Vattnäs Rör och Svets AB
Vattnäs Rör och Svets AB har organisationsnummer 559293-7782 (5592937782)
Aktiebolag • Org.nr: 559293-7782
Om företaget
Vattnäs Rör och Svets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mora. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av metallvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33110). Företaget bedriver även verksamhet inom värme- och sanitetsarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 52 procent till 933 000 kr räkenskapsåret 2025 (615 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vattnäs Rör och Svets AB 933 000 kr och redovisade ett resultat på 68 793 kr. Rörelsemarginalen var 12,3 procent, över branschens median (median 10,0 procent). Soliditeten var 53,9 procent, över branschens median (median 49,1 procent). Kassalikviditeten var 294,8 procent, över branschens median (median 238,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,3 procent | 10,0 procent | 1,6 procent till 22,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,4 procent | 9,3 procent | 0,9 procent till 21,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 53,9 procent | 49,1 procent | 29,0 procent till 67,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 294,8 procent | 238,8 procent | 136,1 procent till 349,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 procent | 16,2 procent | -0,2 procent till 41,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 51,7 procent | 4,9 procent | -9,1 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 933 000 kr | 1 125 000 kr | 693 000 kr till 1 629 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 700 000 kr | 517 000 kr | 234 000 kr till 659 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 36 av 66 aktiebolag inom reparation och underhåll av metallvaror.
- Plats 316 av 621 aktiebolag med säte i Mora.
- Plats 4 106 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 150 730 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,6 procent | 34,3 procent | 23,9 procent | 15,0 procent | 12,3 procent |
| Vinstmarginal | 67,8 procent | 34,4 procent | 24,1 procent | 14,8 procent | 12,4 procent |
| Soliditet | 35,7 procent | 37,8 procent | 47,9 procent | 63,1 procent | 53,9 procent |
| Kassalikviditet | 189,9 procent | 204,7 procent | 295,4 procent | 415,7 procent | 294,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,4 procent | 52,8 procent | 21,9 procent | 21,2 procent | 11,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 164,2 procent | -25,5 procent | -7,5 procent | 51,7 procent |
| Omsättning per anställd | 338 000 kr | 893 000 kr | 665 000 kr | 615 000 kr | 933 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 28 000 kr | 400 000 kr | 332 000 kr | 339 000 kr | 700 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vattnäsbyväg 8c/o c/o Ulf Holmqvist
79297 Mora
Verksamhetsbeskrivning
Svetsning, rörläggning av processrör.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 337 528 kr | 892 562 kr | 664 649 kr | 614 989 kr | 932 885 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 1 739 kr | 962 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 70 138 kr | 137 474 kr | 66 712 kr | 55 274 kr | 90 095 kr |
| Personalkostnader | 27 858 kr | 400 175 kr | 332 102 kr | 339 460 kr | 699 970 kr |
| Avskrivningar | - | 11 kr | 4 015 kr | 4 015 kr | 4 015 kr |
| Rörelseresultat | 228 623 kr | 306 625 kr | 159 059 kr | 92 092 kr | 115 020 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 579 kr | 403 kr | 1 205 kr |
| Räntekostnader | - | 2 kr | 202 kr | 1 669 kr | 492 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 228 623 kr | 306 623 kr | 160 436 kr | 90 826 kr | 115 733 kr |
| Bokslutsdispositioner | -57 000 kr | -81 012 kr | -40 201 kr | 58 064 kr | -28 557 kr |
| Skatt | 36 726 kr | 46 663 kr | 25 140 kr | 31 987 kr | 18 383 kr |
| Årets resultat | 134 897 kr | 178 948 kr | 95 095 kr | 116 903 kr | 68 793 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 20 066 kr | 16 051 kr | 12 036 kr | 8 021 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 20 066 kr | 16 051 kr | 12 036 kr | 8 021 kr |
| Omsättningstillgångar | 447 268 kr | 877 157 kr | 888 953 kr | 860 921 kr | 1 141 516 kr |
| Varulager | 9 840 kr | 16 769 kr | 23 776 kr | 21 276 kr | 17 864 kr |
| Kortfristiga fordringar | 12 561 kr | 246 777 kr | 84 912 kr | 402 841 kr | 293 688 kr |
| Kassa och bank | 424 867 kr | 613 611 kr | 780 265 kr | 436 804 kr | 829 964 kr |
| Summa tillgångar | 447 268 kr | 897 223 kr | 905 004 kr | 872 957 kr | 1 149 537 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 159 897 kr | 338 845 kr | 433 941 kr | 550 843 kr | 619 636 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 134 897 kr | 313 846 kr | 408 940 kr | 525 843 kr |
| Årets resultat | 134 897 kr | 178 948 kr | 95 095 kr | 116 903 kr | 68 793 kr |
| Obeskattade reserver | 57 000 kr | 138 012 kr | 178 213 kr | 120 149 kr | 148 706 kr |
| Kortfristiga skulder | 230 371 kr | 420 366 kr | 292 850 kr | 201 965 kr | 381 195 kr |
| Leverantörsskulder | 16 411 kr | 50 096 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 36 726 kr | 89 454 kr | 52 164 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 172 233 kr | 196 963 kr | 186 413 kr | 187 115 kr | 309 645 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 447 268 kr | 897 223 kr | 905 004 kr | 872 957 kr | 1 149 537 kr |
Företrädare
- Ulf H (verkställande direktör)
Undertecknad i Mora 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vattnäs Rör och Svets AB för organisationsnummer?
Vattnäs Rör och Svets AB har organisationsnummer 559293-7782 (5592937782).
Var ligger Vattnäs Rör och Svets AB?
Vattnäs Rör och Svets AB har sin registrerade adress Vattnäsbyväg 8, 79297 Mora.
Vilken bransch är Vattnäs Rör och Svets AB verksamt i?
Vattnäs Rör och Svets AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av metallvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vattnäs Rör och Svets AB?
Vattnäs Rör och Svets AB hade en nettoomsättning på 933 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vattnäs Rör och Svets AB?
Vattnäs Rör och Svets AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mora
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.