Ulrica Cohen AB
Ulrica Cohen AB har organisationsnummer 559287-5982 (5592875982)
Aktiebolag • Org.nr: 559287-5982
Om företaget
Ulrica Cohen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hovås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 260 017 kr räkenskapsåret 2025 (228 743 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ulrica Cohen AB 260 017 kr och redovisade ett resultat på -97 379 kr. Rörelsemarginalen var -43,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 99,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 15362,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -43,5 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -37,5 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 99,4 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 15362,8 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,6 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,7 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 557 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 115 av 165 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Göteborg.
- Plats 14 641 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 35 957 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 218 996 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -210,7 procent | -123,0 procent | -86,8 procent | -43,5 procent |
| Vinstmarginal | -210,9 procent | -108,3 procent | -74,8 procent | -37,5 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 99,9 procent | 99,9 procent | 99,4 procent |
| Kassalikviditet | 460494,1 procent | 68599,7 procent | 161496,0 procent | 15362,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,1 procent | -3,0 procent | -2,8 procent | -1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 38,2 procent | 32,6 procent | 13,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bäckslingan 6c/o c/o Cohen
43658 Hovås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Bäckslingan 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att förvalta värdepapper, fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 124 815 kr | 172 506 kr | 228 743 kr | 260 017 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 179 485 kr | 209 011 kr | 124 244 kr | 125 920 kr |
| Övriga externa kostnader | 200 470 kr | 158 529 kr | 270 415 kr | 215 508 kr |
| Personalkostnader | 7 902 kr | 17 077 kr | 32 746 kr | 31 756 kr |
| Rörelseresultat | -263 042 kr | -212 111 kr | -198 662 kr | -113 167 kr |
| Ränteintäkter | - | 25 622 kr | 27 676 kr | 15 784 kr |
| Räntekostnader | 189 kr | 290 kr | 143 kr | -4 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -263 231 kr | -186 779 kr | -171 129 kr | -97 379 kr |
| Årets resultat | -263 231 kr | -186 779 kr | -171 129 kr | -97 379 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 12 000 kr | 12 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 12 000 kr | 12 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 428 497 kr | 6 249 432 kr | 6 060 946 kr | 5 998 862 kr |
| Kortfristiga fordringar | 450 315 kr | 434 094 kr | 423 912 kr | 613 148 kr |
| Kassa och bank | 5 978 182 kr | 5 815 338 kr | 5 637 034 kr | 5 385 714 kr |
| Summa tillgångar | 6 428 497 kr | 6 249 432 kr | 6 072 946 kr | 6 010 862 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 6 427 101 kr | 6 240 322 kr | 6 069 193 kr | 5 971 814 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 665 332 kr | 6 402 101 kr | 6 215 322 kr | 6 044 193 kr |
| Årets resultat | -263 231 kr | -186 779 kr | -171 129 kr | -97 379 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 396 kr | 9 110 kr | 3 753 kr | 39 048 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 39 048 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 396 kr | 9 110 kr | 3 753 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 428 497 kr | 6 249 432 kr | 6 072 946 kr | 6 010 862 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg, bedriver verksamhet inom att anordna skönhetsbehandlingar och förvalta värdepapper, fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Mia Ulrica C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ulrica Cohen AB för organisationsnummer?
Ulrica Cohen AB har organisationsnummer 559287-5982 (5592875982).
Var ligger Ulrica Cohen AB?
Ulrica Cohen AB har sin registrerade adress Bäckslingan 6, 43658 Hovås.
Vilken bransch är Ulrica Cohen AB verksamt i?
Ulrica Cohen AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ulrica Cohen AB?
Ulrica Cohen AB hade en nettoomsättning på 260 017 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ulrica Cohen AB någon utdelning?
Styrelsen i Ulrica Cohen AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.