HI Medical care AB
HI Medical care AB har organisationsnummer 559290-6480 (5592906480)
Aktiebolag • Org.nr: 559290-6480
Om företaget
HI Medical care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2020.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget |
|---|---|
| Soliditet | 81,0 procent |
| Kassalikviditet | 521,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,5 procent |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,0 procent | 57,5 procent | 67,0 procent | 0,7 procent | 81,0 procent |
| Kassalikviditet | 384,6 procent | 220,1 procent | 731,5 procent | 100,7 procent | 521,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -81,5 procent | -1,2 procent | 37,7 procent | -731,9 procent | -14,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rissnavägen 1916342 Spånga
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Rissnavägen 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta aktier och andra värdepapper där bolagets ägarandel och kapitalandel ej får överstiga 50 procent samt även äga och förvalta fastigheter och bostads- rätter.
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | 0 kr | - |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 15 072 kr | 8 300 kr | 22 788 kr | 0 kr | 20 051 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 0 kr | - |
| Avskrivningar | - | - | - | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -15 072 kr | -8 300 kr | -22 788 kr | 0 kr | -20 051 kr |
| Ränteintäkter | - | 10 235 kr | - | 0 kr | -6 793 kr |
| Räntekostnader | - | 10 162 kr | 79 050 kr | 21 995 kr | 13 440 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -15 072 kr | -227 kr | 174 262 kr | -21 995 kr | -28 416 kr |
| Årets resultat | -15 072 kr | -227 kr | 174 262 kr | -21 995 kr | -28 416 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 2 060 kr | 522 500 kr | 0 kr | 2 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 2 060 kr | 522 500 kr | - | 2 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 000 kr | 29 713 kr | 167 730 kr | 415 005 kr | 239 535 kr |
| Varulager | - | - | - | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | - | 40 000 kr | 103 kr | - | 0 kr |
| Kassa och bank | 25 000 kr | -10 287 kr | 167 627 kr | 415 005 kr | 239 535 kr |
| Summa tillgångar | 25 000 kr | 31 773 kr | 690 230 kr | 415 005 kr | 241 535 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 18 500 kr | 18 273 kr | 462 300 kr | 3 005 kr | 195 570 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 572 kr | -6 500 kr | 263 038 kr | 0 kr | 198 986 kr |
| Årets resultat | -15 072 kr | -227 kr | 174 262 kr | -21 995 kr | -28 416 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 500 kr | 13 500 kr | 22 930 kr | 412 000 kr | 45 965 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 412 000 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 22 930 kr | - | 45 965 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 000 kr | 31 773 kr | 690 230 kr | 415 005 kr | 241 535 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm. Aktiebolaget ska äga och förvalta aktier och andra värdepapper där bolagets ägarandel och kapitalandel ej får överstiga 50 procent samt även äga och förvalta fastigheter och bostads- rätter.
Rättelse av tidigare årsredovisningar Styrelsen har under räkenskapsåret genomfört en genomgång av bolagets redovisning och därvid konstaterat att tidigare ingivna årsredovisningar för räkenskapsåren 2022-06-01-2023-05-31 och 2024-06-01-2024-12-31 innehåller felaktigheter. Vid tidpunkten för denna årsredovisnings upprättande pågår arbete med att upprätta rättade årsredovisningar för nämnda räkenskapsår. Till följd av rättelserna kommer även bolagets tidigare inlämnade inkomstdeklarationer (INK2) att omprövas och rättas i den utsträckning som krävs för att överensstämma med de korrigerade årsredovisningarna. Syftet med rättelserna är att säkerställa att bolagets finansiella rapportering ger en rättvisande bild i enlighet med årsredovisningslagen och god redovisningssed.
Företrädare
- Huda I (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HI Medical care AB för organisationsnummer?
HI Medical care AB har organisationsnummer 559290-6480 (5592906480).
Var ligger HI Medical care AB?
HI Medical care AB har sin registrerade adress Rissnavägen 19, 16342 Spånga.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (0)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-15
- Status
- Har aldrig varit verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.