Prefbet Group AB
Prefbet Group AB har organisationsnummer 559296-4398 (5592964398)
Aktiebolag • Org.nr: 559296-4398
Om företaget
Prefbet Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eldsberga. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
UNDER 2025 HAR VI TAGIT ÖVER VERKSAMHET OCH HAR SÅLT MER TJÄNSTER
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Prefbet Group AB 1 093 052 kr och redovisade ett resultat på 112 029 kr. Rörelsemarginalen var 11,4 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 16,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 51,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,4 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,4 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 16,4 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 51,4 procent | 201,2 procent | 127,1 procent till 371,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 78,1 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 547 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 78 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 600 av 6 368 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 31 av 47 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Halmstad.
- Plats 1 058 av 2 697 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 4 252 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 137 831 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,8 procent | -6,0 procent | 17,6 procent | - | 11,4 procent |
| Vinstmarginal | 30,8 procent | -6,0 procent | 17,6 procent | - | 11,4 procent |
| Soliditet | 25,8 procent | 4,3 procent | 34,2 procent | 48,3 procent | 16,4 procent |
| Kassalikviditet | 153,1 procent | 105,5 procent | 183,0 procent | 193,4 procent | 51,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,6 procent | -0,1 procent | 58,9 procent | -201,6 procent | 78,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,4 procent | -18,1 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 605 000 kr | 649 000 kr | 532 000 kr | - | 547 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 410 000 kr | 675 000 kr | 422 000 kr | - | 78 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
prästvägen 3030597 Eldsberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 604 550 kr | 649 035 kr | 531 615 kr | 0 kr | 1 093 052 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 992 126 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 383 kr | 13 135 kr | 15 684 kr | 6 111 kr | 314 069 kr |
| Personalkostnader | 410 020 kr | 674 622 kr | 422 432 kr | 88 167 kr | 155 877 kr |
| Rörelseresultat | 186 147 kr | -38 722 kr | 93 499 kr | -94 278 kr | 124 944 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 86 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 186 147 kr | -38 722 kr | 93 499 kr | -94 278 kr | 124 858 kr |
| Bokslutsdispositioner | -46 536 kr | 38 722 kr | -23 000 kr | 30 814 kr | 0 kr |
| Skatt | 28 759 kr | 47 kr | 14 553 kr | 0 kr | 12 829 kr |
| Årets resultat | 110 852 kr | -47 kr | 55 946 kr | -63 464 kr | 112 029 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 0 kr | 175 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 0 kr | 175 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 526 138 kr | 839 607 kr | 277 230 kr | 65 180 kr | 702 371 kr |
| Varulager | - | - | - | 0 kr | 493 964 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 106 028 kr | 63 439 kr | 21 560 kr | -26 752 kr |
| Kassa och bank | 526 138 kr | 733 579 kr | 213 791 kr | 43 620 kr | 235 159 kr |
| Summa tillgångar | 526 138 kr | 839 607 kr | 277 230 kr | 65 180 kr | 877 371 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 135 852 kr | 35 805 kr | 94 916 kr | 31 483 kr | 143 512 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 10 852 kr | 13 970 kr | 69 947 kr | 6 483 kr |
| Årets resultat | 110 852 kr | -47 kr | 55 946 kr | -63 464 kr | 112 029 kr |
| Obeskattade reserver | 46 536 kr | 7 814 kr | 30 814 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 343 750 kr | 795 988 kr | 151 500 kr | 33 697 kr | 405 359 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 50 597 kr |
| Skatteskulder | 28 759 kr | 28 806 kr | 14 892 kr | 14 861 kr | 27 690 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 314 991 kr | 767 182 kr | 136 608 kr | 18 836 kr | 327 072 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 526 138 kr | 839 607 kr | 277 230 kr | 65 180 kr | 877 371 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver byggverksamhet.
Företrädare
- Ismeta S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Prefbet Group AB för organisationsnummer?
Prefbet Group AB har organisationsnummer 559296-4398 (5592964398).
Var ligger Prefbet Group AB?
Prefbet Group AB har sin registrerade adress prästvägen 30, 30597 Eldsberga.
Vilken bransch är Prefbet Group AB verksamt i?
Prefbet Group AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Prefbet Group AB?
Prefbet Group AB hade en nettoomsättning på 1 093 052 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Prefbet Group AB?
Prefbet Group AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.