Sundsvallschaba AB
Sundsvallschaba AB har organisationsnummer 559291-9277 (5592919277)
Aktiebolag • Org.nr: 559291-9277
Om företaget
Sundsvallschaba AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsvall. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 2 251 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 265 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sundsvallschaba AB 2 251 000 kr och redovisade ett resultat på 132 347 kr. Rörelsemarginalen var 7,5 procent, över branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 36,2 procent, under branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 135,2 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,5 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,4 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 36,2 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 135,2 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 84,1 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -0,6 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 450 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 276 000 kr | 354 000 kr | 163 000 kr till 505 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 306 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 6 av 25 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Sundsvall.
- Plats 604 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 1 567 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 75 962 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,1 procent | 6,2 procent | 16,4 procent | 7,5 procent | 7,5 procent |
| Vinstmarginal | 6,1 procent | 6,2 procent | 16,4 procent | 7,5 procent | 7,4 procent |
| Soliditet | 34,7 procent | 32,4 procent | 55,6 procent | 37,1 procent | 36,2 procent |
| Kassalikviditet | 177,6 procent | 148,0 procent | 225,1 procent | 134,7 procent | 135,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,3 procent | 67,7 procent | 87,2 procent | 71,6 procent | 84,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 13,7 procent | 24,9 procent | 33,6 procent | -0,6 procent |
| Omsättning per anställd | 398 000 kr | 339 000 kr | 424 000 kr | 453 000 kr | 450 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 246 000 kr | 242 000 kr | 241 000 kr | 302 000 kr | 276 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östra Långgatan 1785237 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva skönhetsvård, kroppsvård och massage samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 194 097 kr | 1 356 909 kr | 1 695 424 kr | 2 265 037 kr | 2 251 381 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 13 479 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 18 794 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 281 787 kr | 293 709 kr | 435 330 kr | 499 074 kr | 576 781 kr |
| Personalkostnader | 738 756 kr | 966 000 kr | 963 954 kr | 1 507 679 kr | 1 378 234 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 12 410 kr | 18 000 kr |
| Rörelseresultat | 72 915 kr | 83 735 kr | 277 346 kr | 169 582 kr | 167 906 kr |
| Ränteintäkter | - | 125 kr | 1 178 kr | 845 kr | -115 kr |
| Räntekostnader | 352 kr | 135 kr | 48 kr | 275 kr | 830 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 72 563 kr | 83 725 kr | 278 476 kr | 170 152 kr | 166 961 kr |
| Skatt | 16 056 kr | 17 837 kr | 57 224 kr | 35 112 kr | 34 614 kr |
| Årets resultat | 56 507 kr | 65 888 kr | 221 252 kr | 135 040 kr | 132 347 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 77 590 kr | 59 590 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 77 590 kr | 59 590 kr |
| Omsättningstillgångar | 234 712 kr | 300 418 kr | 456 452 kr | 431 286 kr | 375 334 kr |
| Kortfristiga fordringar | 77 774 kr | 83 172 kr | 208 818 kr | 210 562 kr | 262 002 kr |
| Kassa och bank | 156 938 kr | 217 246 kr | 247 634 kr | 220 724 kr | 113 332 kr |
| Summa tillgångar | 234 712 kr | 300 418 kr | 456 452 kr | 508 876 kr | 434 924 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 81 507 kr | 97 395 kr | 253 647 kr | 188 687 kr | 157 347 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 6 507 kr | 7 395 kr | 28 647 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 56 507 kr | 65 888 kr | 221 252 kr | 135 040 kr | 132 347 kr |
| Kortfristiga skulder | 132 141 kr | 203 023 kr | 202 805 kr | 320 189 kr | 277 577 kr |
| Skatteskulder | 19 952 kr | 42 912 kr | 65 166 kr | 51 826 kr | 40 583 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 105 189 kr | 87 579 kr | 105 735 kr | 133 767 kr | 120 846 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 234 712 kr | 300 418 kr | 456 452 kr | 508 876 kr | 434 924 kr |
Företrädare
- Kanokporn Chadawong S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sundsvallschaba AB för organisationsnummer?
Sundsvallschaba AB har organisationsnummer 559291-9277 (5592919277).
Var ligger Sundsvallschaba AB?
Sundsvallschaba AB har sin registrerade adress Östra Långgatan 17, 85237 Sundsvall.
Vilken bransch är Sundsvallschaba AB verksamt i?
Sundsvallschaba AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sundsvallschaba AB?
Sundsvallschaba AB hade en nettoomsättning på 2 251 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sundsvallschaba AB?
Sundsvallschaba AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.