Vazda Holding AB
Vazda Holding AB har organisationsnummer 559295-9703 (5592959703)
Aktiebolag • Org.nr: 559295-9703
Om företaget
Vazda Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 76 procent till 1 511 000 kr räkenskapsåret 2025 (860 000 kr föregående år).
Företaget har under räkenskapsåret antagit fler uppdrag än tidigare vilket har föranlett att omsättningen har ökat jämfört med föregående år.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vazda Holding AB 1 511 000 kr och redovisade ett resultat på 74 506 kr. Rörelsemarginalen var 27,6 procent, över branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 15,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 65,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,6 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 15,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 65,0 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 74,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 75,7 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 540 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 356 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 214 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 147 av 762 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Uppsala.
- Plats 2 106 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 3 627 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 109 620 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 49,6 procent | 30,9 procent | 55,2 procent | 27,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 49,6 procent | 30,9 procent | 55,3 procent | 10,8 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 49,0 procent | 42,6 procent | 57,1 procent | 15,1 procent |
| Kassalikviditet | - | 128,3 procent | 138,1 procent | 100,2 procent | 65,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,4 procent | 90,6 procent | 95,7 procent | 93,8 procent | 74,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 147,2 procent | -62,1 procent | 75,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 918 000 kr | 1 135 000 kr | 860 000 kr | 540 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 462 000 kr | 782 000 kr | 354 000 kr | 356 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stora Torget 7c/o Nordic Executive Medicine AB
75320 Uppsala
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Stora Torget 7 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar i såväl dotterbolag som andra bolag samt erbjuda medicinska konsulttjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 918 000 kr | 2 269 195 kr | 860 472 kr | 1 510 749 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 9 887 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 1 617 kr | 1 302 kr | 14 268 kr | 31 724 kr | 97 183 kr |
| Personalkostnader | - | 461 547 kr | 1 563 458 kr | 353 909 kr | 996 077 kr |
| Rörelseresultat | -1 617 kr | 455 151 kr | 700 290 kr | 474 839 kr | 417 489 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 kr | 1 683 kr | 4 003 kr | 520 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 2 392 kr | 4 047 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 8 357 kr | 455 154 kr | 701 973 kr | 476 450 kr | 162 762 kr |
| Skatt | - | 93 427 kr | 144 259 kr | 98 018 kr | 88 256 kr |
| Årets resultat | 8 357 kr | 361 727 kr | 557 714 kr | 378 432 kr | 74 506 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 31 500 kr | 281 700 kr | 282 700 kr | 402 700 kr | 296 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 31 500 kr | 281 700 kr | 282 700 kr | 402 700 kr | 296 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 13 857 kr | 532 564 kr | 1 086 841 kr | 303 883 kr | 365 366 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 1 500 kr | 586 500 kr | 32 600 kr | 207 074 kr |
| Kassa och bank | 13 857 kr | 531 064 kr | 500 341 kr | 271 283 kr | 158 292 kr |
| Summa tillgångar | 45 357 kr | 814 264 kr | 1 369 541 kr | 706 583 kr | 661 866 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 45 357 kr | 399 084 kr | 582 799 kr | 403 432 kr | 99 938 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 000 kr | 12 357 kr | 85 kr | 0 kr | 432 kr |
| Årets resultat | 8 357 kr | 361 727 kr | 557 714 kr | 378 432 kr | 74 506 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 415 180 kr | 786 742 kr | 303 151 kr | 561 928 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 9 005 kr |
| Skatteskulder | - | 93 427 kr | 237 686 kr | 146 931 kr | 88 256 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 321 753 kr | 549 056 kr | 37 720 kr | 107 795 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 45 357 kr | 814 264 kr | 1 369 541 kr | 706 583 kr | 661 866 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2021 och bedriver medicinsk konsultverksamhet samt äger och förvaltar andelar i andra bolag. Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finansiella informationen.
Företrädare
- Mahir V (verkställande direktör)
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vazda Holding AB för organisationsnummer?
Vazda Holding AB har organisationsnummer 559295-9703 (5592959703).
Var ligger Vazda Holding AB?
Vazda Holding AB har sin registrerade adress Stora Torget 7, 75320 Uppsala.
Vilken bransch är Vazda Holding AB verksamt i?
Vazda Holding AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vazda Holding AB?
Vazda Holding AB hade en nettoomsättning på 1 511 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vazda Holding AB?
Vazda Holding AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Vazda Holding AB någon utdelning?
Styrelsen i Vazda Holding AB föreslog en utdelning på 74 938 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.