Café Curry AB
Café Curry AB har organisationsnummer 559290-3107 (5592903107)
Aktiebolag • Org.nr: 559290-3107
Om företaget
Café Curry AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 1 422 143 kr räkenskapsåret 2025 (1 229 789 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Café Curry AB 1 422 143 kr och redovisade ett resultat på 343 146 kr. Rörelsemarginalen var 30,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 76,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 399,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,4 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,4 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 76,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 399,2 procent | 140,3 procent | 65,5 procent till 311,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 77,7 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 15,6 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 711 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 170 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 315 av 9 525 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 600 av 882 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 7 610 av 23 076 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 18 909 av 54 132 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 113 532 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,7 procent | 27,3 procent | 24,2 procent | 26,7 procent | 30,4 procent |
| Vinstmarginal | 12,7 procent | 27,3 procent | 24,2 procent | 26,7 procent | 30,4 procent |
| Soliditet | 48,5 procent | 65,3 procent | 64,9 procent | 75,5 procent | 76,3 procent |
| Kassalikviditet | 185,0 procent | 280,4 procent | 253,5 procent | 373,7 procent | 399,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 54,1 procent | 79,0 procent | 71,9 procent | 72,7 procent | 77,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 215,8 procent | 18,3 procent | 10,2 procent | 15,6 procent |
| Omsättning per anställd | 149 000 kr | 472 000 kr | 558 000 kr | 615 000 kr | 711 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 48 000 kr | 123 000 kr | 130 000 kr | 154 000 kr | 170 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sockerbruket 23c/o Cafe Curry AB
41451 Göteborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sockerbruket 23 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Café och restaurang och därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 298 652 kr | 943 175 kr | 1 115 658 kr | 1 229 789 kr | 1 422 143 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 47 kr | 5 260 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 86 568 kr | 268 314 kr | 354 685 kr | 374 221 kr | 389 108 kr |
| Övriga externa kostnader | 78 711 kr | 171 900 kr | 220 497 kr | 213 297 kr | 250 365 kr |
| Personalkostnader | 95 437 kr | 245 532 kr | 259 880 kr | 308 942 kr | 339 286 kr |
| Avskrivningar | - | - | 10 536 kr | 10 536 kr | 10 536 kr |
| Rörelseresultat | 37 936 kr | 257 429 kr | 270 107 kr | 328 053 kr | 432 848 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 29 kr | 124 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 3 kr | 81 kr | 80 kr | 95 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 936 kr | 257 426 kr | 270 055 kr | 328 097 kr | 432 753 kr |
| Skatt | 8 523 kr | 53 028 kr | 55 877 kr | 67 578 kr | 89 607 kr |
| Årets resultat | 29 413 kr | 204 398 kr | 214 178 kr | 260 519 kr | 343 146 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 42 144 kr | 31 608 kr | 21 072 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 42 144 kr | 31 608 kr | 21 072 kr |
| Omsättningstillgångar | 112 284 kr | 396 382 kr | 416 898 kr | 442 985 kr | 557 578 kr |
| Varulager | 5 200 kr | 10 700 kr | 8 600 kr | 9 200 kr | 10 700 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 381 kr | 18 742 kr | 20 226 kr | 9 670 kr | 22 730 kr |
| Kassa och bank | 88 703 kr | 366 940 kr | 388 072 kr | 424 115 kr | 524 148 kr |
| Summa tillgångar | 112 284 kr | 396 382 kr | 459 042 kr | 474 593 kr | 578 650 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 54 413 kr | 258 811 kr | 297 988 kr | 358 507 kr | 441 653 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 29 413 kr | 58 810 kr | 72 988 kr | 73 507 kr |
| Årets resultat | 29 413 kr | 204 398 kr | 214 178 kr | 260 519 kr | 343 146 kr |
| Kortfristiga skulder | 57 871 kr | 137 571 kr | 161 054 kr | 116 086 kr | 136 997 kr |
| Leverantörsskulder | 4 881 kr | 756 kr | 10 110 kr | 5 057 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 8 523 kr | 61 551 kr | 29 668 kr | 14 183 kr | 33 286 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 946 kr | 33 289 kr | 38 123 kr | 40 445 kr | 32 365 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 112 284 kr | 396 382 kr | 459 042 kr | 474 593 kr | 578 650 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg registrerades år 2020 och bedriver sedan dess indisk lunchrestaurang. Verksamheten bedrevs tidigare som enskild firma.
Företrädare
- Harjot S (styrelseledamot)
Undertecknad i Göteborg 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Café Curry AB för organisationsnummer?
Café Curry AB har organisationsnummer 559290-3107 (5592903107).
Var ligger Café Curry AB?
Café Curry AB har sin registrerade adress Sockerbruket 23, 41451 Göteborg.
Vilken bransch är Café Curry AB verksamt i?
Café Curry AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Café Curry AB?
Café Curry AB hade en nettoomsättning på 1 422 143 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Café Curry AB?
Café Curry AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Café Curry AB någon utdelning?
Styrelsen i Café Curry AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.