
Folkstudion AB
Folkstudion AB har organisationsnummer 559288-4182 (5592884182)
Aktiebolag • Org.nr: 559288-4182
Om företaget
Folkstudion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom fotoverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som film production company. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 36 procent till 5 512 111 kr räkenskapsåret 2025 (8 557 627 kr föregående år).
Den minskade omsättningen beror på färre uppdrag under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Folkstudion AB 5 512 111 kr och redovisade ett resultat på 9 508 kr. Rörelsemarginalen var -5,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 46,5 procent, under branschens median (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 359,6 procent, över branschens median (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,0 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,0 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 46,5 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 359,6 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -35,6 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 837 000 kr | 848 000 kr | 481 000 kr till 1 322 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 544 000 kr | 505 000 kr | 242 000 kr till 717 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 123 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 89 av 1 531 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 6 564 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 10 418 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 33 762 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,4 procent | 0,4 procent | 7,7 procent | 3,0 procent | -5,0 procent |
| Vinstmarginal | 8,4 procent | 0,4 procent | 7,7 procent | 3,2 procent | -5,0 procent |
| Soliditet | 12,5 procent | 14,8 procent | 21,3 procent | 34,7 procent | 46,5 procent |
| Kassalikviditet | 121,9 procent | 126,9 procent | 144,5 procent | 204,9 procent | 359,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,2 procent | 0,5 procent | 51,6 procent | 16,9 procent | 1,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 6,0 procent | 20,5 procent | 8,1 procent | -35,6 procent |
| Omsättning per anställd | 3 098 000 kr | 3 284 000 kr | 3 958 000 kr | 2 853 000 kr | 1 837 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 221 000 kr | 521 000 kr | 422 000 kr | 538 000 kr | 544 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brännkyrkagatan 6211823 Stockholm
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Brännkyrkagatan 62 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver produktion och tjänster inom film, foto och kommunikation och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 195 286 kr | 6 567 550 kr | 7 915 061 kr | 8 557 627 kr | 5 512 111 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 5 960 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 2 442 074 kr | 1 893 071 kr | 2 458 005 kr | 3 290 706 kr | 1 787 423 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 791 714 kr | 3 610 483 kr | 4 006 231 kr | 3 392 907 kr | 2 368 026 kr |
| Personalkostnader | 441 184 kr | 1 042 637 kr | 844 185 kr | 1 614 376 kr | 1 631 977 kr |
| Rörelseresultat | 520 314 kr | 26 255 kr | 606 640 kr | 259 638 kr | -275 344 kr |
| Ränteintäkter | - | 206 kr | 2 551 kr | 12 739 kr | 3 319 kr |
| Räntekostnader | 1 154 kr | 340 kr | 705 kr | 136 kr | 2 382 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 519 160 kr | 26 121 kr | 608 486 kr | 272 241 kr | -274 407 kr |
| Bokslutsdispositioner | -137 000 kr | 0 kr | -160 000 kr | -80 000 kr | 297 000 kr |
| Skatt | 88 450 kr | 24 666 kr | 106 627 kr | 57 500 kr | 13 085 kr |
| Årets resultat | 293 710 kr | 1 455 kr | 341 859 kr | 134 741 kr | 9 508 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 2 540 683 kr | 2 159 151 kr | 3 113 752 kr | 2 293 195 kr | 1 732 766 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 110 507 kr | 1 807 545 kr | 2 159 044 kr | 1 270 984 kr | 716 335 kr |
| Kassa och bank | 1 430 176 kr | 351 606 kr | 954 708 kr | 1 022 211 kr | 1 016 431 kr |
| Summa tillgångar | 2 540 683 kr | 2 159 151 kr | 3 113 752 kr | 2 293 195 kr | 1 732 766 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 318 710 kr | 320 165 kr | 662 024 kr | 796 765 kr | 806 273 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 293 710 kr | 295 165 kr | 637 024 kr | 771 765 kr |
| Årets resultat | 293 710 kr | 1 455 kr | 341 859 kr | 134 741 kr | 9 508 kr |
| Obeskattade reserver | 137 000 kr | 137 000 kr | 297 000 kr | 377 000 kr | 80 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 084 973 kr | 1 701 986 kr | 2 154 728 kr | 1 119 430 kr | 481 914 kr |
| Leverantörsskulder | 1 478 670 kr | 721 604 kr | 1 438 472 kr | 217 839 kr | 45 944 kr |
| Skatteskulder | 73 326 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 977 kr | 40 382 kr | 216 256 kr | 148 894 kr | 127 071 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 540 683 kr | 2 159 151 kr | 3 113 752 kr | 2 293 195 kr | 1 732 766 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver produktion och tjänster inom film, foto och kommunikation och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Kristofer S
- Daniel L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Folkstudion AB för organisationsnummer?
Folkstudion AB har organisationsnummer 559288-4182 (5592884182).
Var ligger Folkstudion AB?
Folkstudion AB har sin registrerade adress Brännkyrkagatan 62, 11823 Stockholm.
Vilken bransch är Folkstudion AB verksamt i?
Folkstudion AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Folkstudion AB?
Folkstudion AB hade en nettoomsättning på 5 512 111 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Folkstudion AB?
Folkstudion AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.