
RR Byggservice AB
RR Byggservice AB har organisationsnummer 559292-9839 (5592929839)
Aktiebolag • Org.nr: 559292-9839
Om företaget
RR Byggservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och mark- och grundarbeten. På Google Maps är verksamheten listad som byggföretag. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 7 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 59 procent till 157 479 kr räkenskapsåret 2025 (383 059 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat mycket de senaste åren vilket beror på att ägaren valt att inte ta in lika mycket jobb som tidigare.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RR Byggservice AB 157 479 kr och redovisade ett resultat på -116 375 kr. Rörelsemarginalen var -74,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 97,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 4027,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -74,0 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -73,9 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 97,6 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4027,1 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -33,6 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -58,9 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 157 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 423 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 73 av 79 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 410 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 7 335 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 235 543 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,4 procent | 16,4 procent | 0,3 procent | -54,1 procent | -74,0 procent |
| Vinstmarginal | 29,4 procent | 16,5 procent | 0,4 procent | -52,9 procent | -73,9 procent |
| Soliditet | 53,6 procent | 52,6 procent | 69,3 procent | 92,0 procent | 97,6 procent |
| Kassalikviditet | 187,7 procent | 186,9 procent | 292,4 procent | 1127,9 procent | 4027,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,7 procent | 60,5 procent | 1,1 procent | -43,8 procent | -33,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -3,8 procent | -30,5 procent | -82,0 procent | -58,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 590 000 kr | 1 529 000 kr | 1 062 000 kr | 383 000 kr | 157 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 474 000 kr | 497 000 kr | 439 000 kr | 245 000 kr | 7 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Iglakärrsvägen 8043497 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver verksamhet inom snickeri och byggnation. Bolaget utför även grävmaskinsarbete samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 179 128 kr | 3 057 702 kr | 2 124 026 kr | 383 059 kr | 157 479 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 16 228 kr | 2 340 kr | 1 237 kr | 997 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 135 719 kr | 1 284 586 kr | 888 700 kr | 110 056 kr | 29 476 kr |
| Övriga externa kostnader | 146 831 kr | 235 839 kr | 308 653 kr | 188 612 kr | 199 382 kr |
| Personalkostnader | 948 999 kr | 994 637 kr | 878 741 kr | 245 316 kr | 7 229 kr |
| Avskrivningar | 27 567 kr | 42 237 kr | 42 237 kr | 37 904 kr | 37 904 kr |
| Rörelseresultat | 936 240 kr | 502 743 kr | 6 932 kr | -207 318 kr | -116 512 kr |
| Ränteintäkter | - | 510 kr | 2 619 kr | 4 774 kr | 137 kr |
| Räntekostnader | 75 kr | 120 kr | 67 kr | 155 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 936 165 kr | 503 133 kr | 9 484 kr | -202 699 kr | -116 375 kr |
| Skatt | 201 403 kr | 105 064 kr | 2 195 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 734 762 kr | 398 069 kr | 7 289 kr | -202 699 kr | -116 375 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 183 619 kr | 141 382 kr | 99 145 kr | 51 755 kr | 13 851 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 183 619 kr | 141 382 kr | 99 145 kr | 51 755 kr | 13 851 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 233 280 kr | 1 110 414 kr | 860 173 kr | 450 618 kr | 340 655 kr |
| Kortfristiga fordringar | 562 737 kr | 660 717 kr | 391 612 kr | 70 396 kr | 8 361 kr |
| Kassa och bank | 670 543 kr | 449 697 kr | 468 561 kr | 380 222 kr | 332 294 kr |
| Summa tillgångar | 1 416 899 kr | 1 251 796 kr | 959 318 kr | 502 373 kr | 354 506 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 759 762 kr | 657 831 kr | 665 120 kr | 462 421 kr | 346 047 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 234 762 kr | 632 831 kr | 640 120 kr | 437 422 kr |
| Årets resultat | 734 762 kr | 398 069 kr | 7 289 kr | -202 699 kr | -116 375 kr |
| Kortfristiga skulder | 657 137 kr | 593 965 kr | 294 198 kr | 39 952 kr | 8 459 kr |
| Leverantörsskulder | 998 kr | 14 342 kr | 4 099 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 181 991 kr | 154 075 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 348 276 kr | 272 484 kr | 158 676 kr | 32 951 kr | 1 459 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 416 899 kr | 1 251 796 kr | 959 318 kr | 502 373 kr | 354 506 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Kungsbacka, ägs av Ronnie Dannberg. Bolaget bedriver verksamhet inom snickeri och byggnation samt utför grävmaskinarbete och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Ronnie D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RR Byggservice AB för organisationsnummer?
RR Byggservice AB har organisationsnummer 559292-9839 (5592929839).
Var ligger RR Byggservice AB?
RR Byggservice AB har sin registrerade adress Iglakärrsvägen 80, 43497 Kungsbacka.
Vilken bransch är RR Byggservice AB verksamt i?
RR Byggservice AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RR Byggservice AB?
RR Byggservice AB hade en nettoomsättning på 157 479 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RR Byggservice AB?
RR Byggservice AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.