Toves Crepes & Gelato AB
Toves Crepes & Gelato AB har organisationsnummer 559291-1613 (5592911613)
Aktiebolag • Org.nr: 559291-1613
Om företaget
Toves Crepes & Gelato AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jönköping. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 87 procent till 144 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 082 000 kr föregående år).
Företaget har dragit ned på verksamheten, varför omsättningen avviker med mer än 30 % jämfört med föregående räkenskapsår.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Toves Crepes & Gelato AB 144 000 kr och redovisade ett resultat på 5 821 kr. Rörelsemarginalen var 4,0 procent, över branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 84,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 535,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 4,2 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 84,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 535,9 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -86,7 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 144 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 19 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 125 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 153 av 175 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Jönköping.
- Plats 3 056 av 4 144 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 6 495 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 238 077 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,0 procent | -5,3 procent | -5,7 procent | 5,7 procent | 4,0 procent |
| Vinstmarginal | -3,0 procent | -5,3 procent | -5,7 procent | 5,7 procent | 4,2 procent |
| Soliditet | 10,5 procent | 10,0 procent | -9,2 procent | 74,3 procent | 84,3 procent |
| Kassalikviditet | 23,6 procent | 32,0 procent | 47,5 procent | 202,8 procent | 535,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -365,4 procent | -563,6 procent | - | 120,0 procent | 10,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,7 procent | 9,3 procent | -12,4 procent | -86,7 procent |
| Omsättning per anställd | 648 000 kr | 377 000 kr | 412 000 kr | 541 000 kr | 144 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 321 000 kr | 184 000 kr | 202 000 kr | 199 000 kr | 19 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pollaregatan 7c/o Henrik Zäther
55324 Jönköping
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Pollaregatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva café- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 294 995 kr | 1 130 167 kr | 1 235 403 kr | 1 082 045 kr | 144 026 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 14 195 kr | 0 kr | - | 4 707 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 52 201 kr |
| Övriga externa kostnader | 262 769 kr | 319 411 kr | 306 329 kr | 262 919 kr | 59 267 kr |
| Personalkostnader | 641 877 kr | 552 494 kr | 606 457 kr | 398 851 kr | 19 464 kr |
| Avskrivningar | 11 000 kr | 12 000 kr | 12 000 kr | 12 000 kr | 12 000 kr |
| Rörelseresultat | -38 984 kr | -59 627 kr | -70 049 kr | 62 156 kr | 5 801 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | -51 kr | 23 kr |
| Räntekostnader | 273 kr | 456 kr | 922 kr | 338 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -39 257 kr | -60 083 kr | -70 970 kr | 61 767 kr | 5 821 kr |
| Årets resultat | -39 257 kr | -60 083 kr | -70 970 kr | 61 767 kr | 5 821 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 49 000 kr | 37 000 kr | 25 000 kr | 13 000 kr | 1 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 49 000 kr | 37 000 kr | 25 000 kr | 13 000 kr | 1 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 53 589 kr | 69 552 kr | 86 465 kr | 56 246 kr | 66 933 kr |
| Varulager | 32 656 kr | 38 896 kr | 38 024 kr | 20 176 kr | 9 838 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 578 kr | 27 788 kr | 46 817 kr | 9 703 kr | 10 253 kr |
| Kassa och bank | 2 355 kr | 2 868 kr | 1 624 kr | 26 367 kr | 46 842 kr |
| Summa tillgångar | 102 589 kr | 106 552 kr | 111 465 kr | 69 246 kr | 67 933 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 10 743 kr | 10 660 kr | -10 310 kr | 51 457 kr | 57 278 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -39 257 kr | 20 743 kr | 10 660 kr | -60 311 kr | 1 457 kr |
| Årets resultat | -39 257 kr | -60 083 kr | -70 970 kr | 61 767 kr | 5 821 kr |
| Kortfristiga skulder | 88 674 kr | 95 892 kr | 101 930 kr | 17 789 kr | 10 655 kr |
| Leverantörsskulder | 21 767 kr | 25 570 kr | 18 135 kr | 3 490 kr | 1 827 kr |
| Skatteskulder | 2 327 kr | 1 265 kr | -968 kr | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 988 kr | 27 424 kr | 33 751 kr | 4 986 kr | 2 828 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 102 589 kr | 106 552 kr | 111 465 kr | 69 246 kr | 67 933 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver caféverksamhet med inriktning på försäljning av gelato och andra caféprodukter. Företaget har sitt säte i Jönköping.
Företaget har stängt sitt café och flyttat till mindre lokaler. I samband med flytten har företaget dragit ned på verksamheten.
Företrädare
- Henrik Z (styrelseordförande)
- Tove S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Toves Crepes & Gelato AB för organisationsnummer?
Toves Crepes & Gelato AB har organisationsnummer 559291-1613 (5592911613).
Var ligger Toves Crepes & Gelato AB?
Toves Crepes & Gelato AB har sin registrerade adress Pollaregatan 7, 55324 Jönköping.
Vilken bransch är Toves Crepes & Gelato AB verksamt i?
Toves Crepes & Gelato AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Toves Crepes & Gelato AB?
Toves Crepes & Gelato AB hade en nettoomsättning på 144 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Toves Crepes & Gelato AB?
Toves Crepes & Gelato AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.