B Hantverk i Helsingborg AB
B Hantverk i Helsingborg AB har organisationsnummer 559297-0189 (5592970189)
Aktiebolag • Org.nr: 559297-0189
Om företaget
B Hantverk i Helsingborg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Helsingborg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 49 procent till 996 605 kr räkenskapsåret 2025 (1 942 769 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte B Hantverk i Helsingborg AB 996 605 kr och redovisade ett resultat på -203 276 kr. Rörelsemarginalen var -19,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 17,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 164,6 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -19,7 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -19,7 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,9 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 164,6 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -271,9 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -48,7 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 260 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 59 av 116 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Helsingborg.
- Plats 1 899 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 16 820 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 145 529 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,8 procent | 3,5 procent | 1,8 procent | 0,1 procent | -19,7 procent |
| Vinstmarginal | 11,7 procent | 3,4 procent | 1,5 procent | 0,1 procent | -19,7 procent |
| Soliditet | 23,9 procent | 22,5 procent | 46,2 procent | 39,4 procent | 17,9 procent |
| Kassalikviditet | 91,8 procent | 110,9 procent | 171,2 procent | 176,4 procent | 164,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,6 procent | 26,9 procent | 7,5 procent | 0,5 procent | -271,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 62,4 procent | -19,8 procent | -20,6 procent | -48,7 procent |
| Omsättning per anställd | 939 000 kr | 1 525 000 kr | 1 223 000 kr | 971 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 229 000 kr | 429 000 kr | 473 000 kr | 337 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kopparmölleplatsen 1c/o Carl Bergström
25441 Helsingborg
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Kopparmölleplatsen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall idka renoverings- och byggnadsunderhåll samt handla med fastigheter och värdepapper.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 877 548 kr | 3 049 625 kr | 2 446 821 kr | 1 942 769 kr | 996 605 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 424 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 532 929 kr | 919 336 kr | 940 735 kr | 354 085 kr |
| Övriga externa kostnader | 310 637 kr | 477 082 kr | 461 508 kr | 283 097 kr | 236 417 kr |
| Personalkostnader | 458 510 kr | 858 535 kr | 946 680 kr | 673 906 kr | 567 041 kr |
| Avskrivningar | 62 985 kr | 75 582 kr | 75 588 kr | 42 691 kr | 36 115 kr |
| Rörelseresultat | 222 372 kr | 105 497 kr | 43 709 kr | 2 340 kr | -196 629 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 673 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 2 826 kr | 1 352 kr | 6 015 kr | 2 300 kr | -120 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 219 546 kr | 104 145 kr | 37 694 kr | 1 713 kr | -196 509 kr |
| Skatt | 57 529 kr | 35 248 kr | 16 933 kr | 352 kr | 6 767 kr |
| Årets resultat | 162 017 kr | 68 897 kr | 20 761 kr | 1 361 kr | -203 276 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 235 990 kr | 160 408 kr | 84 820 kr | 42 129 kr | 6 014 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 235 990 kr | 160 408 kr | 84 820 kr | 42 129 kr | 6 014 kr |
| Omsättningstillgångar | 546 993 kr | 974 836 kr | 514 440 kr | 663 419 kr | 411 837 kr |
| Kortfristiga fordringar | 497 919 kr | 923 933 kr | 278 712 kr | 331 768 kr | 258 070 kr |
| Kassa och bank | 49 074 kr | 50 903 kr | 235 728 kr | 331 651 kr | 153 767 kr |
| Summa tillgångar | 782 983 kr | 1 135 244 kr | 599 260 kr | 705 548 kr | 417 851 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 187 017 kr | 255 914 kr | 276 674 kr | 278 036 kr | 74 760 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 162 017 kr | 230 913 kr | 251 675 kr | 253 036 kr |
| Årets resultat | 162 017 kr | 68 897 kr | 20 761 kr | 1 361 kr | -203 276 kr |
| Kortfristiga skulder | 595 966 kr | 879 330 kr | 300 404 kr | 376 044 kr | 250 189 kr |
| Leverantörsskulder | 178 688 kr | 432 811 kr | 50 361 kr | 118 401 kr | 82 053 kr |
| Skatteskulder | 38 809 kr | 53 309 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 363 469 kr | 378 210 kr | 250 043 kr | 252 262 kr | 162 885 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 782 983 kr | 1 135 244 kr | 599 260 kr | 705 548 kr | 417 851 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget skall idka renoverings- och byggnadsunderhåll samt handla med fastigheter och värdepapper.
Företrädare
- Carl B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har B Hantverk i Helsingborg AB för organisationsnummer?
B Hantverk i Helsingborg AB har organisationsnummer 559297-0189 (5592970189).
Var ligger B Hantverk i Helsingborg AB?
B Hantverk i Helsingborg AB har sin registrerade adress Kopparmölleplatsen 1, 25441 Helsingborg.
Vilken bransch är B Hantverk i Helsingborg AB verksamt i?
B Hantverk i Helsingborg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter B Hantverk i Helsingborg AB?
B Hantverk i Helsingborg AB hade en nettoomsättning på 996 605 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.