Repama AB
Repama AB har organisationsnummer 559289-2425 (5592892425)
Aktiebolag • Org.nr: 559289-2425
Om företaget
Repama AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Repama AB 0 kr och redovisade ett resultat på 154 676 kr. Soliditeten var 26,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 86,4 procent). Kassalikviditeten var 131,5 procent, under branschens median (median 318,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,5 procent | 86,4 procent | 42,3 procent till 99,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 131,5 procent | 318,9 procent | 57,5 procent till 2392,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 procent | 0,9 procent | -3,1 procent till 39,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 827 av 3 435 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
- Plats 9 av 45 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner med säte i Södertälje.
- Plats 2 292 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,5 procent | 1,9 procent | 11,9 procent | 22,9 procent | 26,5 procent |
| Kassalikviditet | 259,5 procent | 98,5 procent | 107,6 procent | 124,9 procent | 131,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -63,1 procent | 45,2 procent | 87,7 procent | 63,6 procent | 19,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
klockarvägen 114c/o Anoroc Redovisning AB
15161 Södertälje
Bolag på samma adress
11 andra bolag har klockarvägen 114 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva holding verksamhet. Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 734 kr | 840 kr | 1 220 kr | 1 840 kr | 1 940 kr |
| Rörelseresultat | -9 734 kr | -840 kr | -1 220 kr | -1 840 kr | -1 940 kr |
| Ränteintäkter | 58 kr | 14 758 kr | 25 671 kr | 71 838 kr | 59 372 kr |
| Räntekostnader | - | - | 174 828 kr | 72 416 kr | 102 756 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 676 kr | 13 918 kr | 49 623 kr | 397 582 kr | 154 676 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 150 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | 1 264 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -9 676 kr | 12 654 kr | 199 623 kr | 397 582 kr | 154 676 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 50 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 50 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 24 930 kr | 1 438 849 kr | 1 814 100 kr | 2 632 834 kr | 2 841 365 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 371 707 kr | 500 253 kr | 651 195 kr |
| Kassa och bank | 24 930 kr | 1 438 849 kr | 1 442 393 kr | 2 132 581 kr | 2 190 170 kr |
| Summa tillgångar | 24 930 kr | 1 488 849 kr | 1 914 100 kr | 2 732 834 kr | 2 941 365 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 15 324 kr | 27 978 kr | 227 601 kr | 625 183 kr | 779 859 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -9 676 kr | 2 978 kr | 202 601 kr | 600 183 kr |
| Årets resultat | -9 676 kr | 12 654 kr | 199 623 kr | 397 582 kr | 154 676 kr |
| Kortfristiga skulder | 9 606 kr | 1 460 871 kr | 1 686 499 kr | 2 107 651 kr | 2 161 506 kr |
| Skatteskulder | - | 1 264 kr | 1 264 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 606 kr | 1 459 607 kr | 1 510 407 kr | 1 810 407 kr | 1 811 507 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 930 kr | 1 488 849 kr | 1 914 100 kr | 2 732 834 kr | 2 941 365 kr |
Företrädare
- Jemma S (styrelseledamot)
Undertecknad i Södertälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Repama AB för organisationsnummer?
Repama AB har organisationsnummer 559289-2425 (5592892425).
Var ligger Repama AB?
Repama AB har sin registrerade adress klockarvägen 114, 15161 Södertälje.
Vilken bransch är Repama AB verksamt i?
Repama AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Repama AB?
Repama AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.