Mouvement AB
Mouvement AB har organisationsnummer 559293-7451 (5592937451)
Aktiebolag • Org.nr: 559293-7451
Om företaget
Mouvement AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och annan övrig utbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 59 procent till 279 690 kr räkenskapsåret 2025 (676 003 kr föregående år).
Bolagets största kund gick i konkurs i september 2025, vilket påverkade bolagets möjlighet att fortsätta med sin verksamhet negativt.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mouvement AB 279 690 kr och redovisade ett resultat på -48 552 kr. Rörelsemarginalen var -17,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var -5,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 94,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,7 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -17,4 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -5,9 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 94,4 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -58,6 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -11,0 procent | 27,3 procent | -17,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -11,0 procent | 27,3 procent | -17,4 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 47,7 procent | -14,3 procent | 33,6 procent | -5,9 procent |
| Kassalikviditet | - | 191,2 procent | 87,5 procent | 150,7 procent | 94,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -50,5 procent | 30,9 procent | - | 110,5 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 92,6 procent | -58,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 351 000 kr | 676 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 387 000 kr | 478 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hackspettsgatan 1841270 Göteborg
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Hackspettsgatan 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och fotografi, sport och hälsa samt närliggande områden. Bolaget ska även kunna äga och investera i aktier, andelar, fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 27 599 kr | 350 955 kr | 676 003 kr | 279 690 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr | 50 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 8 445 kr | 17 979 kr | 2 926 kr | 13 974 kr | 32 818 kr |
| Personalkostnader | - | 2 337 kr | 386 721 kr | 477 519 kr | 296 392 kr |
| Rörelseresultat | -8 445 kr | 7 283 kr | -38 742 kr | 184 510 kr | -49 520 kr |
| Ränteintäkter | 59 kr | 151 kr | 112 kr | 344 kr | 968 kr |
| Räntekostnader | - | - | 145 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -8 386 kr | 7 434 kr | -38 775 kr | 184 854 kr | -48 552 kr |
| Skatt | - | - | - | 29 960 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -8 386 kr | 7 434 kr | -38 775 kr | 154 894 kr | -48 552 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 16 614 kr | 50 423 kr | 102 659 kr | 416 697 kr | 141 319 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 13 019 kr | 90 363 kr | 20 581 kr |
| Kassa och bank | 16 614 kr | 50 423 kr | 89 640 kr | 326 334 kr | 120 738 kr |
| Summa tillgångar | 16 614 kr | 50 423 kr | 102 659 kr | 416 697 kr | 141 319 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 16 614 kr | 24 047 kr | -14 728 kr | 140 166 kr | -8 386 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -8 387 kr | -953 kr | -39 728 kr | 15 166 kr |
| Årets resultat | -8 386 kr | 7 434 kr | -38 775 kr | 154 894 kr | -48 552 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 26 376 kr | 117 387 kr | 276 531 kr | 149 705 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 29 960 kr | 29 960 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 26 376 kr | 117 387 kr | 246 571 kr | 119 745 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 16 614 kr | 50 423 kr | 102 659 kr | 416 697 kr | 141 319 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet huvudsakligen inom IT, men även fotografi, sport och hälsa samt närliggande områden. Bolaget kan också äga och investera i aktier, andelar, fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bolaget lade ner sin verksamhet i september 2025.
Företrädare
- Thierry P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mouvement AB för organisationsnummer?
Mouvement AB har organisationsnummer 559293-7451 (5592937451).
Var ligger Mouvement AB?
Mouvement AB har sin registrerade adress Hackspettsgatan 18, 41270 Göteborg.
Vilken bransch är Mouvement AB verksamt i?
Mouvement AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mouvement AB?
Mouvement AB hade en nettoomsättning på 279 690 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-28
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.