Final Fastigheter i Staffanstorp AB
Final Fastigheter i Staffanstorp AB har organisationsnummer 559292-6652 (5592926652)
Aktiebolag • Org.nr: 559292-6652
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerStaffanstorp
Om företaget
Final Fastigheter i Staffanstorp AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Staffanstorp. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 144 procent till 895 000 kr räkenskapsåret 2025 (367 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Final Fastigheter i Staffanstorp AB 895 000 kr och redovisade ett resultat på 71 235 kr. Rörelsemarginalen var 49,0 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 8,7 procent, under branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 204,9 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,0 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 49,2 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 8,7 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 204,9 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 143,9 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 732 av 6 207 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 10 av 18 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Staffanstorp.
- Plats 315 av 689 aktiebolag med säte i Staffanstorp.
- Plats 17 620 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 152 017 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -29,9 procent | 7,1 procent | 16,7 procent | 49,0 procent |
| Vinstmarginal | - | -29,6 procent | 7,1 procent | 17,4 procent | 49,2 procent |
| Soliditet | 0,8 procent | 5,5 procent | 5,6 procent | 6,4 procent | 8,7 procent |
| Kassalikviditet | 2552,0 procent | 61,5 procent | 381,6 procent | 202,2 procent | 204,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,5 procent | 86,7 procent | 3,0 procent | 21,4 procent | 23,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 87,7 procent | 9,2 procent | 143,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kranvägen 1024534 Staffanstorp
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Kranvägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 93 329 kr | 179 129 kr | 336 033 kr | 366 590 kr | 895 061 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 3 516 kr | 60 kr | 83 kr |
| Övriga externa kostnader | 27 265 kr | 88 416 kr | 117 750 kr | 90 875 kr | 209 811 kr |
| Avskrivningar | 67 142 kr | 144 172 kr | 198 063 kr | 214 421 kr | 246 614 kr |
| Rörelseresultat | -1 078 kr | -53 459 kr | 23 736 kr | 61 354 kr | 438 719 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 180 kr | 2 175 kr | 991 kr |
| Räntekostnader | - | -12 kr | 79 kr | -14 kr | 69 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 078 kr | -53 447 kr | 23 837 kr | 63 543 kr | 439 641 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 250 000 kr | 0 kr | - | -350 000 kr |
| Skatt | - | 40 264 kr | 18 344 kr | 13 041 kr | 18 406 kr |
| Årets resultat | -1 078 kr | 156 289 kr | 5 493 kr | 50 502 kr | 71 235 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 410 517 kr | 3 068 818 kr | 3 072 633 kr | 3 316 368 kr | 3 184 905 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 410 517 kr | 3 068 818 kr | 3 072 633 kr | 3 316 368 kr | 3 184 905 kr |
| Omsättningstillgångar | 436 953 kr | 179 829 kr | 261 153 kr | 394 705 kr | 346 086 kr |
| Kortfristiga fordringar | 113 493 kr | 54 212 kr | 50 008 kr | 86 741 kr | 139 029 kr |
| Kassa och bank | 323 460 kr | 125 617 kr | 211 145 kr | 307 964 kr | 207 057 kr |
| Summa tillgångar | 2 847 470 kr | 3 248 647 kr | 3 333 786 kr | 3 711 073 kr | 3 530 991 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 23 922 kr | 180 211 kr | 185 705 kr | 236 207 kr | 307 442 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -1 078 kr | 155 212 kr | 160 705 kr | 211 207 kr |
| Årets resultat | -1 078 kr | 156 289 kr | 5 493 kr | 50 502 kr | 71 235 kr |
| Kortfristiga skulder | 17 122 kr | 292 361 kr | 68 443 kr | 195 228 kr | 168 900 kr |
| Leverantörsskulder | 16 257 kr | 215 286 kr | 2 099 kr | 40 524 kr | 7 350 kr |
| Skatteskulder | - | 16 951 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 18 033 kr | 13 094 kr | 17 279 kr | 46 835 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 847 470 kr | 3 248 647 kr | 3 333 786 kr | 3 711 073 kr | 3 530 991 kr |
Företrädare
- Rickard L
Undertecknad i Staffanstorp 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Final Fastigheter i Staffanstorp AB för organisationsnummer?
Final Fastigheter i Staffanstorp AB har organisationsnummer 559292-6652 (5592926652).
Var ligger Final Fastigheter i Staffanstorp AB?
Final Fastigheter i Staffanstorp AB har sin registrerade adress Kranvägen 10, 24534 Staffanstorp.
Vilken bransch är Final Fastigheter i Staffanstorp AB verksamt i?
Final Fastigheter i Staffanstorp AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Final Fastigheter i Staffanstorp AB?
Final Fastigheter i Staffanstorp AB hade en nettoomsättning på 895 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Staffanstorp
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.