Starlox AB
Starlox AB har organisationsnummer 559293-4698 (5592934698)
Aktiebolag • Org.nr: 559293-4698
Om företaget
Starlox AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västra Frölunda. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 87 procent till 68 545 kr räkenskapsåret 2026 (523 710 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Starlox AB 68 545 kr och redovisade ett resultat på 23 529 kr. Soliditeten var 71,1 procent, över branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 346,2 procent, över branschens median (median 336,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,1 procent | 65,8 procent | 47,2 procent till 84,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 346,2 procent | 336,6 procent | 201,8 procent till 714,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,0 procent | 25,3 procent | 4,7 procent till 56,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -86,9 procent | 1,0 procent | -11,4 procent till 13,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 69 000 kr | 932 000 kr | 516 000 kr till 1 288 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 36 000 kr | 566 000 kr | 254 000 kr till 787 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 649 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 468 av 607 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Göteborg.
- Plats 17 094 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 41 820 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 255 058 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 69,0 procent | - |
| Vinstmarginal | 68,7 procent | - |
| Soliditet | 58,8 procent | 71,1 procent |
| Kassalikviditet | 242,6 procent | 346,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,8 procent | 44,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -86,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | 69 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 36 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dingegatan 18c/o c/o Sandra Låks
42676 Västra Frölunda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Dingegatan 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tjänster inom ekonomi, förvaltning av värdepapper, städtjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 523 710 kr | 68 545 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 508 kr | 1 983 kr |
| Personalkostnader | 153 072 kr | 36 178 kr |
| Rörelseresultat | 361 130 kr | 30 384 kr |
| Ränteintäkter | 946 kr | 347 kr |
| Räntekostnader | 2 272 kr | 944 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 359 804 kr | 29 787 kr |
| Skatt | 75 290 kr | 6 258 kr |
| Årets resultat | 284 514 kr | 23 529 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 527 366 kr | 75 238 kr |
| Kortfristiga fordringar | 95 743 kr | 56 387 kr |
| Kassa och bank | 431 623 kr | 18 851 kr |
| Summa tillgångar | 527 366 kr | 75 238 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 309 978 kr | 53 507 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 464 kr | 4 978 kr |
| Årets resultat | 284 514 kr | 23 529 kr |
| Kortfristiga skulder | 217 388 kr | 21 731 kr |
| Skatteskulder | 93 897 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 123 491 kr | 21 731 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 527 366 kr | 75 238 kr |
Företrädare
- Sandra L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Starlox AB för organisationsnummer?
Starlox AB har organisationsnummer 559293-4698 (5592934698).
Var ligger Starlox AB?
Starlox AB har sin registrerade adress Dingegatan 18, 42676 Västra Frölunda.
Vilken bransch är Starlox AB verksamt i?
Starlox AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Starlox AB?
Starlox AB hade en nettoomsättning på 68 545 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Starlox AB?
Starlox AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.