ArtStairs AB
ArtStairs AB har organisationsnummer 559298-3380 (5592983380)
Aktiebolag • Org.nr: 559298-3380
Om företaget
ArtStairs AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höganäs. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med virke och andra byggmaterial enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46831). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten och reparation och underhåll av civila fartyg och båtar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 6 993 727 kr räkenskapsåret 2025 (7 866 241 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ArtStairs AB 6 993 727 kr och redovisade ett resultat på 23 533 kr. Rörelsemarginalen var 0,4 procent, under branschens median (median 3,8 procent). Soliditeten var 22,8 procent, under branschens median (median 51,5 procent). Kassalikviditeten var 119,3 procent, under branschens median (median 180,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,4 procent | 3,8 procent | -2,3 procent till 12,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,4 procent | 3,9 procent | -2,2 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 22,8 procent | 51,5 procent | 21,9 procent till 77,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 119,3 procent | 180,7 procent | 94,8 procent till 449,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 procent | 4,4 procent | -6,7 procent till 29,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -11,1 procent | 0,1 procent | -27,6 procent till 26,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 748 000 kr | 1 750 000 kr | 781 000 kr till 4 079 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 451 000 kr | 500 000 kr | 218 000 kr till 697 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 199 av 933 aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial med säte i Höganäs.
- Plats 60 av 795 aktiebolag med säte i Höganäs.
- Plats 3 003 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 27 354 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,8 procent | 2,7 procent | -2,2 procent | 0,1 procent | 0,4 procent |
| Vinstmarginal | 11,8 procent | 2,7 procent | -2,4 procent | 0,0 procent | 0,4 procent |
| Soliditet | 50,8 procent | 37,2 procent | 28,7 procent | 26,0 procent | 22,8 procent |
| Kassalikviditet | 203,4 procent | 159,1 procent | 192,1 procent | 155,3 procent | 119,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,7 procent | 37,4 procent | -64,9 procent | 1,2 procent | 10,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 203,5 procent | -7,5 procent | 46,8 procent | -11,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 910 000 kr | 1 932 000 kr | 1 787 000 kr | 1 967 000 kr | 1 748 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 85 000 kr | 318 000 kr | 505 000 kr | 412 000 kr | 451 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Verkstadsgatan 12 D26339 Höganäs
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Verkstadsgatan 12 D som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av skräddarsydda trappor och räcken samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 909 804 kr | 5 796 450 kr | 5 359 617 kr | 7 866 241 kr | 6 993 727 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 13 060 kr | 119 015 kr | 37 527 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 339 173 kr | 3 816 277 kr | 2 945 696 kr | 4 857 298 kr | 3 954 179 kr |
| Övriga externa kostnader | 261 167 kr | 884 962 kr | 1 134 593 kr | 1 370 271 kr | 1 412 451 kr |
| Personalkostnader | 84 985 kr | 954 617 kr | 1 514 401 kr | 1 648 090 kr | 1 805 206 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 17 992 kr | 17 992 kr |
| Rörelseresultat | 224 479 kr | 153 654 kr | -116 058 kr | 10 117 kr | 31 302 kr |
| Ränteintäkter | - | 363 kr | 3 296 kr | 2 413 kr | 187 kr |
| Räntekostnader | - | - | 15 225 kr | 10 094 kr | 5 342 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 224 479 kr | 154 017 kr | -127 987 kr | 2 436 kr | 26 147 kr |
| Skatt | 46 621 kr | 32 980 kr | 0 kr | - | 2 614 kr |
| Årets resultat | 177 858 kr | 121 037 kr | -127 987 kr | 2 436 kr | 23 533 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 88 882 kr | 71 970 kr | 53 978 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 88 882 kr | 71 970 kr | 53 978 kr |
| Omsättningstillgångar | 399 016 kr | 871 577 kr | 597 855 kr | 696 275 kr | 923 348 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 227 403 kr |
| Kortfristiga fordringar | 68 144 kr | 320 821 kr | 485 666 kr | 650 474 kr | 550 633 kr |
| Kassa och bank | 330 872 kr | 550 756 kr | 112 189 kr | 45 801 kr | 145 312 kr |
| Summa tillgångar | 399 016 kr | 871 577 kr | 686 737 kr | 768 245 kr | 977 326 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 202 858 kr | 323 896 kr | 197 162 kr | 199 597 kr | 223 130 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 177 859 kr | 300 149 kr | 172 161 kr | 174 597 kr |
| Årets resultat | 177 858 kr | 121 037 kr | -127 987 kr | 2 436 kr | 23 533 kr |
| Kortfristiga skulder | 196 158 kr | 547 681 kr | 311 283 kr | 448 464 kr | 583 542 kr |
| Leverantörsskulder | 74 008 kr | 267 864 kr | 88 946 kr | 289 091 kr | 228 670 kr |
| Skatteskulder | 37 261 kr | 36 431 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 84 889 kr | 243 386 kr | 222 337 kr | 159 373 kr | 240 472 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 399 016 kr | 871 577 kr | 686 737 kr | 768 245 kr | 977 326 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget säljer skräddarsydda trappor och räcken till privatpersoner samt företag. Bolaget har sitt säte i Höganäs, men har under årets gång sålt sina produkter till kunder i hela Skåne samt avgränsande län
Företrädare
- Artur P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ArtStairs AB för organisationsnummer?
ArtStairs AB har organisationsnummer 559298-3380 (5592983380).
Var ligger ArtStairs AB?
ArtStairs AB har sin registrerade adress Verkstadsgatan 12 D, 26339 Höganäs.
Vilken bransch är ArtStairs AB verksamt i?
ArtStairs AB är registrerat i branschen partihandel med virke och andra byggmaterial enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ArtStairs AB?
ArtStairs AB hade en nettoomsättning på 6 993 727 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har ArtStairs AB?
ArtStairs AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Höganäs
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.