Kreatörverket AB
Kreatörverket AB har organisationsnummer 559297-9040 (5592979040)
Aktiebolag • Org.nr: 559297-9040
Om företaget
Kreatörverket AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hemavan. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 557 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 521 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Kreatörverket AB 1 557 000 kr och redovisade ett resultat på 2 712 kr. Rörelsemarginalen var 0,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,0 procent). Soliditeten var 13,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,2 procent). Kassalikviditeten var 99,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 203,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | 6,0 procent | 0,9 procent till 14,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 6,0 procent | 0,8 procent till 14,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 13,3 procent | 54,2 procent | 36,6 procent till 72,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 99,1 procent | 203,5 procent | 117,6 procent till 329,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 procent | 25,3 procent | 3,5 procent till 49,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,4 procent | 2,4 procent | -6,1 procent till 11,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 779 000 kr | 846 000 kr | 643 000 kr till 1 045 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 309 000 kr | 494 000 kr | 350 000 kr till 613 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 846 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 56 av 207 aktiebolag med säte i Storuman.
- Plats 2 235 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 106 921 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,7 procent | 2,0 procent | 1,7 procent | -0,5 procent | 0,5 procent |
| Vinstmarginal | 2,3 procent | 1,0 procent | 0,6 procent | -1,2 procent | 0,3 procent |
| Soliditet | 7,3 procent | 9,0 procent | 9,9 procent | 12,0 procent | 13,3 procent |
| Kassalikviditet | 147,3 procent | 117,0 procent | 96,5 procent | 111,9 procent | 99,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 procent | 15,8 procent | 9,0 procent | -8,1 procent | 5,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 17,2 procent | 2,6 procent | 5,5 procent | 2,4 procent |
| Omsättning per anställd | 600 000 kr | 703 000 kr | 721 000 kr | 761 000 kr | 779 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 264 000 kr | 363 000 kr | 384 000 kr | 349 000 kr | 309 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Blåvägen 4492066 Hemavan
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Blåvägen 44 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva frisörsalong, skönhet, försäljning av hårvårdsprodukter, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 198 649 kr | 1 405 094 kr | 1 442 125 kr | 1 520 807 kr | 1 556 580 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 98 508 kr | 16 716 kr | 24 560 kr | 141 958 kr | 164 270 kr |
| Övriga externa kostnader | 369 978 kr | 319 735 kr | 327 550 kr | 292 606 kr | 317 376 kr |
| Personalkostnader | 528 253 kr | 725 904 kr | 768 306 kr | 698 433 kr | 618 235 kr |
| Avskrivningar | 98 647 kr | 28 640 kr | 28 640 kr | 28 640 kr | 28 254 kr |
| Rörelseresultat | 43 765 kr | 27 994 kr | 24 172 kr | -8 292 kr | 8 462 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 10 kr | 1 432 kr | 183 kr |
| Räntekostnader | 15 655 kr | 14 057 kr | 15 197 kr | 10 691 kr | 3 577 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 28 110 kr | 13 937 kr | 8 985 kr | -17 551 kr | 5 068 kr |
| Bokslutsdispositioner | -8 951 kr | -3 813 kr | 3 297 kr | 9 467 kr | 0 kr |
| Skatt | 5 454 kr | 2 849 kr | 7 732 kr | -4 293 kr | 2 356 kr |
| Årets resultat | 13 705 kr | 7 275 kr | 4 550 kr | -3 791 kr | 2 712 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 117 350 kr | 88 710 kr | 60 070 kr | 31 430 kr | 3 176 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 117 350 kr | 88 710 kr | 60 070 kr | 31 430 kr | 3 176 kr |
| Omsättningstillgångar | 413 601 kr | 420 357 kr | 449 511 kr | 356 837 kr | 369 960 kr |
| Varulager | 180 413 kr | 203 562 kr | 213 442 kr | 198 456 kr | 187 958 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 446 kr | 24 702 kr | 25 804 kr | 39 230 kr | 64 412 kr |
| Kassa och bank | 207 742 kr | 192 093 kr | 210 265 kr | 119 151 kr | 93 879 kr |
| Summa tillgångar | 530 951 kr | 509 067 kr | 509 581 kr | 388 267 kr | 373 136 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 38 705 kr | 45 979 kr | 50 529 kr | 46 739 kr | 49 451 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 13 705 kr | 20 979 kr | 25 530 kr | 21 739 kr |
| Årets resultat | 13 705 kr | 7 275 kr | 4 550 kr | -3 791 kr | 2 712 kr |
| Obeskattade reserver | 8 951 kr | 12 764 kr | 9 467 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 158 295 kr | 185 324 kr | 244 585 kr | 141 528 kr | 183 685 kr |
| Leverantörsskulder | 15 764 kr | 22 593 kr | 47 209 kr | 22 500 kr | 66 933 kr |
| Skatteskulder | 2 978 kr | 1 553 kr | 16 218 kr | 13 780 kr | 8 536 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 65 539 kr | 77 231 kr | 76 005 kr | 55 537 kr | 60 163 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 530 951 kr | 509 067 kr | 509 581 kr | 388 267 kr | 373 136 kr |
Företrädare
- Anna D (ordförande)
- Sandra Ö (verkställande direktör)
Undertecknad i Hemavan 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kreatörverket AB för organisationsnummer?
Kreatörverket AB har organisationsnummer 559297-9040 (5592979040).
Var ligger Kreatörverket AB?
Kreatörverket AB har sin registrerade adress Blåvägen 44, 92066 Hemavan.
Vilken bransch är Kreatörverket AB verksamt i?
Kreatörverket AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kreatörverket AB?
Kreatörverket AB hade en nettoomsättning på 1 557 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kreatörverket AB?
Kreatörverket AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Storuman
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.