Skapar Blomsterkraft i säsong AB
Skapar Blomsterkraft i säsong AB har organisationsnummer 559293-6768 (5592936768)
Aktiebolag • Org.nr: 559293-6768
Om företaget
Skapar Blomsterkraft i säsong AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södra Sandby. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som odling av övriga ett- och tvååriga växter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01199). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel, inredningsdesign och detaljhandel med motorfordon och motorcyklar inklusive reservdelar och tillbehör.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 26 procent till 447 000 kr räkenskapsåret 2025 (356 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skapar Blomsterkraft i säsong AB 447 000 kr och redovisade ett resultat på 148 526 kr. Rörelsemarginalen var 42,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,0 procent). Soliditeten var 74,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,1 procent). Kassalikviditeten var 398,9 procent, över branschens median (median 199,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,4 procent | 10,0 procent | -1,9 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 42,3 procent | 7,2 procent | -4,4 procent till 23,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,9 procent | 46,1 procent | 17,7 procent till 71,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 398,9 procent | 199,6 procent | 80,3 procent till 569,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 56,6 procent | 7,4 procent | -7,0 procent till 21,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 25,6 procent | 7,3 procent | -16,4 procent till 24,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 40 av 80 aktiebolag inom odling av övriga ett- och tvååriga växter.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom odling av övriga ett- och tvååriga växter med säte i Lund.
- Plats 1 975 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 22 805 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 195 960 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -71,2 procent | 60,3 procent | 7,5 procent | 42,4 procent |
| Vinstmarginal | - | -71,5 procent | 60,2 procent | 7,3 procent | 42,3 procent |
| Soliditet | 82,7 procent | 40,7 procent | 78,6 procent | 96,8 procent | 74,9 procent |
| Kassalikviditet | 577,4 procent | 168,8 procent | 467,9 procent | 3133,3 procent | 398,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,1 procent | -182,3 procent | 72,4 procent | 9,4 procent | 56,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 83,2 procent | 41,8 procent | 25,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mossavägen 2224732 Södra Sandby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mossavägen 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska omfatta odling och försäljning av snittblommor. Vidare ska bolaget bedriva konstnärligt skapande, konsultverksamhet, utbildning och föreläsningar inom området, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 34 400 kr | 136 835 kr | 250 504 kr | 356 289 kr | 446 566 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 792 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 209 kr | 179 326 kr | 20 671 kr | 104 152 kr | 100 882 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 15 900 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 33 191 kr | -97 577 kr | 151 292 kr | 26 830 kr | 189 477 kr |
| Ränteintäkter | - | 11 kr | 197 kr | 0 kr | 9 kr |
| Räntekostnader | - | - | 29 kr | 745 kr | 257 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 33 191 kr | -97 566 kr | 151 460 kr | 26 085 kr | 189 229 kr |
| Skatt | 7 102 kr | 0 kr | 11 194 kr | 5 873 kr | 40 703 kr |
| Årets resultat | 26 089 kr | -97 566 kr | 140 266 kr | 20 212 kr | 148 526 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 61 791 kr | 131 361 kr | 246 469 kr | 221 056 kr | 350 364 kr |
| Kortfristiga fordringar | 38 000 kr | 19 253 kr | 54 191 kr | 11 981 kr | 60 110 kr |
| Kassa och bank | 23 791 kr | 112 108 kr | 192 278 kr | 209 075 kr | 290 254 kr |
| Summa tillgångar | 61 791 kr | 131 361 kr | 246 469 kr | 221 056 kr | 350 364 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 51 089 kr | 53 523 kr | 193 789 kr | 214 001 kr | 262 527 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 126 089 kr | 28 523 kr | 168 789 kr | 89 001 kr |
| Årets resultat | 26 089 kr | -97 566 kr | 140 266 kr | 20 212 kr | 148 526 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 702 kr | 77 838 kr | 52 680 kr | 7 055 kr | 87 837 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 935 kr | 27 kr | 18 007 kr |
| Skatteskulder | 7 102 kr | 7 102 kr | 4 363 kr | 2 784 kr | 29 417 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 600 kr | 70 736 kr | 47 382 kr | 4 244 kr | 40 413 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 61 791 kr | 131 361 kr | 246 469 kr | 221 056 kr | 350 364 kr |
Företrädare
- Johanna B
Undertecknad i Södra Sandby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skapar Blomsterkraft i säsong AB för organisationsnummer?
Skapar Blomsterkraft i säsong AB har organisationsnummer 559293-6768 (5592936768).
Var ligger Skapar Blomsterkraft i säsong AB?
Skapar Blomsterkraft i säsong AB har sin registrerade adress Mossavägen 22, 24732 Södra Sandby.
Vilken bransch är Skapar Blomsterkraft i säsong AB verksamt i?
Skapar Blomsterkraft i säsong AB är registrerat i branschen odling av övriga ett- och tvååriga växter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skapar Blomsterkraft i säsong AB?
Skapar Blomsterkraft i säsong AB hade en nettoomsättning på 447 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Skapar Blomsterkraft i säsong AB någon utdelning?
Styrelsen i Skapar Blomsterkraft i säsong AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.