | 11 194 815 kr | 24 281 294 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 013 661 kr | 16 169 697 kr | 10 399 880 kr | 24 281 294 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 794 935 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 499 845 kr | 6 110 179 kr | 8 686 620 kr | 331 603 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 410 631 kr | 6 074 907 kr | 2 418 003 kr | 25 665 kr |
| Summa tillgångar | 15 513 506 kr | 22 279 876 kr | 19 881 435 kr | 24 612 897 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 213 340 kr | 2 245 304 kr | 3 590 327 kr | 3 661 224 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 88 946 kr | 188 340 kr | 2 220 304 kr | 3 565 328 kr |
| Årets resultat | 99 394 kr | 2 031 964 kr | 1 345 023 kr | 70 896 kr |
| Obeskattade reserver | - | 800 000 kr | 1 440 000 kr | 640 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 459 987 kr | 835 290 kr | 1 155 497 kr | 713 681 kr |
| Leverantörsskulder | 60 473 kr | 79 186 kr | 58 544 kr | 56 820 kr |
| Skatteskulder | - | 466 221 kr | 767 517 kr | 280 537 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 35 891 kr | 29 407 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 513 506 kr | 22 279 876 kr | 19 881 435 kr | 24 612 897 kr |
Företrädare
- Burhan B
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB för organisationsnummer?
Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB har organisationsnummer 559287-0439 (5592870439).
Var ligger Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB?
Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB har sin registrerade adress Ledungsvägen 5, 75440 Uppsala.
Vilken bransch är Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB verksamt i?
Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB?
Västra Järnvägsslättens Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 1 020 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.