Lundbaum AB
Lundbaum AB har organisationsnummer 559296-5106 (5592965106)
Aktiebolag • Org.nr: 559296-5106
Om företaget
Lundbaum AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som handel med egna fastigheter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (3 900 000 kr föregående år).
Minskningen i nettoomsättningen beror på att inga försäljningar gjorts under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lundbaum AB 0 kr och redovisade ett resultat på 11 028 kr. Soliditeten var 23,3 procent, under branschens median (median 31,9 procent). Kassalikviditeten var 2,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 129,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,3 procent | 31,9 procent | 3,9 procent till 88,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 2,7 procent | 129,5 procent | 12,4 procent till 705,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 procent | 0,0 procent | -18,4 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -9,8 procent | -55,1 procent till 14,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 220 av 397 aktiebolag inom handel med egna fastigheter.
- Plats 47 av 77 aktiebolag inom handel med egna fastigheter med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 52,5 procent | 18,2 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 52,5 procent | 13,5 procent | - |
| Soliditet | 1,7 procent | 63,8 procent | 23,1 procent | 23,3 procent |
| Kassalikviditet | 6,0 procent | 848,1 procent | 5,6 procent | 2,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -282,7 procent | 97,7 procent | 20,3 procent | 0,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svartlösavägen 218c/o Björckebaum
12552 Älvsjö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Svartlösavägen 218 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Fastighetsutveckling i Stockholmsområdet.
Bransch
- 68110Handel med egna fastigheterHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 3 700 000 kr | 3 900 000 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 72 000 kr | 136 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 725 kr | 52 373 kr | 56 229 kr | 76 068 kr |
| Rörelseresultat | -77 475 kr | 1 941 852 kr | 711 031 kr | -46 217 kr |
| Ränteintäkter | - | 111 kr | 1 245 kr | 120 kr |
| Räntekostnader | 88 kr | 0 kr | 185 435 kr | 287 021 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -77 563 kr | 1 941 963 kr | 526 841 kr | -333 118 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -465 000 kr | -130 000 kr | 350 000 kr |
| Skatt | - | 288 270 kr | 86 680 kr | 5 854 kr |
| Årets resultat | -77 563 kr | 1 188 693 kr | 310 161 kr | 11 028 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 1 593 175 kr | 1 905 850 kr | 6 618 423 kr | 6 596 345 kr |
| Varulager | 1 500 000 kr | 0 kr | 6 553 965 kr | 6 553 965 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 9 386 kr | 8 848 kr | 13 845 kr |
| Kassa och bank | 93 175 kr | 1 896 464 kr | 55 610 kr | 28 535 kr |
| Summa tillgångar | 1 593 175 kr | 1 905 850 kr | 6 618 423 kr | 6 596 345 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 27 437 kr | 1 216 130 kr | 1 526 291 kr | 1 537 319 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 105 000 kr | 105 000 kr | 105 000 kr |
| Balanserat resultat | 80 000 kr | -77 563 kr | 1 111 130 kr | 1 421 291 kr |
| Årets resultat | -77 563 kr | 1 188 693 kr | 310 161 kr | 11 028 kr |
| Obeskattade reserver | - | 465 000 kr | 595 000 kr | 245 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 565 738 kr | 224 720 kr | 1 159 532 kr | 1 543 626 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 598 kr | 818 kr |
| Skatteskulder | - | 212 820 kr | 14 943 kr | 50 579 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 565 738 kr | 1 900 kr | 1 090 000 kr | 1 477 230 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 593 175 kr | 1 905 850 kr | 6 618 423 kr | 6 596 345 kr |
Ur årsredovisningen
Avtal om försäljningen av den kvarvarande stamfastigheten har tecknats.
Företrädare
- Fredrik B (ordförande)
- Johan L
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lundbaum AB för organisationsnummer?
Lundbaum AB har organisationsnummer 559296-5106 (5592965106).
Var ligger Lundbaum AB?
Lundbaum AB har sin registrerade adress Svartlösavägen 218, 12552 Älvsjö.
Vilken bransch är Lundbaum AB verksamt i?
Lundbaum AB är registrerat i branschen handel med egna fastigheter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lundbaum AB?
Lundbaum AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.