NIAR Holding AB
NIAR Holding AB har organisationsnummer 559293-7949 (5592937949)
Aktiebolag • Org.nr: 559293-7949
Om företaget
NIAR Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som annan sportverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93199). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation, all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik och förmedling avseende fastighetsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 106 procent till 113 309 kr räkenskapsåret 2025 (55 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NIAR Holding AB 113 309 kr och redovisade ett resultat på 34 071 kr. Rörelsemarginalen var 38,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,2 procent). Soliditeten var 98,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,9 procent). Kassalikviditeten var 4595,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 264,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,2 procent | 10,2 procent | -2,7 procent till 34,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 38,0 procent | 9,8 procent | -2,1 procent till 35,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 98,0 procent | 58,9 procent | 32,6 procent till 83,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4595,7 procent | 264,2 procent | 124,5 procent till 630,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,6 procent | 9,3 procent | -9,9 procent till 41,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 696 av 1 004 aktiebolag inom annan sportverksamhet.
- Plats 42 av 69 aktiebolag inom annan sportverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 16 352 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 40 086 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 244 284 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 95,2 procent | - | 38,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 95,3 procent | - | 38,0 procent |
| Soliditet | 90,8 procent | 88,3 procent | 76,1 procent | 85,7 procent | 98,0 procent |
| Kassalikviditet | 387,0 procent | 385,1 procent | 351,8 procent | 609,7 procent | 4595,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 52,8 procent | 1,4 procent | 61,7 procent | 17,8 procent | 16,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -52,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Källsprångsgatan 1 lgh 120441320 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksam- het, konsultförmedling, utbildning inom bygg, fastighet och aktiv fritid som jaktarrangemang samt events och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 76 581 kr | 6 000 kr | 114 600 kr | 55 000 kr | 113 309 kr |
| Övriga externa kostnader | 37 213 kr | 550 kr | 1 350 kr | 12 939 kr | 63 825 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 1 980 kr |
| Avskrivningar | 4 167 kr | 4 167 kr | 4 167 kr | 4 167 kr | 4 167 kr |
| Rörelseresultat | 35 201 kr | 1 283 kr | 109 083 kr | 37 894 kr | 43 337 kr |
| Ränteintäkter | 15 kr | 11 kr | 164 kr | 493 kr | 127 kr |
| Räntekostnader | - | 267 kr | 58 kr | 8 kr | 451 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 35 216 kr | 1 027 kr | 109 189 kr | 38 379 kr | 43 013 kr |
| Skatt | 7 253 kr | 265 kr | 22 503 kr | 7 906 kr | 8 942 kr |
| Årets resultat | 27 963 kr | 762 kr | 86 686 kr | 30 473 kr | 34 071 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 37 509 kr | 33 342 kr | 29 175 kr | 25 008 kr | 20 841 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 37 509 kr | 33 342 kr | 29 175 kr | 25 008 kr | 20 841 kr |
| Omsättningstillgångar | 20 838 kr | 27 533 kr | 155 391 kr | 174 477 kr | 188 195 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 468 kr | 0 kr | - | 1 kr | 15 068 kr |
| Kassa och bank | 11 370 kr | 27 533 kr | 155 391 kr | 174 476 kr | 173 127 kr |
| Summa tillgångar | 58 347 kr | 60 875 kr | 184 566 kr | 199 485 kr | 209 036 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 52 963 kr | 53 725 kr | 140 398 kr | 170 870 kr | 204 941 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 27 963 kr | 28 712 kr | 115 397 kr | 145 870 kr |
| Årets resultat | 27 963 kr | 762 kr | 86 686 kr | 30 473 kr | 34 071 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 384 kr | 7 150 kr | 44 168 kr | 28 615 kr | 4 095 kr |
| Skatteskulder | 5 384 kr | 5 649 kr | 15 519 kr | 15 252 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 1 500 kr | 28 650 kr | 13 363 kr | 4 095 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 58 347 kr | 60 875 kr | 184 566 kr | 199 485 kr | 209 036 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg registrerades år 2020 och skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet, konsultförmedling, utbildning inom bygg, fastighet och aktiv fritid som jaktarrangemang samt events och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Nicklas A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NIAR Holding AB för organisationsnummer?
NIAR Holding AB har organisationsnummer 559293-7949 (5592937949).
Var ligger NIAR Holding AB?
NIAR Holding AB har sin registrerade adress Källsprångsgatan 1 lgh 1204, 41320 Göteborg.
Vilken bransch är NIAR Holding AB verksamt i?
NIAR Holding AB är registrerat i branschen annan sportverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NIAR Holding AB?
NIAR Holding AB hade en nettoomsättning på 113 309 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår NIAR Holding AB någon utdelning?
Styrelsen i NIAR Holding AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.