Monzeni Invest AB
Monzeni Invest AB har organisationsnummer 559292-5316 (5592925316)
Aktiebolag • Org.nr: 559292-5316
Om företaget
Monzeni Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ekerö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 109 procent till 466 250 kr räkenskapsåret 2025 (223 242 kr föregående år).
Omsättningen har ökat på grund av en högre efterfrågan på bolagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Monzeni Invest AB 466 250 kr och redovisade ett resultat på 249 156 kr. Rörelsemarginalen var 68,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,8 procent). Soliditeten var 69,7 procent, över branschens median (median 65,7 procent). Kassalikviditeten var 260,1 procent, under branschens median (median 303,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,7 procent | 14,8 procent | 0,6 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 68,8 procent | 15,0 procent | 0,7 procent till 40,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,7 procent | 65,7 procent | 41,4 procent till 83,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 260,1 procent | 303,6 procent | 164,0 procent till 586,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 76,7 procent | 13,6 procent | -5,3 procent till 44,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 108,9 procent | -5,7 procent | -35,6 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 466 000 kr | 720 000 kr | 279 000 kr till 1 356 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 26 000 kr | 372 000 kr | 97 000 kr till 711 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 736 av 1 680 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 12 av 28 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Nacka.
- Plats 2 574 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 64 459 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 193 917 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 88,8 procent | - | 46,0 procent | 68,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 88,8 procent | - | 45,7 procent | 68,8 procent |
| Soliditet | 1,1 procent | 2,5 procent | 2,5 procent | 43,1 procent | 69,7 procent |
| Kassalikviditet | 1,5 procent | 43,2 procent | 36,2 procent | 231,4 procent | 260,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,5 procent | 57,2 procent | -0,4 procent | 65,9 procent | 76,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -98,3 procent | - | 108,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 466 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 26 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Strandskogsvägen 17c/o c/o Mathias Monzeni
17841 Ekerö
Verksamhetsbeskrivning
Holdingbolag - äga och förvalta aktier
Bransch
- 85594PersonalutbildningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 57 851 kr | 140 562 kr | 2 376 kr | 223 242 kr | 466 250 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 2 922 kr | 891 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 109 kr | 12 859 kr | 6 993 kr | 79 004 kr | 119 392 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 41 481 kr | 26 317 kr |
| Rörelseresultat | 52 742 kr | 124 781 kr | -5 508 kr | 102 757 kr | 320 542 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 6 kr | 591 kr | 19 kr |
| Räntekostnader | - | - | 134 kr | 748 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 52 742 kr | 124 781 kr | -5 636 kr | 102 124 kr | 320 561 kr |
| Bokslutsdispositioner | -13 000 kr | -30 000 kr | 5 500 kr | -32 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 8 504 kr | 19 730 kr | 374 kr | 20 225 kr | 71 405 kr |
| Årets resultat | 31 238 kr | 75 051 kr | -510 kr | 49 899 kr | 249 156 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 198 777 kr | 5 198 777 kr | 5 198 777 kr | 105 000 kr | 280 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 198 777 kr | 5 198 777 kr | 5 198 777 kr | 105 000 kr | 280 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 78 965 kr | 79 384 kr | 62 806 kr | 70 745 kr | 185 753 kr |
| Kortfristiga fordringar | 203 kr | 731 kr | 9 527 kr | 47 703 kr | 13 779 kr |
| Kassa och bank | 78 762 kr | 78 653 kr | 53 279 kr | 23 042 kr | 171 974 kr |
| Summa tillgångar | 5 277 742 kr | 5 278 161 kr | 5 261 583 kr | 175 745 kr | 465 753 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 56 238 kr | 131 289 kr | 130 779 kr | 75 678 kr | 324 833 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 31 238 kr | 106 289 kr | 779 kr | 50 678 kr |
| Årets resultat | 31 238 kr | 75 051 kr | -510 kr | 49 899 kr | 249 156 kr |
| Obeskattade reserver | 13 000 kr | 43 000 kr | 37 500 kr | 69 500 kr | 69 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 208 504 kr | 183 872 kr | 173 304 kr | 30 567 kr | 71 420 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 438 kr | 0 kr | 7 906 kr | 291 kr |
| Skatteskulder | 8 504 kr | 28 234 kr | 20 104 kr | 20 225 kr | 51 719 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 200 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 2 436 kr | 9 410 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 277 742 kr | 5 278 161 kr | 5 261 583 kr | 175 745 kr | 465 753 kr |
Ur årsredovisningen
Monzeni Invest AB, med säte i Stockholm, registrerades år 2020. Företaget erbjuder föreläsningar och utbildningar riktade mot andra företag, samt äger och förvaltar aktier. Bolaget har inga anställda.
Företrädare
- Mathias M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Monzeni Invest AB för organisationsnummer?
Monzeni Invest AB har organisationsnummer 559292-5316 (5592925316).
Var ligger Monzeni Invest AB?
Monzeni Invest AB har sin registrerade adress Strandskogsvägen 17, 17841 Ekerö.
Vilken bransch är Monzeni Invest AB verksamt i?
Monzeni Invest AB är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Monzeni Invest AB?
Monzeni Invest AB hade en nettoomsättning på 466 250 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Monzeni Invest AB?
Monzeni Invest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.