GJ hovslageri och Islandshästar AB
GJ hovslageri och Islandshästar AB har organisationsnummer 559291-6042 (5592916042)
Aktiebolag • Org.nr: 559291-6042
Om företaget
GJ hovslageri och Islandshästar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som stödverksamhet avseende husdjursskötsel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01620). Företaget bedriver även verksamhet inom uppfödning av hästar och andra hästdjur.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 20 procent till 1 297 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 077 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte GJ hovslageri och Islandshästar AB 1 297 000 kr och redovisade ett resultat på 179 031 kr. Rörelsemarginalen var 17,6 procent, över branschens median (median 11,5 procent). Soliditeten var 77,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,1 procent). Kassalikviditeten var 355,0 procent, över branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,6 procent | 11,5 procent | 2,0 procent till 22,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 17,6 procent | 10,9 procent | 2,8 procent till 21,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 77,8 procent | 47,1 procent | 20,2 procent till 73,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 355,0 procent | 192,1 procent | 113,9 procent till 398,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,2 procent | 25,5 procent | -4,2 procent till 48,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,4 procent | 12,6 procent | -1,8 procent till 42,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 297 000 kr | 980 000 kr | 544 000 kr till 1 564 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 738 000 kr | 391 000 kr | 161 000 kr till 557 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 152 av 597 aktiebolag inom stödverksamhet avseende husdjursskötsel.
- Plats 2 av 14 aktiebolag inom stödverksamhet avseende husdjursskötsel med säte i Uppsala.
- Plats 2 386 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 4 089 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 123 239 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,1 procent | 9,2 procent | 3,0 procent | 17,6 procent |
| Vinstmarginal | 17,6 procent | 8,9 procent | 3,1 procent | 17,6 procent |
| Soliditet | 65,8 procent | 69,9 procent | 69,9 procent | 77,8 procent |
| Kassalikviditet | 332,6 procent | 193,0 procent | 243,5 procent | 355,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,6 procent | 24,9 procent | 7,9 procent | 35,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -11,2 procent | -2,4 procent | 20,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 243 000 kr | 1 104 000 kr | 1 077 000 kr | 1 297 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 676 000 kr | 668 000 kr | 708 000 kr | 738 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hällberga gård 263519 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hovslageri, träning och avel av hästar samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 243 339 kr | 1 104 349 kr | 1 077 014 kr | 1 297 121 kr |
| Övriga externa kostnader | 290 540 kr | 292 649 kr | 278 465 kr | 347 686 kr |
| Personalkostnader | 676 378 kr | 667 850 kr | 707 645 kr | 738 053 kr |
| Avskrivningar | 51 408 kr | 56 981 kr | 57 488 kr | 53 204 kr |
| Rörelseresultat | 225 013 kr | 101 205 kr | 32 613 kr | 227 694 kr |
| Ränteintäkter | 386 kr | 1 071 kr | 1 130 kr | 784 kr |
| Räntekostnader | 6 207 kr | 4 267 kr | 301 kr | 26 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 219 192 kr | 98 009 kr | 33 442 kr | 228 452 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -1 800 kr |
| Skatt | 36 068 kr | 20 103 kr | 6 793 kr | 47 621 kr |
| Årets resultat | 183 124 kr | 77 906 kr | 26 649 kr | 179 031 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 149 940 kr | 123 359 kr | 65 871 kr | 12 667 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 149 940 kr | 123 359 kr | 65 871 kr | 12 667 kr |
| Omsättningstillgångar | 435 078 kr | 324 185 kr | 420 121 kr | 640 664 kr |
| Varulager | 49 835 kr | 64 171 kr | 63 368 kr | 132 884 kr |
| Kortfristiga fordringar | 104 483 kr | 104 320 kr | 157 660 kr | 129 925 kr |
| Kassa och bank | 280 760 kr | 155 694 kr | 199 093 kr | 377 855 kr |
| Summa tillgångar | 585 018 kr | 447 544 kr | 485 992 kr | 653 331 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 384 913 kr | 312 819 kr | 339 468 kr | 508 499 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 151 789 kr | 184 913 kr | 262 819 kr | 279 468 kr |
| Årets resultat | 183 124 kr | 77 906 kr | 26 649 kr | 179 031 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 1 800 kr |
| Kortfristiga skulder | 115 838 kr | 134 725 kr | 146 524 kr | 143 032 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 32 638 kr | 93 658 kr | 126 524 kr | 123 032 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 585 018 kr | 447 544 kr | 485 992 kr | 653 331 kr |
Företrädare
- Gunnlaugur Thór J
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GJ hovslageri och Islandshästar AB för organisationsnummer?
GJ hovslageri och Islandshästar AB har organisationsnummer 559291-6042 (5592916042).
Var ligger GJ hovslageri och Islandshästar AB?
GJ hovslageri och Islandshästar AB har sin registrerade adress Hällberga gård 2, 63519 Eskilstuna.
Vilken bransch är GJ hovslageri och Islandshästar AB verksamt i?
GJ hovslageri och Islandshästar AB är registrerat i branschen stödverksamhet avseende husdjursskötsel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GJ hovslageri och Islandshästar AB?
GJ hovslageri och Islandshästar AB hade en nettoomsättning på 1 297 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har GJ hovslageri och Islandshästar AB?
GJ hovslageri och Islandshästar AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår GJ hovslageri och Islandshästar AB någon utdelning?
Styrelsen i GJ hovslageri och Islandshästar AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.