Pizzatech i Stockholm AB
Pizzatech i Stockholm AB har organisationsnummer 559297-5113 (5592975113)
Aktiebolag • Org.nr: 559297-5113
Om företaget
Pizzatech i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 43 procent till 20 869 024 kr räkenskapsåret 2024 (14 640 666 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då man under räkenskapsåret har förvärvat ytterligare en restaurang samt haft en stabil tillväxt på de beftintliga restaurangerna.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Pizzatech i Stockholm AB 20 869 024 kr och redovisade ett resultat på 28 237 kr. Rörelsemarginalen var 0,4 procent, under branschens median (median 2,8 procent). Soliditeten var 9,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,1 procent). Kassalikviditeten var 77,5 procent, under branschens median (median 135,8 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,4 procent | 2,8 procent | -3,0 procent till 10,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,2 procent | 2,3 procent | -3,5 procent till 9,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 9,4 procent | 38,1 procent | 11,5 procent till 67,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 77,5 procent | 135,8 procent | 63,0 procent till 300,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,9 procent | 10,2 procent | -12,6 procent till 48,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 42,5 procent | 3,3 procent | -9,0 procent till 19,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 835 000 kr | 1 089 000 kr | 778 000 kr till 1 435 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 316 000 kr | 407 000 kr | 286 000 kr till 514 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,2 procent | 8,3 procent | 0,4 procent | 0,4 procent |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 8,3 procent | 0,1 procent | 0,2 procent |
| Soliditet | 11,2 procent | 17,9 procent | 14,3 procent | 9,4 procent |
| Kassalikviditet | 333,9 procent | 244,6 procent | 88,3 procent | 77,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 83,9 procent | 71,1 procent | 1,5 procent | 4,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 190,2 procent | 105,6 procent | 42,5 procent |
| Omsättning per anställd | 818 000 kr | 791 000 kr | 771 000 kr | 835 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 234 000 kr | 239 000 kr | 282 000 kr | 316 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svarvarvägen 20A13238 Saltsjö-Boo
Bolag på samma adress
15 andra bolag har Svarvarvägen 20A som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt evenemangsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 453 878 kr | 7 120 068 kr | 14 640 666 kr | 20 869 024 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 34 795 kr | 641 138 kr |
| Råvaror och förnödenheter | -12 395 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 670 671 kr | 1 784 982 kr | 3 626 298 kr | 5 766 344 kr |
| Personalkostnader | 703 015 kr | 2 147 543 kr | 5 359 001 kr | 7 899 954 kr |
| Avskrivningar | 112 649 kr | 357 608 kr | 727 499 kr | 1 194 468 kr |
| Rörelseresultat | 226 859 kr | 594 313 kr | 55 746 kr | 90 077 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 1 545 kr | 7 815 kr |
| Räntekostnader | 348 kr | 4 625 kr | 42 724 kr | 47 768 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 226 511 kr | 589 689 kr | 14 567 kr | 50 124 kr |
| Bokslutsdispositioner | -59 576 kr | -100 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 36 818 kr | 107 667 kr | 6 379 kr | 21 887 kr |
| Årets resultat | 130 117 kr | 382 022 kr | 8 188 kr | 28 237 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 533 756 kr | 1 433 872 kr | 2 607 132 kr | 4 025 506 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 66 597 kr | 429 813 kr | 710 339 kr | 1 019 764 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 83 159 kr | 116 059 kr | 167 388 kr | 445 388 kr |
| Omsättningstillgångar | 856 064 kr | 1 572 726 kr | 1 194 592 kr | 2 098 652 kr |
| Varulager | 12 500 kr | 26 000 kr | 96 000 kr | 217 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 58 689 kr | 329 702 kr | 379 075 kr | 852 179 kr |
| Kassa och bank | 784 875 kr | 1 217 024 kr | 719 517 kr | 1 029 473 kr |
| Summa tillgångar | 1 389 820 kr | 3 006 598 kr | 3 801 724 kr | 6 124 158 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 155 117 kr | 537 139 kr | 545 327 kr | 573 564 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 130 117 kr | 512 139 kr | 520 327 kr |
| Årets resultat | 130 117 kr | 382 022 kr | 8 188 kr | 28 237 kr |
| Obeskattade reserver | 59 576 kr | 159 576 kr | 159 576 kr | 159 576 kr |
| Kortfristiga skulder | 252 627 kr | 632 383 kr | 1 244 821 kr | 2 428 959 kr |
| Leverantörsskulder | 72 955 kr | 253 636 kr | 305 729 kr | 841 359 kr |
| Skatteskulder | 28 238 kr | 135 905 kr | 114 046 kr | 21 887 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 72 944 kr | 166 791 kr | 331 513 kr | 484 264 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 389 820 kr | 3 006 598 kr | 3 801 724 kr | 6 124 158 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver restaurangverksamhet med inriktning på pizzor och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Eric G
- Per Ö
- Henric S
- Simon F
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pizzatech i Stockholm AB för organisationsnummer?
Pizzatech i Stockholm AB har organisationsnummer 559297-5113 (5592975113).
Var ligger Pizzatech i Stockholm AB?
Pizzatech i Stockholm AB har sin registrerade adress Svarvarvägen 20A, 13238 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Pizzatech i Stockholm AB verksamt i?
Pizzatech i Stockholm AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pizzatech i Stockholm AB?
Pizzatech i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 20 869 024 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pizzatech i Stockholm AB?
Pizzatech i Stockholm AB hade i genomsnitt 25 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.