Kämpen Arvidsson AB
Kämpen Arvidsson AB har organisationsnummer 559297-8950 (5592978950)
Aktiebolag • Org.nr: 559297-8950
Om företaget
Kämpen Arvidsson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skogås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 89 procent till 5 332 519 kr räkenskapsåret 2025 (2 817 104 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kämpen Arvidsson AB 5 332 519 kr och redovisade ett resultat på 274 705 kr. Rörelsemarginalen var 9,2 procent, över branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 63,8 procent, över branschens median (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 253,9 procent, över branschens median (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,2 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 63,8 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 253,9 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 89,3 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 792 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 10 av 65 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Huddinge.
- Plats 298 av 3 183 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 10 693 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 34 750 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 85,1 procent | 38,9 procent | -5,8 procent | 7,9 procent | 9,2 procent |
| Vinstmarginal | 840,4 procent | 38,1 procent | -5,8 procent | 8,0 procent | 9,0 procent |
| Soliditet | 91,2 procent | 95,1 procent | 88,2 procent | 75,7 procent | 63,8 procent |
| Kassalikviditet | 1132,1 procent | 2042,0 procent | 849,4 procent | 412,0 procent | 253,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 99,1 procent | 2,9 procent | -2,4 procent | 7,6 procent | 11,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -18,7 procent | 266,2 procent | 181,2 procent | 89,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gryningsvägen 1514242 Skogås
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom elbranchen samt att äga och förvalta fast och lös egendom.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 336 565 kr | 273 568 kr | 1 001 797 kr | 2 817 104 kr | 5 332 519 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 59 188 kr | 700 765 kr | 1 181 168 kr | 1 826 215 kr |
| Övriga externa kostnader | 50 207 kr | 107 901 kr | 359 183 kr | 554 373 kr | 996 856 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 858 134 kr | 2 020 558 kr |
| Rörelseresultat | 286 358 kr | 106 479 kr | -58 151 kr | 223 429 kr | 488 890 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 764 kr | 3 013 kr | 935 kr |
| Räntekostnader | - | 2 378 kr | 765 kr | 658 kr | 9 155 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 828 348 kr | 104 101 kr | -58 152 kr | 225 784 kr | 480 670 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -127 000 kr |
| Skatt | 58 988 kr | 27 267 kr | 0 kr | 44 837 kr | 78 965 kr |
| Årets resultat | 2 769 360 kr | 76 834 kr | -58 152 kr | 180 947 kr | 274 705 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 1 000 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 1 000 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 065 110 kr | 2 808 743 kr | 2 735 023 kr | 3 161 203 kr | 2 869 887 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 841 990 kr | 522 844 kr | 810 195 kr | 1 832 889 kr | 2 521 526 kr |
| Kassa och bank | 1 223 120 kr | 2 285 899 kr | 1 924 828 kr | 1 328 314 kr | 348 361 kr |
| Summa tillgångar | 3 065 110 kr | 2 808 743 kr | 2 735 023 kr | 3 161 203 kr | 3 869 887 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 794 360 kr | 2 671 194 kr | 2 413 042 kr | 2 393 989 kr | 2 468 695 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 2 569 360 kr | 2 446 194 kr | 2 188 042 kr | 2 168 990 kr |
| Årets resultat | 2 769 360 kr | 76 834 kr | -58 152 kr | 180 947 kr | 274 705 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 127 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 270 750 kr | 137 549 kr | 321 981 kr | 767 214 kr | 1 130 113 kr |
| Leverantörsskulder | 25 948 kr | 0 kr | - | 52 782 kr | 374 588 kr |
| Skatteskulder | 58 988 kr | 26 843 kr | 26 843 kr | 0 kr | 36 802 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 173 814 kr | 86 706 kr | 259 138 kr | 462 730 kr | 446 794 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 065 110 kr | 2 808 743 kr | 2 735 023 kr | 3 161 203 kr | 3 869 887 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2021 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom elbranchen och förvaltar fast och lös egendom.
Företrädare
- Lars A (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kämpen Arvidsson AB för organisationsnummer?
Kämpen Arvidsson AB har organisationsnummer 559297-8950 (5592978950).
Var ligger Kämpen Arvidsson AB?
Kämpen Arvidsson AB har sin registrerade adress Gryningsvägen 15, 14242 Skogås.
Vilken bransch är Kämpen Arvidsson AB verksamt i?
Kämpen Arvidsson AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kämpen Arvidsson AB?
Kämpen Arvidsson AB hade en nettoomsättning på 5 332 519 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.