Svealand Fågel-Control AB

Svealand Fågel-Control AB har organisationsnummer 559296-8258 (5592968258)

Aktiebolag • Org.nr: 559296-8258

Jakt och stödverksamhet i anslutning härtillVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2021Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Svealand Fågel-Control AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som jakt och stödverksamhet i anslutning härtill enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01700).

Ekonomi

272 000 krOmsättning▼ 18 procent
98 741 krÅrets resultat
0Antal anställda
86 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 18 procent till 272 000 kr räkenskapsåret 2025 (331 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Svealand Fågel-Control AB 272 000 kr och redovisade ett resultat på 98 741 kr. Rörelsemarginalen var 44,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,0 procent). Soliditeten var 86,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,9 procent). Kassalikviditeten var 699,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 235,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal44,3 procent9,0 procent0,8 procent till 26,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal44,1 procent8,1 procent0,0 procent till 25,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet86,0 procent55,9 procent31,5 procent till 81,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet699,3 procent235,5 procent123,9 procent till 516,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital24,5 procent7,5 procent-3,7 procent till 30,1 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-17,8 procent-3,2 procent-17,8 procent till 11,5 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 55 av 104 aktiebolag inom jakt och stödverksamhet i anslutning härtill.
  • Plats 2 av 3 aktiebolag inom jakt och stödverksamhet i anslutning härtill med säte i Västerås.
  • Plats 3 095 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 4 698 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 217 411 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal58,9 procent40,3 procent45,5 procent42,7 procent44,3 procent
Vinstmarginal59,1 procent40,3 procent45,4 procent42,3 procent44,1 procent
Soliditet64,6 procent70,1 procent78,9 procent79,7 procent86,0 procent
Kassalikviditet282,7 procent333,9 procent477,2 procent505,8 procent699,3 procent
Avkastning på eget kapital83,4 procent38,7 procent38,3 procent36,5 procent24,5 procent
Omsättningstillväxt-18,0 procent32,6 procent-21,3 procent-17,8 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Pepparvägen 24A
c/o c/o Hemström
72465 Västerås

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Pepparvägen 24A som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva kommunal & privat skyddsjakt, handel med jakttillbehör och övrig förenlig utrustning. Samt äga och förvalta värdepapper därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning268 631 kr317 399 kr420 718 kr330 502 kr271 865 kr
Övriga rörelseintäkter1 kr0 kr---
Råvaror och förnödenheter-23 948 kr849 kr--
Övriga externa kostnader89 115 kr165 026 kr219 590 kr164 500 kr141 458 kr
Personalkostnader5 000 kr0 kr2 910 kr18 576 kr2 510 kr
Avskrivningar-493 kr5 918 kr5 918 kr5 918 kr
Rörelseresultat158 559 kr127 932 kr191 451 kr141 272 kr120 420 kr
Ränteintäkter--112 kr-93 kr-153 kr
Räntekostnader-28 kr543 kr850 kr105 kr
Resultat efter finansiella poster158 559 kr127 904 kr191 020 kr140 329 kr120 162 kr
Bokslutsdispositioner--8 385 kr2 959 kr0 kr5 426 kr
Skatt33 093 kr24 625 kr41 663 kr29 239 kr26 847 kr
Årets resultat125 466 kr94 894 kr152 316 kr111 090 kr98 741 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-29 099 kr23 181 kr17 263 kr11 345 kr
Materiella anläggningstillgångar-29 099 kr23 181 kr17 263 kr11 345 kr
Omsättningstillgångar232 832 kr320 671 kr480 643 kr365 109 kr457 599 kr
Kortfristiga fordringar100 252 kr125 020 kr132 859 kr112 500 kr93 072 kr
Kassa och bank132 580 kr195 651 kr347 784 kr252 609 kr364 527 kr
Summa tillgångar232 832 kr349 770 kr503 824 kr382 372 kr468 944 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital150 466 kr245 360 kr397 677 kr304 767 kr403 508 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-125 466 kr220 361 kr168 677 kr279 767 kr
Årets resultat125 466 kr94 894 kr152 316 kr111 090 kr98 741 kr
Obeskattade reserver-8 385 kr5 426 kr5 426 kr0 kr
Kortfristiga skulder82 366 kr96 025 kr100 721 kr72 179 kr65 436 kr
Leverantörsskulder3 030 kr5 223 kr8 956 kr6 003 kr31 066 kr
Skatteskulder33 093 kr57 718 kr34 443 kr4 317 kr-15 162 kr
Övriga kortfristiga skulder46 243 kr33 084 kr57 322 kr49 859 kr37 532 kr
Summa eget kapital och skulder232 832 kr349 770 kr503 824 kr382 372 kr468 944 kr

Företrädare

  • Karl-Erik H

Undertecknad i Västerås 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2021-01-15
Registrerat hos Bolagsverket
Svealand Fågel-Control AB
2021-01-15
Registrerat hos Skatteverket
2026-06-01
Ändrad verksamhetsbeskrivning
− Kommunal & privat skyddsjakt, handel med jakttillbehör och övrig förenlig utrustning. Samt äga och förvalta värdepapper därmed förenlig verksamhet.
+ Aktiebolaget ska bedriva kommunal & privat skyddsjakt, handel med jakttillbehör och övrig förenlig utrustning. Samt äga och förvalta värdepapper därmed förenlig verksamhet.
2026-07-06
Adressändring
Gatuadress: Riktningsvägen 9 → Pepparvägen 24A
Postnummer: 72476 → 72465
2026-07-14
Adressändring
Gatuadress: RIKTNINGSVÄGEN 9 → PEPPARVÄGEN 24 A
Postnummer: 72455 → 72465

Vanliga frågor

Vad har Svealand Fågel-Control AB för organisationsnummer?

Svealand Fågel-Control AB har organisationsnummer 559296-8258 (5592968258).

Var ligger Svealand Fågel-Control AB?

Svealand Fågel-Control AB har sin registrerade adress Pepparvägen 24A, 72465 Västerås.

Vilken bransch är Svealand Fågel-Control AB verksamt i?

Svealand Fågel-Control AB är registrerat i branschen jakt och stödverksamhet i anslutning härtill enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Svealand Fågel-Control AB?

Svealand Fågel-Control AB hade en nettoomsättning på 272 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2021-01-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar