A.E Entreprenad AB
A.E Entreprenad AB har organisationsnummer 559298-4487 (5592984487)
Aktiebolag • Org.nr: 559298-4487
Om företaget
A.E Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bandhagen. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Sidoverksamheter inkluderar puts-, fasad- och stuckatörsarbeten, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet, byggnadssnickeriarbeten och elinstallationer.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 6 247 513 kr räkenskapsåret 2025 (6 486 221 kr föregående år).
Bolaget har under året etablerat sig i nya marknader.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte A.E Entreprenad AB 6 247 513 kr och redovisade ett resultat på 1 108 385 kr. Rörelsemarginalen var 23,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 49,9 procent, över branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 198,4 procent, över branschens median (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,6 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 22,6 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,9 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 198,4 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 66,6 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -3,7 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 124 000 kr | 1 506 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 874 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 812 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 32 av 223 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 5 911 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 342 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 30 215 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,2 procent | 13,1 procent | 11,5 procent | 5,2 procent | 23,6 procent |
| Vinstmarginal | 29,2 procent | 12,7 procent | 11,1 procent | 4,8 procent | 22,6 procent |
| Soliditet | 58,2 procent | 54,5 procent | 47,4 procent | 40,4 procent | 49,9 procent |
| Kassalikviditet | 239,1 procent | 264,6 procent | 227,2 procent | 178,1 procent | 198,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,4 procent | 43,2 procent | 59,0 procent | 42,9 procent | 66,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 90,2 procent | 69,2 procent | 32,3 procent | -3,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 523 000 kr | 1 449 000 kr | 1 634 000 kr | 3 243 000 kr | 3 124 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 392 000 kr | 582 000 kr | 571 000 kr | 956 000 kr | 874 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Olshammarsgatan 6412476 Bandhagen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Olshammarsgatan 64 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver byggverksamhet och byggkonsultationer samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva bygg- anläggnings verksamhet företrädesvis betong och armeringsarbeten, fastighetsservice, byggnadsarbeten och renovering av hus så som snickeri, vvs och elarbeten, måleri samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva fastighetsservice, lokalvård och byggstädning. Vidare skall bolaget erbjuda flyttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 523 107 kr | 2 897 390 kr | 4 901 476 kr | 6 486 221 kr | 6 247 513 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 3 644 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 325 984 kr | 659 136 kr | 1 862 367 kr | 3 631 593 kr | 1 993 043 kr |
| Övriga externa kostnader | 360 813 kr | 639 537 kr | 687 444 kr | 589 554 kr | 930 693 kr |
| Personalkostnader | 392 124 kr | 1 164 782 kr | 1 713 685 kr | 1 911 072 kr | 1 748 969 kr |
| Avskrivningar | - | 55 235 kr | 74 462 kr | 22 050 kr | 99 195 kr |
| Rörelseresultat | 444 186 kr | 378 700 kr | 563 518 kr | 335 596 kr | 1 475 613 kr |
| Ränteintäkter | - | 28 kr | 298 kr | 479 kr | -44 kr |
| Räntekostnader | - | 10 592 kr | 21 972 kr | 24 305 kr | 61 783 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 444 186 kr | 368 136 kr | 541 844 kr | 311 770 kr | 1 413 786 kr |
| Skatt | 92 051 kr | 81 075 kr | 118 929 kr | 73 974 kr | 305 401 kr |
| Årets resultat | 352 135 kr | 287 061 kr | 422 915 kr | 237 796 kr | 1 108 385 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 220 938 kr | 311 276 kr | 289 226 kr | 909 770 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 220 938 kr | 311 276 kr | 289 226 kr | 909 770 kr |
| Omsättningstillgångar | 648 306 kr | 997 783 kr | 1 202 899 kr | 1 082 742 kr | 2 421 929 kr |
| Kortfristiga fordringar | 334 674 kr | 402 463 kr | 351 046 kr | 375 720 kr | 1 660 517 kr |
| Kassa och bank | 313 632 kr | 595 320 kr | 851 853 kr | 707 022 kr | 761 412 kr |
| Summa tillgångar | 648 306 kr | 1 218 721 kr | 1 514 175 kr | 1 371 968 kr | 3 331 699 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 377 135 kr | 664 196 kr | 717 111 kr | 554 908 kr | 1 663 293 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 352 135 kr | 269 196 kr | 292 112 kr | 529 908 kr |
| Årets resultat | 352 135 kr | 287 061 kr | 422 915 kr | 237 796 kr | 1 108 385 kr |
| Kortfristiga skulder | 271 171 kr | 377 034 kr | 529 381 kr | 608 089 kr | 1 220 822 kr |
| Leverantörsskulder | 823 kr | 42 648 kr | 5 030 kr | -2 461 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 92 051 kr | 177 653 kr | 212 659 kr | 214 037 kr | 264 275 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 104 610 kr | 66 916 kr | 111 986 kr | 147 967 kr | 149 836 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 648 306 kr | 1 218 721 kr | 1 514 175 kr | 1 371 968 kr | 3 331 699 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver byggverksamhet och byggkonsultationer samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva bygg- anläggnings verksamhet företrädesvis betong och armeringsarbeten, fastighetsservice, byggnadsarbeten och renovering av hus så som snickeri, vvs och elarbeten, måleri samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva fastighetsservice, lokalvård och byggstädning. Vidare skall bolaget erbjuda flyttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget har under räkenskapsåret 2025 fortsatt sin verksamhet inom bygg- och anläggningsarbeten, betong- och armeringsarbeten samt byggkonsultation. Nettoomsättningen uppgick till cirka 6,3 mnkr, vilket är i nivå med föregående år. Bolagets bruttomarginal förbättrades markant under 2025 jämfört med 2024, vilket huvudsakligen förklaras av att ett större projekt fakturerades under december månad. Detta påverkade årets resultat positivt och ger en bruttomarginal som inte är direkt jämförbar med föregående år. Bolaget bedömer att verksamheten är väl positionerad inför kommande räkenskapsår och ser fortsatt potential inom bolagets verksamhetsgrenar.
Företrädare
- Andi L (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har A.E Entreprenad AB för organisationsnummer?
A.E Entreprenad AB har organisationsnummer 559298-4487 (5592984487).
Var ligger A.E Entreprenad AB?
A.E Entreprenad AB har sin registrerade adress Olshammarsgatan 64, 12476 Bandhagen.
Vilken bransch är A.E Entreprenad AB verksamt i?
A.E Entreprenad AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter A.E Entreprenad AB?
A.E Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 6 247 513 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har A.E Entreprenad AB?
A.E Entreprenad AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår A.E Entreprenad AB någon utdelning?
Styrelsen i A.E Entreprenad AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-01-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.